Jak się uczyć biologii??

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Gretchen!
Posty: 6
Rejestracja: 29 gru 2008, o 13:54

Jak się uczyć biologii??

Post autor: Gretchen! »


Jestem na bio-chemie.tak jakos wyszlo chociaż jestem mocna z przedmitów matematycznych. Mam mały problem z biologią. Jak się jej uczyć by przynosiło to dobre efekty i poskutkowało na maturze?
Proszę was o pomoc jako doświadczonych ludzi.
Ostatnio zmieniony 31 gru 2008, o 13:34 przez Gretchen!, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
stellar
Posty: 746
Rejestracja: 20 wrz 2008, o 06:08

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: stellar »

Każdy ma własny sposób i strategię dobrego uczenia się. Dla jednych cenne jest podkreślanie informacji, wyszukiwanie tego co najważniejsze, dla innych raczej pobieżne czytanie.

Powinnaś przede wszystkim systematycznie przyswajać wiedzę. Poświęć jeden lub więcej dni w tygodniu na biologię, jeśli zależy Ci na niej i wiążesz z nią przyszłość. Jeśli historia nie jest Ci do niczego potrzebna, odłóż ją na dalszy tor

Systematyka i jeszcze raz systematyka ! Możesz też szperać w internecie, gdy czegoś nie umiesz (choćby na tym forum ) albo poszukać w księgarniach, gdzie znajdziesz mnóstwo przydatnych pomocy naukowych

No i liczą się dobre chęci i zero złego nastawienia
Gretchen!
Posty: 6
Rejestracja: 29 gru 2008, o 13:54

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Gretchen! »

stellar pisze:No i liczą się dobre chęci i zero złego nastawienia
O włąśnie tego u mnie brak. Tzn chęci mam ale moje nastewienie i stosunek jest pesymistyczny / Problemy się narastają.
TiMeK
Posty: 139
Rejestracja: 30 lip 2008, o 20:02

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: TiMeK »

Pamiętaj, że nauka na klasówkę z Biologii, a nauka na maturę z Biologii to 2 inne światy. Na NOWEJ maturze liczy się ogólna wiedza, nie piszesz wszystkiego co wiesz na dany temat, zbyt mądre wypowiedzi także czynią więcej złego niż dobrego. Takie mam wrażenie po przejrzeniu arkuszy i modelów odpowiedzi do nich.

Po 1 nie kuj bezmyślnie wszystkiego na pamięć, bo wystarczy, że potem wypadnie Ci jedno słówko i resztę zapomnisz szybciej niż myślisz. Są tematy, w których nie ma zmiłuj się, ale są i na rozumienie.

Po 2 tak jak wspomniał ktoś wyżej najlepsze efekty będą przy systematyczności, tutaj raczej nie ma nic do tłumaczenia.

Jak wiążesz jakieś nadzieje ze studiami przyrodniczymi lub medycznymi, to w liceum wystarczy, że będziesz przygotowywała się na lekcje i coś z nich wynosiła (czyli odpada gra w statki na ostatniej ławce) - powtórka będzie raczej formalnością.

Masz jeszcze bardzo dużo czasu
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: dragonka »

Hm zależy czy interesuje Cię najprostsze minimum czy naprawdę chcesz poszerzyć sobie wiedzę.
Dla mnie najlepszym sposobem jest czytanie. Z biologii bardzo rzadko uczę sie czegoś na pamięć! Zazwyczaj tworzę sobie sieci powiązań, jeśli nie uda mi się stworzyć czegoś takiego albo wymyślić dlaczego dany proces zachodzi (czyli wyłapać sens) to raczej szybko zapomnę. Jeśli np. o skorupiakach przeczytasz sobie w trzech różnych źródłach, to na pewno zapamiętasz to o wiele lepiej niż czytając trzy razy podręcznik. W taki sposób wiedza staje się bardziej. hm. elastyczna, jeśli wiecie o co mi chodzi.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Marcin_skc »

biologii najlepiej uczyć się poprzez WYOBRAŻENIE sobie danego procesu. W ten sposób lepiej się go rozumie i zapamiętuje. I oczywiście próbować kojarzyć z innymi rzeczami.
dragonka pisze:Zazwyczaj tworzę sobie sieci powiązań, jeśli nie uda mi się stworzyć czegoś takiego albo wymyślić dlaczego dany proces zachodzi (czyli wyłapać sens) to raczej szybko zapomnę.
dokładnie tak samo robię, złote zdanie
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: ika006 »

Ważne też jest pamiętanie przyrostków i przedrostków, np.
steno- wąski (stenofag, stenobionty.),
-cyt mówiący, że ma się do czynienia z komórką (enterocyt, trombocyt.)
paulusss11
Posty: 11
Rejestracja: 7 gru 2008, o 19:16

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: paulusss11 »

Trzeba poprostu uczyc sie systematycznie i powtarzac.Innego wyjscia nie ma. Dobrze jest takze brac na logike.
Ja szybko ucze sie tłumaczac sobie głosno i to działa

pozdrawiam powodzenia
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Tahtimittari »

TiMeK pisze:Pamiętaj, że nauka na klasówkę z Biologii, a nauka na maturę z Biologii to 2 inne światy
no nie wiem, my mamy zadania z matur starych często na klasówkach : PP
dragonka pisze:Jeśli np. o skorupiakach przeczytasz sobie w trzech różnych źródłach, to na pewno zapamiętasz to o wiele lepiej niż czytając trzy razy podręcznik. W taki sposób wiedza staje się bardziej. hm. elastyczna, jeśli wiecie o co mi chodzi.
dokładnie, robię tak samo )
Marcin_skc pisze:biologii najlepiej uczyć się poprzez WYOBRAŻENIE sobie danego procesu. W ten sposób lepiej się go rozumie i zapamiętuje. I oczywiście próbować kojarzyć z innymi rzeczami.
najlepiej sobie z czymś durnym skojarzyć,to od razu się pamięta ))


Jeszcze praktyczne podejście jest dobre - uczysz się np o roślinach jedno i dwuliściennych, czym się różnią, to zamiast kuć patrzysz na kwiatki na parapecie, czy idziesz na łąkę i rozpoznajesz które są które )
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: dragonka »

Najlepszy sposób na naukę biologii- nie gadać za dużo tylko przysiąść nad czym trzeba i tyle.
Iskierka
Posty: 100
Rejestracja: 6 lis 2007, o 16:52

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Iskierka »

a ja mam troche inne pytanie.
Skoro jesteś dobra z matmy to po cholere sie męczyc na biol-chemie?
z tego co widze masz 16 lat, czyli droga jeszcze nie zamknięta -)
może lepiej sie pzrenieść zamiast sie męczyć?

A jeżeli to nie wchodzi w rachube to moje metody nauki bio?
Głośne czytanie, kojarzenie z czymś zwykłym, wyrazami całkiem nie łączącymi sie z tematem, podkreślanie, kolorowanie, łażenie po całym pokoju, leżenie z nogami w góre. No różnie, różnie
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: dragonka »

Schematy. Duże i kolorowe.
Iskierka pisze:leżenie z nogami w góre
W tym coś musi być, też tak robie jakkuje znienawidzoną histe.
cenzor
Posty: 69
Rejestracja: 17 sty 2009, o 14:22

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: cenzor »

Hmm, moja rada: nie WKUWAMY na pamięć tylko staramy się uzmysłowić sobie jak to działa. I jak wspomniała moja przedmówczyni schematy, rysunki, diagramy- to na prawdę pomaga.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość