Zwierzęcy twardzele

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Zwierzęcy twardzele

Post autor: Vinci »

Hatteria (tuatara) jest gadem żyjącym u północnych brzegów Nowej Zelandii, jej optimum termiczne wynosi 10/12 *C ale nawet w temperatuzre 5*C bardzo dobrze sie czuje i zachowuje pełną aktywność życiową. Ponadto ma bardzo powolną przemianę materii, czas między 2 kolejnymi oddechami wynosi około 9 minut, a w skrajnych przypadkach (jak ktoś jak wystraszy) moze dojść nawet do godziny] dojrzałość płciową osiąga po 20 latach

Tkanka nerwowa żółwi wykazuje dużą tolerancje na brak tleny, powoduje to małą wrażliwość na cięzkie okaleczenia oraz umożliwia przetrwanie zimy wielu zółwiom słodkowodnym i morskim zagrzebanym na ten okres w mule dennym- bez oddechu. Aktywność ich komórek mózgowych zupełnie się wówczas zatrzymuje (u ssaka równałoby sie to z wyrokiem śmierci), na wiosne zółwie powracajądo narmalnej aktywnośći

Pewien gad zamieszkujący Amerykę w razie potrzeby może wejść do jakiejśnory lub zagrzebaćsie w ziemi poczym przeczekaćtam okres nawet trzech lat ]

Najniebezpieczniejszym płazem jest połódniowoamerykańskażabka Pgyllobates terribilis- to jaskrawo pomarańczowe zwierze żyje w puszczy tropikalnej w zachodniej Kolumbii. Jego skóra zawiera przeszło 90 róznych wysokotoksycznych związków w rozmaitym stężeniu- Indianie używająich do zatruwania strzał

Za żabiego rekordzistę w skoku uchodzi afrukański gatunek Rana oxyrhynchus. Zaobserwowano samca, który zdołał w trzech kolejnych skokach pokonać dystans 10 metrów (sredni skok ponad 3 merty)
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Zwierzęcy twardzele

Post autor: tagitsu »

Vinci pisze:Zaobserwowano samca, który zdołał w trzech kolejnych skokach pokonać dystans 10 metrów
Czy to rekord świata w żabim trójskoku? ^_^
Marek
Posty: 57
Rejestracja: 8 mar 2006, o 07:00

Re: Zwierzęcy twardzele

Post autor: Marek »

Vinci pisze:Najniebezpieczniejszym płazem jest połódniowoamerykańskażabka Pgyllobates terribilis- to jaskrawo pomarańczowe zwierze żyje w puszczy tropikalnej w zachodniej Kolumbii. Jego skóra zawiera przeszło 90 róznych wysokotoksycznych związków w rozmaitym stężeniu- Indianie używająich do zatruwania strzał
A Waran z Komodo (Varanus komodoensis)(największa współcześnie żyjąca jaszczurka) co prawda nie jest jadowity, ale ma w pysku tyle bakteri, wirósłw itp. że, jedno ugryzienie często bywa śmiertelne.
Chlamydocassis
Posty: 179
Rejestracja: 5 mar 2006, o 15:05

Re: Zwierzęcy twardzele

Post autor: Chlamydocassis »

Marek pisze:
Vinci pisze:Najniebezpieczniejszym płazem jest połódniowoamerykańskażabka Pgyllobates terribilis- to jaskrawo pomarańczowe zwierze żyje w puszczy tropikalnej w zachodniej Kolumbii. Jego skóra zawiera przeszło 90 róznych wysokotoksycznych związków w rozmaitym stężeniu- Indianie używająich do zatruwania strzał
A Waran z Komodo (Varanus komodoensis)(największa współcześnie żyjąca jaszczurka) co prawda nie jest jadowity, ale ma w pysku tyle bakteri, wirósłw itp. że, jedno ugryzienie często bywa śmiertelne.
A warany hoodowane w ogrodach zoologicznych są wogóle nie groźne ponieważ mięso im podowane jest w mirę sterylne
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Zwierzęcy twardzele

Post autor: Vinci »

ta zabka wytwarza sobie sama tyle zwiazków chemicznych a u warana powstaja one bo nie myje zebów
Pelobates

Re: Zwierzęcy twardzele

Post autor: Pelobates »

waran to gad a Vinci pisal o najniebezpieczniejszym plazie:)
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Zwierzęcy twardzele

Post autor: Vinci »

Pelobates albo ja jestem slepy albo ty nieuwaznie czytasz gdze ja tak napisałem ?
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: Zwierzęcy twardzele

Post autor: Teba »

Chlamydocassis pisze:A warany hoodowane w ogrodach zoologicznych są wogóle nie groźne
Mimo wszystko nie chciałbym się nim pobawić, to że nie ma trującej śliny nie znaczy, że jest w ogóle niegroźny.
Vinci pisze:Pelobates albo ja jestem slepy albo ty nieuwaznie czytasz gdze ja tak napisałem ?
Vinci pisze:Najniebezpieczniejszym płazem
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Zwierzęcy twardzele

Post autor: Vinci »

Najniebezpieczniejszym płazem jest połódniowoamerykańskażabka

tu chodzi o zabkę a nie warana
Ambasador
Posty: 90
Rejestracja: 4 kwie 2006, o 14:58

Re: Zwierzęcy twardzele

Post autor: Ambasador »

ciężko żeby chodziło o warana jak jest mowa o płazie
speedrw
Posty: 104
Rejestracja: 23 lip 2005, o 01:00

Re: Zwierzęcy twardzele

Post autor: speedrw »

Vinci pisze:Pewien gad zamieszkujący Amerykę w razie potrzeby może wejść do jakiejśnory lub zagrzebaćsie w ziemi poczym przeczekaćtam okres nawet trzech lat ]
Jak już piszesz to podaj nazwę gatunku :]
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości