Atropina

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Marzena;)
Posty: 1
Rejestracja: 27 lis 2008, o 20:16

Atropina

Post autor: Marzena;) »

Potrzebuje wszystko na temat atropiny.
W wikipedii niewiele pisze.
A ja potrzebuje wszystkie informacje co sie dzieje z pacjentem w trakcie operacji podczas działania atropiny.
Chodzi o 4 mg,6mg. i 8mg.

Co sie robi jesli sie przedawkuje.

Z góry dziękuje za odpowiedź
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Atropina

Post autor: Padre Morf »

Marzena) pisze:Chodzi o 4 mg,6mg. i 8mg.
a skąd takie dawki?
Marzena) pisze:Co sie robi jesli sie przedawkuje.
podaje fizostygminę, barbituran (zwykle diazepam) i inne leki w zależności od objawów.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Atropina

Post autor: Biochejter »

Morfeusz pisze:barbituran (zwykle diazepam)
To chyba najnowsze doniesienia, Morfeusz Bo wg dostępnych mi źródeł, diazepam jest rasową benzodiazepiną
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Atropina

Post autor: Padre Morf »

hihih masz rację
tak to jest jak człowiek chce mieć oko na wszystko.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Atropina

Post autor: Jakusz »

Atropinę stosuje się/stosowało podczas badania wzroku pacjentów przez okulistów (badanie dna oka itp.). Działanie atropiny jest dosyć długotrwałe, o czym możemy się przekonać, po wizycie u okulisty (mnie osobiście częściowe zwiotczenie mięśni tęczówki i ciała rzęskowego utrzymuje się do tygodnia). Mam również inne doświadczenia z okulistami, gdzie tego typu objawy zwiotczenia utrzymują się maksymalnie do kilku godzin. Czy substancją podawaną w drugim przypadku jest wciąż atropina? Czy nie stosuje się już jakichś nowocześniejszych środków?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Atropina

Post autor: Padre Morf »

JakubikF pisze:Działanie atropiny jest dosyć długotrwałe, o czym możemy się przekonać, po wizycie u okulisty (mnie osobiście częściowe zwiotczenie mięśni tęczówki i ciała rzęskowego utrzymuje się do tygodnia).
Działanie mydriatyczne atropiny może trwać nawet 14 dni. Cykloplegiczne - około 5 dni.

Innymi stosowanymi lekami są tropikamid i cyklopentolat.
W przypadku tropikamidu maksymalne rozszerzenie źrenicy pojawia się po 15 minutach, akomodację poraża po około 20 minutach (zostaje szczątkowa akomodacja). Działa przez około 3-4h.
Cyklopentolat - maksymalne działanie po 30 minutach. Działa kilkanaście godzin.

W drugim przypadku okulista zastosował po prostu tropikamid i stąd krótsze działanie
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Atropina

Post autor: Jakusz »

Morfeusz pisze:Działanie mydriatyczne atropiny może trwać nawet 14 dni. Cykloplegiczne - około 5 dni.
Mógłbyś wyjaśnić te pojęcia proszę?

Skoro twierdzisz, że atropina może działać nawet do 14 dni to ja zadam pytanie retoryczne, dlaczego tamta okulistka do której chodziłem dobierała szkła po tygodniu od zakropienia oczu w celu zbadania (a zakrapiała atropiną właśnie). Jeśli się nie mylę, dobieranie szkieł w przypadku niepełnej akomodacji oka jest bezcelowe.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Atropina

Post autor: Padre Morf »

JakubikF pisze:Mógłbyś wyjaśnić te pojęcia proszę?
działąnie mydriatyczne to działanie rozszerzające źrenicę. Cykloplegiczne - porażająće akomodację.
JakubikF pisze:Jeśli się nie mylę, dobieranie szkieł w przypadku niepełnej akomodacji oka jest bezcelowe.
w niektórych przypadkach szkła dobiera się przy porażonej akomodacji.
Rowerzystka
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2019, o 20:04

Zamiast atropiny: cyclopentolatum

Post autor: Rowerzystka »

Jakusz pisze:
14 gru 2008, o 09:09
Czy nie stosuje się już jakichś nowocześniejszych środków?
Oczywiście, że się stosuje jak chociażby już wcześniej wspomniany cyklopentolat.
Lek ten teoretycznie nie jest dostępny w Polsce, ale jego popularność na całym świecie sprawia, że jak ktoś jest zdeterminowany to go zdobędzie.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości