Opakowania

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

[Link] Opakowania

Post autor: Iwus »

a teraz coś optymistycznego
IV festiwal recyklingu w Krakowie

10 kg makulatury, 20 puszek aluminiowych lub 20 opakowań szklanych będzie można wymienić na sadzonki lipy, brzozy, świerku, kaliny, lobelii i innych kwiatów, 10 baterii lub 10 butelek PET – na smycze lub magnesy na lodówkę, a 20 baterii lub 20 butelek PET – na koszulki, kubki albo czapeczki.
maraj
Posty: 100
Rejestracja: 1 cze 2006, o 17:32

Re: Opakowania

Post autor: maraj »

Więc może z naszymi krajanami nie jest tak źle i zaczynamy myśleć. Oby więcej takich akcji. Jestem w pełni za, jak pewnie wszyscy
Stałymi elementami imprezy są zbiórka surowców wtórnych na Błoniach oraz budowa konstrukcji z surowców wtórnych. Do tej pory wybudowano makiety Barbakanu z 40 000 puszek aluminiowych, Sukiennic - z 60 000 szklanych butelek oraz Smoka z 650 000 kapsli od butelek. W tym roku na Błoniach stanie makieta żaglowca o długości 30 i wysokości 22 metrów, z żaglami, które można opuszczać i rozwijać – wykonana z puszek aluminiowych."
Może w przyszłości powinni zrobić miniature naszej zaśmieconej planety, nie musieliby się tyle trudzić.
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Opakowania

Post autor: Sil »

Iwus pisze:10 kg makulatury, 20 puszek aluminiowych lub 20 opakowań szklanych będzie można wymienić na sadzonki lipy, brzozy, świerku, kaliny, lobelii i innych kwiatów
Szkoda, że do krakowa mam tak daleko.
maraj pisze:Więc może z naszymi krajanami nie jest tak źle i zaczynamy myśleć. Oby więcej takich akcji.
Oby.

Zastanawiam się jakie są długoterminowe konsekwencje takiego postępowania. Czy za kilkaset-kilka tysięcy lat roztarte na drobny pył butelki będą szkodzić środowisku, czy raczej będą neutralne?

Jees pisze:szklana butelka (gdzieś można jeszcze takie dostać?)
Głowy sobie za to obciąć nie pozwolę, ale wydaje mi się, że jakiś rok, może dwa (a to przecież nie tak dawno ) temu widziałem w sklepie mleko w takiej butelce. Myślę, że gdyby dobrze poszukać, można jeszcze znaleźć mleko w takim właśnie opakowaniu.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2006, o 07:53 przez Sil, łącznie zmieniany 2 razy.
maraj
Posty: 100
Rejestracja: 1 cze 2006, o 17:32

Re: Opakowania

Post autor: maraj »

Sil pisze:Zastanawiam się jakie są długoterminowe konsekwencje takiego postępowania. Czy za kilkaset-kilka tysięcy lat roztarte na drobny pył butelki będą szkodzić środowisku, czy raczej będą neutralne?
Należy je przede wszystkim pozbierać. Przecież chyba wszyscy wiemy co może stać się z butelką na które padają intensywne promienie słoneczne.O pożar nietrudno
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Opakowania

Post autor: Sil »

maraj pisze:Należy je przede wszystkim pozbierać. Przecież chyba wszyscy wiemy co może stać się z butelką na które padają intensywne promienie słoneczne.O pożar nietrudno
Oczywiście, że tak! Szklane opakowania stwarzają też bardziejbrutalne zagrożenie dla zwierząt, w tym człowieka. Zastanawiam się poprostu, co zostanie z tych butelek za kilka stuleci.

I jeszcze jedno: nie mam pojęcia skąd wziął się w moim poprzednim poście ten nieudany cytat o kartonkach Przepraszam za utrudnienia

moderator-poprawione
Ostatnio zmieniony 14 cze 2006, o 07:47 przez Sil, łącznie zmieniany 1 raz.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Opakowania

Post autor: Iwus »

maraj pisze:Należy je przede wszystkim pozbierać
ale musi być to zbiórka prowadzona na szeroką sklalę,ktoś musi to szkło odebrać i ponownie przetopić.
A jakie macie pomysły żeby ludzie nie wyrzucali butelek np do lasu?
Nie każdemu będzie się chciało iść do skupu.

Akcja sprzątanie świata jest bardzo dobra jednak co roku sprzątane są te same miejsca i zawsze są śmiecie,przecież one się nie rozmnażają.To my zaśmiecamy lasy.Akcja ta ma na celu uświadomić ludziom że las to nie śmietnik.
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Opakowania

Post autor: Sil »

Iwus pisze:Akcja sprzątanie świata jest bardzo dobra jednak co roku sprzątane są te same miejsca i zawsze są śmiecie,przecież one się nie rozmnażają.To my zaśmiecamy lasy.Akcja ta ma na celu uświadomić ludziom że las to nie śmietnik.
Zgadza się, ale jest też druga strona medalu. Wydaje mi się, że gdyby ludziom ułatwić pozbywanie się odpadów we właściwy sposób, to wysypisk w lasach byłoby zdecydowanie mniej. O ile w miastach, zwłaszcza tych dużych, problemu z tym nie ma, o tyle na wsi z kontenerami na szkło/plastik/papier/odp. organiczne. można się spotkać równie często, co z U.F.O


Dziękuję za poprawienie
maraj
Posty: 100
Rejestracja: 1 cze 2006, o 17:32

Re: Opakowania

Post autor: maraj »

Sil pisze:Wydaje mi się, że gdyby ludziom ułatwić pozbywanie się odpadów we właściwy sposób, to wysypisk w lasach byłoby zdecydowanie mniej.
Myśle że powinni skupować odpady i dsawać większą kasę za ich zbieranie, a nie żebyśmy to my mieli jeszcze płacić. Zbliżają się wakacje. Będzie więcej czasu. Jakby lepiej płacili, to młodzież by pozbierała i miałaby troszkę pieniędzy na własne wydatki.Powinni też plastik skupowaćAle to tylko moje zdanie.
wredna
Posty: 71
Rejestracja: 8 lut 2006, o 11:53

Re: Opakowania

Post autor: wredna »

Sil pisze:o tyle na wsi z kontenerami na szkło/plastik/papier/odp. organiczne. można się spotkać równie często, co z U.F.O
ooo, to chyba ja mam codziennie kontakt z Obcymi
mieszkam w małej miejscowości i odwiedzający mnie znajomi z tzw dużych miast są pod wrażeniem, gdyż na każdym kroku można zauważyć kontanery np na plastik

jednak nie jest tak źle jak myśisz
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Opakowania

Post autor: Sil »

wredna pisze:jednak nie jest tak źle jak myśisz
To zależy gdzie. Moja miejscowość jakoś tak ponad rok temu otrzymała prawa miejskie. Na pięć tysięcy mieszkańców takie kontenery widziałem chyba tylko w jednym miejscu.
maraj
Posty: 100
Rejestracja: 1 cze 2006, o 17:32

Re: Opakowania

Post autor: maraj »

wredna pisze:mieszkam w małej miejscowości i odwiedzający mnie znajomi z tzw dużych miast są pod wrażeniem, gdyż na każdym kroku można zauważyć kontanery np na plastik
Masz szczęście, nie to co ja i Sil. U mnie jeszcze 5 lat temu były ogromne kontenery, gdzie za darmo zmieściła się cała dwukołówka ze złomem- był tak duży. Obecnie trzeba płacić za specjalne woreczki, które co 2 tyg. wystawia sie przed domem. Do tego jest jeszcze prowadzony rejestr kto, kiedy, ile i gdzie woreczków kupuje. Dawniej nie było śmieci w lasach. Odkąd wprowadzili opłaty za worki (różne kolory- sortuje się odpady) w lasach dalej pełno śmieci. Jeśli chcemy, żeby nasze srodowisko było czyste, ludzie nie powinni płacić za śmieci, tylko dokładać do tego gmina. W przeciwnym razie śmieci nas zasypią i to dosłownie
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: Opakowania

Post autor: Teba »

maraj pisze:Masz szczęście, nie to co ja i Sil. U mnie jeszcze 5 lat temu były ogromne kontenery, gdzie za darmo zmieściła się cała dwukołówka ze złomem- był tak duży. Obecnie trzeba płacić za specjalne woreczki, które co 2 tyg. wystawia sie przed domem. Do tego jest jeszcze prowadzony rejestr kto, kiedy, ile i gdzie woreczków kupuje. Dawniej nie było śmieci w lasach. Odkąd wprowadzili opłaty za worki (różne kolory- sortuje się odpady) w lasach dalej pełno śmieci. Jeśli chcemy, żeby nasze srodowisko było czyste, ludzie nie powinni płacić za śmieci, tylko dokładać do tego gmina. W przeciwnym razie śmieci nas zasypią i to dosłownie
U mnie jest ten sam system. Wsytawia sie te wory a zanim coś przejedzie i je pozbiera to już są porozrywane bo jakiś pies się zawsze znajdzie, który w nich pogrzebie. A najlepsze jest to że kiedyś przyszło do domu upomnienie (nie tylko do mojego domu) z informacją, że UWAGA: produkujemy za mało śmieci Przecież to jest chore!
maraj
Posty: 100
Rejestracja: 1 cze 2006, o 17:32

Re: Opakowania

Post autor: maraj »

Do mnie jeszcze podobne idiotyzmy nie dotarły. Ale może juz nie długo, skoro prowadzą ewidencje. 4zł za worek niesortowany to zdecydowanie za dużo. Ile wg nich powinno produkować się śmieci
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości