MATURA Z BIOLOGII

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: malllwiśka »

Gila pisze: po humanie masz jeszcze mniej możliwości, bo dostanie się na prawo czy filologię jest ponoć bardzo trudne, a wszelkie inne kierunki nie niosą za sobą wielkich możliwościlttak mi się przynajmniej wydaje.
Gila, a jaką to Ty filologię masz na myśli, no chyba nie polską poza tym, polemizowałabym czy różne filologie to takie przyszłościowe kierunki

[ Dodano: Sob Mar 21, 2009 00:00 ]
shadowofeclipse pisze:Najgorsze w maturze z biologii jest to że z jednego podręcznika nie da się przygotować. Każdy podręcznik ma inny zakres materiału zatwierdzony przez MEN a zadania maturalne układane są w kontekście wszystkich możliwych podręczników. Na vademecum maturalnym operonu nie można polegać ponieważ nie ma autoryzacji MEN i dorzucone są treści których nie ma w operonowskim podręczniku, na dodatek nie są wyjaśnione.
no nie przesadzajmy, jak się nauczysz porządnie z operonu, nawet niektórych tematów nie musisz się uczyc porządnie , to będziesz miała wysoki wynik, to jest nowa matura, a nie testy na AMy, która niestety/stety sprawdza bardziej logiczne myślenie, umiejętnośc wyciągania wniosków, niż typową wiedzę.
madz4927
Posty: 131
Rejestracja: 25 sie 2008, o 18:11

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: madz4927 »

_olka_ pisze:Tak, ja na medycynę
Ale myślałam o różnych kierunkach(naprawdę bardzo różnych:P) jednak ostatecznie stwierdziłam, że medycyna to jest to ] czyli wróciłam do punktu wyjścia
jestem pod ogromnym wrażeniem i podziwiam! trzymam kciuki oczywiście!
Squirrel pisze:madz4927, wybierasz sie do Krakowa na AWF Jak ci ida przygotowaniaPytam, bo sama sie wybieram
przygotowania? na razie skupiam się na biologii tylko i wyłącznie. i od czasu do czasu idę na basen. na bieganie i ćwiczenia w plenerze na razie zbyt zimno w Krakowie! ale zastanawiam się czy w ogóle składać tam papiery - z tego co tu piszecie nie wygląda to zbyt kolorowo! /
shadowofeclipse pisze:Nie wiem jak jest z chemią na studiach ale porównując maturę z biologii i maturę z chemii, chemia jest dużo łatwiejsza.
a ja się nie zgodzę. na biologii, prawda jest taka, musisz wykuć, bo to bardziej pamięciowy przedmiot. a na chemii? owszem, wykuć, ale jeszcze umieć zastosować - samo lub w powiązaniu z innymi rzeczami, a do tego trzeba mieć już pewne umiejętności i zmysł. ja osobiście nie odważyłabym się zdawać chemii. może inaczej by było, gdybym tak sobie nie spaprała i nie zaczęła się uczyć przedmiotu maturalnego rok przed egzaminem! D ale na biologie nie narzekam!
Squirrel
Posty: 123
Rejestracja: 4 sty 2009, o 11:06

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: Squirrel »

madz4927, zawsze warto próbowac
ale pospieraj na forum i jest odrębny temat związany z tym kierunkiem i na tej uczelni
pozdrawaim
acha
Posty: 68
Rejestracja: 23 lip 2008, o 17:41

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: acha »

jagodzio pisze:
somsung pisze:Składam na chemię kosmetyczną oraz na ch. środków bioaktywnych i kosmetyków. Myślę, że po tym można znaleźć robotę w laboratoriach czy w czymś pokrewnym.
A na jakiej uczelni są takie specjalizacje?
wiem, że na 100% chemia kosmetyczna jest na UAMie, bo sama tam składałam dokumentyP
Awatar użytkownika
somsung
Posty: 117
Rejestracja: 5 gru 2008, o 18:49

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: somsung »

Kosmetyczna to na Akademii Podlaskiej w Siedlcach, a środków bio. i kosm. to na UMCS w Lublinie
no_01
Posty: 53
Rejestracja: 4 sty 2009, o 20:48

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: no_01 »

Witam wszystkich. Mam taki mały problemik. Na ostatniej styczniowej maturze z bioli na roz. było pytanie o włośniki korzenia rośliny. Tzn był narysowany korzeń wraz z włośnikami, i trzebabyło napisać:włośniki i ich rola. Ja napisałem:ryzoidy". Tak mnie uczono. Nauczyciel, który sprawdzał matury mi tego nie uznał, nie on mnie uczył. I teraz pytanie: czy mam poprawnie czy nie? Mój nauczyciel powiedział że mam dobrze, a ten co sprawdzał, że źle. W Operonie np. ryzoidy to chwytniki, takie jak np. u mszaków. Jednak zewnętrzna warstwa korzenia u nasiennych to ryzoderma, a więc z niej (logicznie) ryzoidy, prawda? Wiem że to szczegół, ale co Wy na ten temat sądzicie?
Pozdro
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: ulala »

z Wiki:
Chwytniki, ryzoidy, rhizoidy – cienkie, nitkowate wyrostki o budowie jedno– lub wielokomórkowej, wytwarzane przez dolną część łodyżki mszaków, wielokomórkowych glonów oraz przez przedrośla paprotników i niektóre grzyby.

Chwytniki przytwierdzają rośliny do podłoża. U roślin lądowych służą też pobieraniu z gleby wody i soli mineralnych. Pełnią funkcje podobne do korzenia organowców, lecz nimi nie są.

i ja się z tym zgadzam. na chwytniki mszaków mówiła ryzoidy, ale nie na włośniki
Yazz
Posty: 20
Rejestracja: 14 lut 2009, o 21:15

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: Yazz »

włośniki to włośniki i po co udziwniać sobie.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: ulala »

nie chodzi o udziwnianie.
sweetdarling19
Posty: 27
Rejestracja: 25 gru 2008, o 12:52

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: sweetdarling19 »

znowu dopadło mnie zwątpienie czy się uda. robie testy, ale nie wychodzą przez co się zniechęcam ehh
Usagi_Tsukino
Posty: 550
Rejestracja: 20 lut 2008, o 14:31

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: Usagi_Tsukino »

sweetdarling19 pisze:znowu dopadło mnie zwątpienie czy się uda. robie testy, ale nie wychodzą przez co się zniechęcam ehh
A ja mam dziś okropny kryzys. Mimo nawet tego, że testy mi wychodziły dobrze i tak jakoś panika mi się włączyła
meduza
Posty: 195
Rejestracja: 9 gru 2008, o 18:58

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: meduza »

_olka_ pisze:jakoś panika mi się włączyła
nie ma co panikować, trzeba podejść do tego jak do większej klasówki co ma być to będzie, trzeba robić swoje i iść do przodu
ja jestem na etapie robienia kolejnych arkuszy, przerobiłam ich już sporo i doszłam do wniosku, że te zadania są praktycznie w podobnych schematach utrzymane, więc dokładne przerobienie arkuszy, to połowa sukcesu
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: ulala »

szkoda tylko ze np. niektore zbiory arkuszy malo rzetelnie podaja odp. mam na mysli niescislosci w formułowaniu wnioskow itd
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości