Szkiełko nakrywkowe

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
kuba2000
Posty: 18
Rejestracja: 10 kwie 2008, o 22:00

Szkiełko nakrywkowe

Post autor: kuba2000 »

Może mi ktoś powiedzieć jaka powinna być poprawna odpowiedź na pytanie:
Dlaczego oglądając preparaty pod mikroskopem kładziemy je na stoliku mikroskopu szkiełkiem nakrywkowym ku górze?

Moja propozycja jest taka?
umieszczamy je tak dlatego, zeby ogniskowa wypadła na preparacie.w przeciwnym razie ogniskowa wypadla by przed preparatem i przy duzym powiekszeniu uzyskany obraz bylby niewyrazny.

Jakies sugestie?
Ostatnio zmieniony 1 mar 2009, o 13:56 przez kuba2000, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Szkiełko nakrywkowe

Post autor: badger »

A nie dlatego żeby było można łatwo manipulować preparatem na stoliku? Jakby szkiełko nakrywkowe było na spodzie przesuwało by się przy każdej próbie przesunięcia preparatu.
kuba2000
Posty: 18
Rejestracja: 10 kwie 2008, o 22:00

Re: Szkiełko nakrywkowe

Post autor: kuba2000 »

Nie nie.To jest pytanie standardowe u mnie na studiach na którym wiele osób traci punkty.Szukałem w necie odp ale ciezko cokolwiek znaleźć
leiga
Posty: 26
Rejestracja: 19 sty 2008, o 14:00

Re: Szkiełko nakrywkowe

Post autor: leiga »

Jak jest mikroskop odwrócony i preparat przyżyciowy, to również ta sama reguła - nakrywkowe od dołu. I nie przeszkadza to w manipulacji preparatem.

Nie znam się na optyce, ale pewnie to coś tkwi w grubości i czystości optycznej szkiełka nakrywkowego. Te podstawowe przecież teoretycznie można używać wielokrotnie, kosztem zarysowań itp.
Skiba
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2009, o 10:23

Re: Szkiełko nakrywkowe

Post autor: Skiba »

[quote="kuba2000"]Może mi ktoś powiedzieć jaka powinna być poprawna odpowiedź na pytanie:
Dlaczego oglądając preparaty pod mikroskopem kładziemy je na stoliku mikroskopu szkiełkiem nakrywkowym ku górze?

Odpowiedź jest prosta.Jeśli położysz preparat do góry nogami to szkiłko Przedmiotowe jest za grube żeby zbliżyć obiektyw odpowiednio blisko preparatu. Poza tym zniszczysz szkiełko nakrywkowe. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości