Metody obrazowania w badaniach biologii komorki.

Archiwalne tematy forum mikroskopii o mniejszym znaczeniu ale poruszające poglądy o różnych aspektach mikroskopii.
kościa
Posty: 64
Rejestracja: 12 sty 2007, o 23:09

Metody obrazowania w badaniach biologii komorki.

Post autor: kościa »

hejka=) na cwiczeniach z biologii komorki dostalismy kilka zadanek, niestety nie wszystkie potrafie zrobic jesli ktos potrafi je rozwiazac i wytlumaczyc choc pobierznie o co w tym wszystkim chodzi to bede bardzo wdzieczna za pomoc udzielona mniej rozgarnietej wspolforumowiczce A oto te pytanka:

1. Apertura numeryczna kondensora i obiektywu 100x powiekszajacego sa rowne i wynosza 1,2. Apertura numeryczna obiektywu 40x jest jednak dwa razy mniejsza. Obiektyw 10x posiada kat aperturowy, ktorego sinus wynosi 0,3 i pracuje w srodowisku o wspolczynniku zalamania 1. Preparat oswietlono fala zielona o dlugosci 550 nm. Jakie wartosci powinna przyjac apertura numeryczna kondensora, aby zachowac zasade oswietlenia (wg kohlera) dla trzech wymienionych obiektywow?

2. Przygotowujecie preparaty do obserwacji w mikroskopie swietlnym, ktorymi sa zywe komorki z hodowli in vitro. Waszym zadaniem jest mozliwe jak najlepsze zobrazowanie mitochondriow, do czego uzyjecie barwnikow kontrastujacych owe organelle przyzyciowo. do dyspozycji pozostawiono wam mikroskop swietlny wyposazony w nastepujacy zestaw obiektywow: 5x/0,13, 10x/0.22, 20x/0.31i 40x/0.65 z immersja wodna. Oswietlacz mikroskopu zawiera w zestawie cztery filtry, ktore pozwalaja na oswietlenie probek falami o dlugosciach: 550 nm, 595nm, 680 nm oraz swiatlem bialym. Przymikroskopie znajdujecie rowniez trzy jednakowe i nieznane naczynia z przezroczystymi plynami, na ktorych widnieje opis: Do immersji". Jak ustawicie mikroskop, aby uzyskac mozliwie jak najleprzy obraz? W jhaki sposob sprawdzicie, ktore z naczyn wypelnione jest wlasciwym plynem immersyjnym (woda)? Co zadecyduje o wyborze wlasciwego plynu?

3. w pewnej firmie farmaceutycznej laborant, skazil plyny do hodowli osteoblastow wyjatkowo zkaznymi bakteriami. rozmiary bakteri oszacowano w transmisyjnym mikrosopie elektronowym na nie wieksze niz 0.7 mikrometra. Postanowiono w trybie natychmiastowym dokonac prazegladu plynow hodowlanych, aby odrzucic zainfekowane i w twn sposob uchronic niezwykle cenne komorki.Zdecydowano na urzycie mikroskopii optycznej, lecz ze wzgledu na niezwykla czulosc komorek na krotkie fale swietlne zaciemniono laboratorium a do oswietlenia probek w mikroskopie uzyto jednolitego swiatla czerwonego o dlugosci fali 700nm. Mikroskopy wyposazono w obiektywy 40x powiekszajace, o aperturze numerycznej 0,85, pracujace w srodowisku o wspolczynniku zalamania 1. Czy uda sie wyeliminowac zainfekowane hodowle przy pomocy uzytego sprzetu? Odpowiedz uzasadnic.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość