Mono czy binokularowy

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Mono czy binokularowy

Post autor: huba021292 »

Jaka jest różnica między mikroskopem monokularowym a binokularowym?

[ Dodano: Czw Cze 19, 2008 15:44 ]
i co sądzicie o tym mikroskopie GENETIK+MONO_p50
Ostatnio zmieniony 20 cze 2008, o 16:41 przez huba021292, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Mono czy binokularowy

Post autor: Savok »

Taka, czy obserwujesz jednym czy dwoma oczkami
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Mono czy binokularowy

Post autor: huba021292 »

To wiem zastanawiam się tylko nad jakością obrazu i ceną, ponieważ dwa mikroskopy różniące się tylko liczbą okularów mają różną cenę o jakieś kilkaset złotych.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Mono czy binokularowy

Post autor: _Marcin_ »

huba021292 pisze:To wiem zastanawiam się tylko nad jakością obrazu i ceną, ponieważ dwa mikroskopy różniące się tylko liczbą okularów mają różną cenę o jakieś kilkaset złotych.
Obraz będziesz miał taki sam,tylko wygodniej ci będzie patrzeć oboma oczami i no bezpieczniej, nie męczą się tak oczy przy obserwacji z użyciem mikroskopu typu bino.
Bino jest droższy, bo dochodzi cena nasadki binokularowej i okularu.To chyba oczywiste.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Mono czy binokularowy

Post autor: Jakusz »

Obraz będziesz miał taki sam,tylko wygodniej ci będzie patrzeć oboma oczami i no bezpieczniej, nie męczą się tak oczy przy obserwacji z użyciem mikroskopu typu bino
Jednakże to, czy będzie Ci lepiej patrzeć przez dwa okulary czy jeden zależą od indywidualnych predyspozycji. Ja nie jestem w stanie mikroskopować obu oczyma i zawsze jedno zamykam. Po postu tak jest mi wygodniej. Dlatego należy to rozważyć przy kupnie mikroskopu, bo można wydać niepotrzebnie pieniądze, na ulepszenia które okaże się nieprzydatne.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Mono czy binokularowy

Post autor: badger »

Ja zdecydowanie wole stereoskopowe mikroskopy, w domu mam monookularowy i strasznie męczą mi się przy nim oczy. W ogóle słyszałem że przy pracy z jednym okularem drugie oko i tak powinno być otwarte, niby tak jest zdrowiej.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Mono czy binokularowy

Post autor: Padre Morf »

badger pisze:Ja zdecydowanie wole stereoskopowe mikroskopy, w domu mam monookularowy i strasznie męczą mi się przy nim oczy.

Mi też się męczyły dlatego wole te binokularowe.
badger pisze:W ogóle słyszałem że przy pracy z jednym okularem drugie oko i tak powinno być otwarte, niby tak jest zdrowiej.
Ano okuliści twierdzą, że tak
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Mono czy binokularowy

Post autor: huba021292 »

Macie rację.
Ja też nie mogę prowadzić obserwacji dwoma oczyma dlatego się zastanawiałem.
Ale teraz jestem prawie pewny kupna mikroskopu monokularowego.

[ Dodano: Pią Cze 20, 2008 19:39 ]
A co sądzicie o tym mikroskopie do którego podałem link w pierwszym poście?
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Mono czy binokularowy

Post autor: PiotrTeodor »

Ostatnio mam możliwość używać mikroskopu dwuokularowego niezłej klasy. Muszę jednak przyznać, że nawyki z długotrwałego korzystania z instrumentu monookularowego są pewną przeszkodą. Niewątpliwie, obraz jest znacznie lepszej jakości, jaśniejszy, stereoskopowy, jednak mam trudność w otrzymaniu głowy w odpowiedniej pozycji. Do obiektywów bino nie należy przytykać oczu, lecz obserwować z pewnej odległości. Przydałyby się konchy na obiektywy, jak w niektórych lornetkach. Myślę, że z bino na mono łatwiej się przestawić. Generalnie, dla mnie nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ posługuję się w większości przypadków kamerą i obserwuję obraz na monitorze komputera - jak jest coś ciekawego, to fotografuję albo filmuję. W ten sposób wzrok mniej się męczy, a i reakcja na pojawienie się ciekawego okazu może być szybsza.

Pozdrowienia
PiotrTeodor
Skiba
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2009, o 10:23

Re: Mono czy binokularowy

Post autor: Skiba »

huba021292 pisze:Jaka jest różnica między mikroskopem monokularowym a binokularowym?
Jeśli rysujesz preparaty to wystarczy mono.
badger pisze:słyszałem że przy pracy z jednym okularem drugie oko i tak powinno być otwarte, niby tak jest zdrowiej.
Wolne oko zostaje otwarte w celu właśnie jednoczesnego patrzenia i rysowania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości