oddychanie komórkowe...

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
angel_123
Posty: 6
Rejestracja: 1 gru 2008, o 17:02

oddychanie komórkowe...

Post autor: angel_123 »

Witam wszystkich, byłabym bardzo wdzięczna jeśli ktoś mi pomoże w odpowiedzi nad tymi kilkoma pytaniami

1. Dokonaj bilansu energetycznego utleniania 1 mola glukozy:
- w warunkach beztlenowych
- w warunkach tlenowych
(jednostkapłatniczą jest ATP)

2. Opisz losy jonów wodorowych oddzielonych od substratów w reakcjach dehydrogenacji zachodzących w cyklu Krebsa.

3. Przedstaw co dzieje się z atomami wodoru dłączonymi od glukozy w czasie glikozlizy zachodzącej w komórce mięśnia szkieletowego w sytuacji:
- wystarczającego zaopatzrenia tej komórkie w tlen
- gdy ilość tlenu jest niewystarczająca do podtrzymania oddychania tlenowego

4. Podaj przykład przemiany w której acetylo-CoA jest:
- substratem
- produktem

5. Nazwij struktury komórkowe prokariontów w których zachodzi tlenowy etap oddychania wewnątrzkomórkowego.

Z góry dziekuje jeśli ktos w ogóle spędził troche czasu nad tym
bo ja nie mam zielonego pojęcia jak na nie odpowiedziec
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: oddychanie komórkowe...

Post autor: Marcin_skc »

zarzucono mi że daje na gotowe odpowiedzi, więc postaram sie to zmienić to są pytania, które wymagaja wiedzy z podręcznika. Tak więc zaproponuj najpierw swoje propozycje odpowiedzi i nie pisz czegoś takiego jak:
angel_123 pisze:bo ja nie mam zielonego pojęcia jak na nie odpowiedziec
Bo już po pierwszym pytaniu widac ze nawet nie zajrzałas do ksiązki.
angel_123
Posty: 6
Rejestracja: 1 gru 2008, o 17:02

Re: oddychanie komórkowe...

Post autor: angel_123 »

odpowiedziałam na pytania które umiałam, a tych właśnie nie rozumiem.
niqsiatko
Posty: 33
Rejestracja: 3 paź 2008, o 20:43

Re: oddychanie komórkowe...

Post autor: niqsiatko »

no to tak.

ad 1 bilans
I Glikoliza 2cząsteczki ATP, 2cząst. NADPH26cząst ATP w 3etapie
II CK 2cząsteczki ATP, 8cząst NADPH2 24 cząsteczki ATP
2cz. FADH2 4cząst ATP

38cząsteczek ATP

zysk to 36 cząsteczek, ponieważ 2 są zużyte na transport NADH2


wniosek można też wysnuć ze na 38 cząsteczek 34 powstają w łańcuchu oddechowym

ad2. celem cyklu Krebsa jest właśnie wytworzenie wodoru. Z niego jest odrywany elektron przez ubichinon a kation jest wypluwany ostatecznie ten kation wodorowy łączy się z dwu ujemnym anionem tlenowym (który w całym łańcuchy oddechowym pełni rolą ostatecznego akceptora elektronów ) i tworzy nam naszą ukochaną wodę

[ Dodano: Wto Gru 02, 2008 17:07 ]
jeszcze ad 1

wiadomo ze lańcuch oddechowy przebiega tylko wtedy gdy mamy ten. wiec bilans to te 38 czast.
warunki beztlenowe=nie ma tlenu=łańcuch oddechowy nie zachodzi
czyli odejmij od 38 34cząsteczki

[ Dodano: Wto Gru 02, 2008 17:12 ]
resztę powinnaś żywcem przepisać z książki albo całkiem łatwo znaleźć na nie odpowiedź w internecie jak ktoś tu mówigoogle nie gryzie
angel_123
Posty: 6
Rejestracja: 1 gru 2008, o 17:02

Re: oddychanie komórkowe...

Post autor: angel_123 »

Dzieki, napewno na to pierwsze zadanie bym nie wpadła
niqsiatko
Posty: 33
Rejestracja: 3 paź 2008, o 20:43

Re: oddychanie komórkowe...

Post autor: niqsiatko »

no problem sama rok temu sporo nad siedziałam zanim doszłam do poprawnej odpowiedzi więc wiem , że to pytanie akurat do łatwych nie należy
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: oddychanie komórkowe...

Post autor: Marcin_skc »

niqsiatko pisze:2cząst. NADPH2
nie NADPH2, bo to błędny zapis i taki nośnik jeśli już to jest w fazie jasnej fotosyntezy a nie w oddychaniu. Powinno być precyzyjnie NADH + H+, ale jak zapiszemy NADH to też będzie dobrze.
niqsiatko pisze:zysk to 36 cząsteczek, ponieważ 2 są zużyte na transport NADH2
Mam wrażenie, ze tutaj jest błąd merytoryczny. Wg biologii villeego to nie jest tak, ze jakieś dwie cząsteczki ATP sa używane by przenieść 2 NADH powstałe w glikolizie. Tu chodzi o to, ze normalnie NADH nie przejdzie przez błonę mitochondrium więc musi jakby oddać swoje elektrony na innych nośnik będacy wewnątrz mitochondrium, to przeniesienie elektronów sprawia, ze traca cześć energii przez co z nich może powstać nie 3 ATP, tylko 2 ATP, u prokariotów tlenowych tego problemu nie ma więc jest tworzone w sumie 38 ATP, a u jądrowców 36 ATP.
niqsiatko pisze: Glikoliza 2cząsteczki ATP, 2cząst. NADPH26cząst ATP w 3etapie
normalnie tutaj beda dwie cząsteczki ATP, u komórek które mają mitochondria oczywiście.
bilans energetyczny oddychania tlenowego w przypadku prokariotów będzie wynosił 38 ATP, a w przypadku eukariotów 36 ATP.

Bilans energetyczny oddychania beztlenowego będzie wynosił:
4 ATP(powstałe w czasie glikolizy) - 2 ATP (zuzyte jako energia aktywacyjna) = +2 ATP.
angel_123 pisze:2. Opisz losy jonów wodorowych oddzielonych od substratów w reakcjach dehydrogenacji zachodzących w cyklu Krebsa.
tak brzmi pytanie
niqsiatko pisze:ad2. celem cyklu Krebsa jest właśnie wytworzenie wodoru
a to odpowiedź bedąca dużym skrótem myślowym z błędem merytorycznym

Powinno być tak: jony wodorowe oddzielone od substratów w reakcjach dehydrogenacji zachodzących w cyklu Krebsa zostają przeniesione na nośniki wodoru takie jaki NAD+ lub FAD które dięki temu ulegają redukcji do NADH i FADH2 i służą jako substraty w łańcuchu oddechowym

Co do tych pytań to wszystko jest napewno napisane w książce, wystarczy to tylko przeczytac, nie ma nadczym rozmyślac.
niqsiatko
Posty: 33
Rejestracja: 3 paź 2008, o 20:43

Re: oddychanie komórkowe...

Post autor: niqsiatko »

oczywiście, że jest to skrót myślowy. Pytania nie wskazują na poziom studiów a to co napisałam jest jak najbardziej poprawne. Jasne, że mogłabym jej przepisać kartki z Villeego ale jaki to ma sens.? Marcin_skc tu nie chodzi o popisanie się tym, że umiem skorzystać ze spisu treści książki ( a Villi ma ją doskonale sporządzoną) tylko tym, żeby umieć to przetłumaczyć z polskiego na nasze

Więc angel_123 możesz spokojnie udzielić takiej odpowiedzi jakiej ja Ci udzieliłam.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: oddychanie komórkowe...

Post autor: Marcin_skc »

jak myślisz, ze to są cytaty bezpośrednio z villeego to się mylisz ale mi osobiście to pochlebia, bo sam pisze te odpowiedzi z głowy na podstawie zdobytej wiedzy, więc skoro oceniasz moje własne odpowiedzi na poziomie studiów to bardzo mnie to cieszy A i nie uważam żeby moje odpowiedzi były jakieś niezrozumiałe.

Cóż niestety wciąż uważam ze twoja odpowiedź zwłaszcza do zadania drugiego zawiera błąd merytoryczny i nie jest precyzjną odpowiedzią na pytnie. Ale oczywiście angel_123, zrobi jak będzie chciała i ja nie mam zamiaru jej przekonywac do swojej odpowiedzi.
niqsiatko
Posty: 33
Rejestracja: 3 paź 2008, o 20:43

Re: oddychanie komórkowe...

Post autor: niqsiatko »

nie schlebiaj sobie tak ) apropos villego odniosłam się tylko do jednego Twojego zdaniaWg biologii villeego to nie jest tak zresztą myślę że to , że oboje znajdujemy się na takim forum wskazuje na to, że interesuje nas biologia jednak myślę, że tacy laicy jak my (uważam, że na podstawie naszego wieku można to określić) to jednak nie nam prowadzić takie spory

[mod]Proponuję zakończyć rozmowę o poziomie, zdobytej wiedzy, genialności itd. JakubikF[/mod]
Ostatnio zmieniony 2 gru 2008, o 18:36 przez niqsiatko, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość