Kalkulator na maturę

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
sosen
Posty: 186
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 12:09

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: sosen »

Kaamil pisze:bardzo okrywcze - takie coś jest juz od 2005 r. na maturze
I tu się mylisz. W 2005 wymóg, co do kalkulatorów był inaczej ujęty (trochę niezbyt jednoznacznie) i wykluczał tylko kalkulatory graficzne i tylko niektóre szkoły sprawiały problemy (nieuzasadnione). Natomiast ten zacytowany tekst dokładnie precyzuje wymagania. Owszem rozporządzenie jest, z 204 ale z późniejszymi zmianami. I treść, co do kalkulatorów w 2005 była inna.

[ Dodano: Nie Paź 14, 2007 17:23 ]
paol pisze:
agatha_89 pisze:Chodzi mi obliczanie takich prostych logarytmów np gdy sie oblicza pH roztworów np jest log -2 .z takami sobie poradze
Logarytm z 2 wynosi 0,3. Nie wiem jak to liczysz w pamięci.
Koleżanka miała na myśli napewno nie log z 2 tylko -log10^-2 czyli porste obliczenia wykorzystywane przy obliczaniu zadań z pH

[ Dodano: Nie Paź 14, 2007 17:26 ]
A co do kalkulatorów to jest śmieszna zasada, ponieważ nie wiem, dlaczego ktoś tam sobie wymyślił, że pisząc maturę z chemii nie można mieć kalkulatora, którego ktoś używa zawsze i który ma funkcje trygonometryczne i ułamki, bo według mnie to jest nadal prosty kalkulator. Według mnie zakazane kalkulatory na maturze to powinny być tylko kalkulatory graficzne
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: dawidw »

sosen pisze:A co do kalkulatorów to jest śmieszna zasada, ponieważ nie wiem, dlaczego ktoś tam sobie wymyślił, że pisząc maturę z chemii nie można mieć kalkulatora, którego ktoś używa zawsze i który ma funkcje trygonometryczne i ułamki, bo według mnie to jest nadal prosty kalkulator. Według mnie zakazane kalkulatory na maturze to powinny być tylko kalkulatory graficzne
Wg mnie powinny być te proste. Całe życie licze na prostym, czasami widze, jak ludzie mają problem coś obliczyć na kalkulatorze prostym. To juz jest ułomność matematyczna.
Awatar użytkownika
sosen
Posty: 186
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 12:09

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: sosen »

A to już zależy od gustu. Można kupić maszynę do pisania postawić ją na biurku gdzie stoi komputer i pisać na maszynie - tylko, w jakim celu? Ja liczę na kalkulatorze tym bardziej utrudnionym tylko, dlatego żeby sobie ułatwić życie (nie znaczy to, że nie mógłbym liczyć na tymprostym - mało tego nawet pisemnie jeszcze potrafię liczyć -) a to już coraz mniej spotykane ))) I dlatego twierdzę, że tego typu kalkulatory powinny być dozwolone. Jeśli ktoś liczy zawsze na prostym to bierze prosty, jeśli na innym to bierze ten i tak według mnie powinno być.

Co do matury to np. z matmy gdzie trzeba się wykazać znajomością również liczenia i zastosowania pewnych praw to można by było wprowadzić jakieś ograniczenia (chociaż też nie jestem na 100% do tego przekonany), ale jeśli chodzi o chemię to nie widzę sensu w tych ograniczeniach (no może poza kalkulatorami graficznymi lub jakimiś innymi bardziej zaawansowanymi technologiami:-)
dw4463757
Posty: 27
Rejestracja: 11 mar 2007, o 10:32

Kaklulatory na maturę.

Post autor: dw4463757 »

Witam

Jak wiadomo, na maturę z chemii i fizyki jest potrzebny kalkulator. Czy to może być coś takiego? Bo słyszałem już o rozbieżnych informacjach - że taki jest w porządku, a z drugiej strony nie jest to prosty czyli być nie może.

Takiego używam na co dzień, więc pytam, czy muszę za niedługo kupić prosty jakiś, żeby się przestawić, czy mogę tego

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 11 gru 2008, o 21:56 przez dw4463757, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: Padre Morf »

"Kalkulator prosty – jest to kalkulator, który umożliwia wykonanie tylko najprostszych działań matematycznych: dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. Można też z jego pomocą obliczać procenty lub pierwiastki kwadratowe z liczb."

ze strony CKE
na maturę musisz mieć kalkulator prosty - zgodnie z definicją ten pokazany przez Ciebie odpada.
Awatar użytkownika
PalmaKokosowa
Posty: 1116
Rejestracja: 21 lis 2008, o 13:29

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: PalmaKokosowa »

Moja szkoła niestety kalkulatorów nie zapewnia, u nas jest tak, że przed maturą własne kalkulatory składamy u dyrekcji i oni sprawdzają, czy wszystkie są proste, więc Twojego na pewno Ci nie przyjmą.
Awatar użytkownika
aga_vis@vp.pl
Posty: 156
Rejestracja: 24 lip 2008, o 09:34

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: aga_vis@vp.pl »

a czy przypadkiem ten nie-prosty kalkulator to jest taki, który rysuje funkcje? u mnie w szkole tez raz mówią tak, a raz inaczej. w sumie jakbym miała wyliczyć logarytmy z jakiegoś zadania z chemii to kalkulator z logarytmem by sie przydał.
Awatar użytkownika
Lenka
Posty: 241
Rejestracja: 3 sie 2008, o 22:58

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: Lenka »

aga_[at].pl pisze:z logarytmem
Jak będą logarytmy to tylko dziesiętne, które łatwo policzyć. Jeśli będą jakieś inne logarytmy (np naturalne) to powinni podać jego wartość. Ale raczej nie spotkałam się, żeby na maturze z chemii były inne logarytmy niż dziesiętne.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: tin »

To oblicz sobie logarytm dziesiętny z -2,31
Logarytm dziesiętny zalicza się do podstawowych funkcji kalkulatora.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: Batha »

aga_[at].pl pisze:a czy przypadkiem ten nie-prosty kalkulator to jest taki, który rysuje funkcje?
kalk, który funkcje rysuje to graficzny
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: Mårran »

Kalkulator nprosty to taki co ma dodawanie, odejmownie, mnożenie, dzielenie, względnie pierwiastek

Na maturze mogą być logarytmy dziesiętne typu log 10^n Jeśli będzie coś w stylu log 2,67 * 10^5 to podają np log 2,67 a reszta za wzoru. Mogą też podać cały log, ale to chyba za bardzo sugerowałoby rozwiązanie
Pani Buka
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: malllwiśka »

Słuchajcie, jeśli u mnie w szkole obowiązuje składanie kalkulatorów przed maturą, ale ja jako absolwentka nie złożę tego kalkulatora, tylko wezmę ze sobą w dniu matury, to się nic nie stanie, bo już sama nie wiem?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Kalkulator na maturę

Post autor: Batha »

malllwiśka, proponuje Ci zadzwonić do szkoły. Oni tam są na pewno lepiej poinformowani, niż ludzie z forum:)
tym bardziej, że nie we wszystkich szkołach może być tak jak w Twojej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości