mangan i chrom

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
aexis
Posty: 185
Rejestracja: 15 lut 2008, o 21:24

mangan i chrom

Post autor: aexis »

witam!mam pytanie na co najbardziej zwrocic uwagę przy tematach typu chrom i mangan(akurat z tym mam w pt spr a sama musze opracowac) na maturę rozszerzoną . Jestem na profilu podstawowym i nie wiem jak zs to się zabrac a pani powiedziala ze bedzie mi robila sprawdziany z rozszerzenia ale sama musze opracowywac to. prosze pomozcie(mam podr z nowej ery te złe a nie mam mozliwosci zakupu nowych/)
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: mangan i chrom

Post autor: mediatan »

Mangan:
1.Przede wszystkim reakcje KMnO4 w zależności od środowiska- umieć bilansować redox
2.Znajomość charakteru (zasadowy/kwasowy/amfoteryczny) rożnych tlenków manganu
3.Barwy jonów i związków (co ma jaki kolor na jakim stopniu utlenienia i co przechodzi w co)

Chrom:
1. Chodzi głównie o dwa związki K2CrO4 oraz K2Cr2O7: znać ich barwy i przechodzenie jednego w drugi (w zależności od środowiska), to nie jest reakcja redox
2. Barwy jonów i związków (co ma jaki kolor na jakim stopniu utlenienia i co przechodzi w co)
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: mangan i chrom

Post autor: Batha »

ja dorzuce do chromu: konfiguracja (bo to wyjątek). nie musisz jej znać na pamięć, ale pamiętaj o tym
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: mangan i chrom

Post autor: ulala »

a barwy jakich zw chromu trzbeba znac procz zielonej na III? i z VI oczywiście
naja
Posty: 45
Rejestracja: 16 lip 2008, o 16:41

Re: mangan i chrom

Post autor: naja »

a barwy jakich zw chromu trzbeba znac procz zielonej na III? i z VI oczywiście
Cr II niebieski

Cr III zielony

Cr VI CrO3 - czerwony, K2CrO3 - żółty, K2Cr2O7 - pomarańczowy

I to chyba tyle.



A czy są wogóle jakieś reguły na to, jakie produkty powstają w reakcjach związków chromu i manganu? np. coś takiego, że mangan w reakcji z kwasem przechodzi na II stopień utlenienia (zawsze tak jest?)
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

[Link] mangan i chrom

Post autor: Batha »

naja pisze:np. coś takiego, że mangan w reakcji z kwasem przechodzi na II stopień utlenienia (zawsze tak jest?)
tak
dla utleniaczy tlenowych jest tak, że im kwaśniejsze środowisko, tym bardziej się redukują (czyli więcej elektronów oddają, bardziej obniżają st. utl.) .
w tych tematach jesst troche o doświadczeniach i kolorkach tematy67/doswiadczenia-na-maturze-z-che ... t10235.htm tematy67/doswiadczenia-i-kolorki-na-maturze-vt12885.htm
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości