Chemia bioorganiczna a biochemia

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Awatar użytkownika
pawełmoz
Posty: 47
Rejestracja: 6 maja 2007, o 20:01

Chemia bioorganiczna a biochemia

Post autor: pawełmoz »

Mam takie pytanie, a mianowicie:
Czym różni się (zakres badań) chemia bioorganiczna od biochemii?
Ostatnio zmieniony 18 cze 2008, o 07:46 przez pawełmoz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Chemia bioorganiczna a biochemia

Post autor: badger »

a to nie jest czasem to samo
Awatar użytkownika
pawełmoz
Posty: 47
Rejestracja: 6 maja 2007, o 20:01

Re: Chemia bioorganiczna a biochemia

Post autor: pawełmoz »

Też mnie to zastanawia i dużo wskazuje ze tak, ale po co w takim razie dwie różne nazwy?
Gacek
Posty: 111
Rejestracja: 23 kwie 2007, o 22:09

Re: Chemia bioorganiczna a biochemia

Post autor: Gacek »

Może chodzi o spojrzenie na naturę rzeczy . Tzn. biochemia patrzy na związki życia np. aminokwasy w kontekście przydatności dla organizmów, a chemia bioorganiczna to wykorzystanie związków organicznych występujących w środowisku np. kauczuku dla celów chemicznych i przemysłowych Tak mi się wydaje.
Pozdrawiam
Gacek
Awatar użytkownika
pawełmoz
Posty: 47
Rejestracja: 6 maja 2007, o 20:01

Re: Chemia bioorganiczna a biochemia

Post autor: pawełmoz »

Nie wydaje mi się, gdyż odiwedziłem strone instytutu chemii bioorganicznej PAN i zakres prowadzonych prze nich badań oraz tematyka dotyczy tego co przypisałeś biochemii.
Gacek
Posty: 111
Rejestracja: 23 kwie 2007, o 22:09

Re: Chemia bioorganiczna a biochemia

Post autor: Gacek »

Sam już nie wiem Może znajdzie się ktoś kto odpowie na ten problem
Pozdrawiam
Gacek
Awatar użytkownika
pawełmoz
Posty: 47
Rejestracja: 6 maja 2007, o 20:01

Re: Chemia bioorganiczna a biochemia

Post autor: pawełmoz »

Znalazłem odp.
A mianowicie: przede wszystkim biochemia to gałąz biologii a chemia bioorganiczna oczywiście chemii, biochemia zajmuję sie bardziej kwestiami fizjologicznymi i opisem wszelkim przemian, reakcji etc. podczas gdy chemia bioorganiczna charakterystyką związków chemicznych o znaczeniu biologicznym, np. ich własciwościami. Tym głownie sie różnie od siebie nie mniej ta róznica jest bardzo subtelna
Pozdrawiam.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Chemia bioorganiczna a biochemia

Post autor: arti »

Profil badawczy:

* chemiczna synteza i stereochemia modyfikowanych nukleozydów, nukleotydów i oligonukleotydów,
* chemia organicznych związków fosforu,
* chemia i biologia molekularna RNA,
* mechanizmy rozpoznawania molekularnego, biblioteki oligonukleotydowe, mikromacierze,
* analiza konformacyjna białek i kwasów nukleinowych za pomocą krystalografii rentgenowskiej i wysokorozdzielczego NMR,
* genetyka molekularna oddziaływań roślina - mikroorganizm, transformacja komórek roślinnych obcym DNA, rośliny transgeniczne,
* biologia molekularna wirusów i onkogenów,
* modelowanie i metody obliczeniowe w chemii i biologii molekularnej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości