Elektroda chlorowa

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
IGI
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2008, o 10:44

Elektroda chlorowa

Post autor: IGI »

Czy mógłbym mi ktoś powiedzieć coś na temat elektrody chlorowej?
najbardziej interesuje mnie budowa i zastosowanie. Niestety w internecie żadnych informacji nie znalazłem, a w książce też niewiele na ten temat jest.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Elektroda chlorowa

Post autor: DMchemik »

a jesteś pewien, że chodzi ci o elektrodę chlorową nie o chlorosrebrową?
IGI
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2008, o 10:44

Re: Elektroda chlorowa

Post autor: IGI »

Jestem pewien że chodzi o elektrodę chlorową. Co więcej już wszystkie informacje mam, ponieważ niewiele na ten temat w internecie można znaleźć, napisze to czego się dowiedziałem(może ktoś to wykorzysta kiedyś):
elektroda chlorowa:
(Pt)Cl2|Cl-||
należy do półogniw gazowych(tak jak e. wodorowa). Wykonana jest z metalu szlachetnego(platyna lub złoto). Na elektrodę wydmuchiwany jest gazowy chlor(pod ciśnieniem 1013hPa, roztwór elektrolitu zawiera jony Cl-. Chlor pełni rolę płytki metalicznej. Elektroda Cl jest elektroda rodzaju pierwszego(oznacza to, że jest odwracalna względem anionu i kationu), wykazuje ona dobrą odtwarzalność i stałość potencjału.

Cl2 +2e→2Cl-

Zastosowanie:
-do ciągłych pomiarów zmian stężenia jonów chloru,
-jako element kontrolny wielu urządzeń technologicznych
-w analityce chemicznej: jako precyzyjny wskaźnik miareczkowania chloru,

To tyle co udało mi się poskładać z różnych źródeł.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Elektroda chlorowa

Post autor: DMchemik »

elektroda chlorowa jest zbudowana tak samo jak wodorowa, z tą różnicą, że gazem jest chlor a nie wodór, pod ciśnieniem 1013 hPa. Jeśli planujesz budowę takiej elektrody, to jest jest to skomplikowane zadanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości