Amfoteryczność

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
wormek
Posty: 10
Rejestracja: 22 wrz 2008, o 16:54

Amfoteryczność

Post autor: wormek »

Witam , mam do zrobienia te zadania i nie wiem jak się za nie zabrać :


1.Ułożyć równanie dwukierunkowej dosycjacji jonowej następujących amfoterycznych wodorotlenków :
a) Al(OH)3 , Zn(OH)2
b) Cu(OH)2 , As(OH)3

mógłby mi ktoś powiedzieć co to jest ta dysocjacja dwukierunkowa i na czym polega ?
np.

Al(OH)3 + Zn(OH)2 = Al3+ + 3OH- + Zn2+ + 2OH- ?


2.Trójwartościowy arsen wykazuje właściwości amfoteryczne , tworząc oprócz soli arsenu(III) dwa rodzaje soli , w których występuje w anionie : diksoarseniany MAsO2 i trioksoarseniany M3AsO3 ( M- metal jednowartościowy) Ułozyć wzory sumaryczne wszystkich możliwych arsenianów i wodoarsenianów : sodu , wapnia , żelaza (III)

czyli mam zrobić to tak że np. NaAsO2 , Na3AsO3 ?


3.Polon jest jedynym pierwiastkiem 16 grupy ukł. okresowego wykazującym właściwości amfoteryczne. Ułożyć równania rekacji Po(OH)4 z dowolnym mocnym kwasem i dowolną mocną zasadą. Podać nazwę powstającego polomianu (sól kwasu H2PoO3) i soli polonu (IV)

czyli :

Po(OH)4 + 4HCl = PoCl4 + 4H20

Po(OH)4 + NaOH = NaPoO3 + H2O

tak to ma być czy jak ? bo nie do końca rozumiem i jak mają się nazywać te sole ?
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: Amfoteryczność

Post autor: bcf_raptor »

wormek pisze:mógłby mi ktoś powiedzieć co to jest ta dysocjacja dwukierunkowa i na czym polega ?
Dysocjacja dwukierunkowa polega na tym że substancja w zależności od środowiska może odszczepiać OH- lub H+:
MeO2 + 2H+ lt- Me(OH)2 Me2+ + 2OH-
wormek pisze:czyli mam zrobić to tak że np. NaAsO2 , Na3AsO3 ?
Musisz jeszcze uwzględnić wodoroarseniany: NaH2AsO3, Na2HAsO3
wormek pisze:ak mają się nazywać te sole ?
Chlorek polonu(IV) i polonian(IV) sodu
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość