Sen

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Sen

Post autor: Rose... »

Zacznę od tego, że cudownie, że powstał taki dział.

Jestem bardzo ciekawa co się dzieje z naszym organizmem zwłaszcza z mózgiem podczas snu. I jeszcze jedno: dlaczego niektórzy mówią przez sen?
Wczoraj w nocy przydarzyło mi się coś takiego: wstałam, poszłam do pokoju siostry (wszytsko przez sen) i zaczęłam z nią rozmawiać, wołałam ją do mojego pokoju mówiąc o jakimś wolnym miejscu zaznaczam, że faktycznie było to troche związane z przygodami jakie przydarzyły mi się dzień wcześniej. Najdziwniejsze jest to, że miałam oczy otwarte i to pamiętam. Siostra mi mówiła, żebym się obudziła, bo to sen, ale ja się upieram przy swoim i ją wołam stanowczo mówiąc, że to nie sen. W końcu się położyłam. Skąd takie rzyczy się nam w głowie biorą

Rany ja się boję, że którejś nocy jeszcze wyjde na śpiąco z domu i gdzieś pójdę

Pozdrawiam wszystkich mówiących przez sen
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Sen

Post autor: Jakusz »

Rose. pisze:Wczoraj w nocy przydarzyło mi się coś takiego: wstałam, poszłam do pokoju siostry (wszytsko przez sen) i zaczęłam z nią rozmawiać, wołałam ją do mojego pokoju mówiąc o jakimś wolnym miejscu zaznaczam, że faktycznie było to troche związane z przygodami jakie przydarzyły mi się dzień wcześniej.
To oznacza, że lunatykujesz. To można chyba leczyć jakimiś sposobami. Nie jest to zjawisko pozytywne, tzn. oznacza pewne zaburzenie. Tak z wiedzy popularno-naukowej wiem, że chodzi tu jakieś rozdzielenie świadomości od ciała tzn. mózg śni i to jest w porządku, ale w tym momencie wszelkie zawiadywanie ruchami ciała powinny być zablokowane. Jeśli nie są i chodzisz po domu śpiąc, to jest to stan patologiczny.
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: Sen

Post autor: Rose... »

Boże, Jakubik przez Ciebie tu stan przed zawałowy mam, nie strasz mnie.

Ale nigdy wcześniej mi się coś takiego nie zdarzyło.

[ Dodano: Nie Kwi 19, 2009 19:21 ]
A może to jest wywołane silnymi emocjami z dnia wcześniejszego, bo dośc duzo się działo, a ja jestem taka, że dużo rzeczy biorę do siebie.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Sen

Post autor: Jakusz »

Ja Ciebie nie straszę. To musiałby lekarz zdiagnozować tak na prawdę.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Sen

Post autor: yeast »

Lunatykowanie nie jest wcale takie rzadkie i czesto pojawia sie u dzieci i nastolatkow, a potem samo mija. Jesli nie zdarza ci sie zbyt czesto, to nie ma sie czym przejmowac. Genralnie chodzi o to, ze mozg na czas snu powinien wylaczac mozliwosc wysylania sygnalow motorycznych, abysmy nie biegali, mowili czy wychodzili nieswiadomie przez okno, gdy znajdumey sie w fazie REM. Jednak nie zawsze tak sie dzieje. Czasami wylaczeni to jest niepelne (niektorzy poruszaja sie przez sen, mamrocza, a niektorzy, jak ty, chodza i mowia bez swiadomosci). Odwrotnoscia tego zaburzenia jest paraliz senny.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Sen

Post autor: WojtekB »

yeast pisze:Lunatykowanie nie jest wcale takie rzadkie i czesto pojawia sie u dzieci i nastolatkow, a potem samo mija.
Wiem coś o tym jeszcze jak byłem w gimnazjum to mi się często zdarzało mówić przez sen (przynajmniej tak mi wszyscy mówili jak mieli podczas koloni przyjemność przebywania w jednym pokoju lub ktoś z rodziny podczas noc musiał iść do łazienki i usłyszał moje
"nocne monologi ).

Obecnie nikt nie słyszał u mnienocnych monologów", więc sądzę po moim przykładzie, że to mija.
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: Sen

Post autor: Rose... »

Ok pokwapiłam się trochę i poszperałam w internecie i naprawdę sporo ludzi mówi przez sen czy lunatykuje, aż mnie to zaskoczyło (faktycznie są to przeważnie młodzi ludzie).

Ale wróćmy do początku. co się dzieje z naszym organizmem podczas snu? I dlaczego śnimy?
Lotka
Posty: 102
Rejestracja: 14 maja 2007, o 18:07

Re: Sen

Post autor: Lotka »

Ja mam w rodzinie ciekawe przypadki lunatykowania w poszukiwaniu jedzenia moj tata praktycznie co noc wstaje, czasem po kilka razy i wędruje do kuchni gdzie pożera po prostu wszystko na co natrafi. Na próby budzenia reaguje agresywnie a rano nic nie pamięta. To samo dotyczy jeszcze jednego mojego wujka, ale od str mamy. Jego przypadek to pożeranie tylko słodyczy. Dziwna sprawa nie?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Sen

Post autor: Jakusz »

Lotka pisze:moj tata praktycznie co noc wstaje, czasem po kilka razy i wędruje do kuchni gdzie pożera po prostu wszystko na co natrafi.
Pytanie tylko czy robi to świadomie, czy nieświadomie. Jesteś pewna, że to lunatykowanie, a nie po prostu podjadanie w nocy?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Sen

Post autor: yeast »

Rose. pisze:co się dzieje z naszym organizmem podczas snu? I dlaczego śnimy?
Dlaczego to jest bardzo dobre pytanie. Sa rozne teorie, na pewno w trakcie snu nastepuje tzw konsolidacja pamieci, natomiast jej mechanizm nie jest w pelni znany. Z badan na sztucznych sieciach robionych przez informatykow wynika, zesen moze byc potrzeby do przebudowy sieci i usuwania z niej niepotrzebych polaczen i taki proces moze dotyczyc nie tylko biologicznych sieci. Zgadzaloby sie to z doniesieniami, wg ktorych podczas snu jest redukowana liczba polaczen synaptycznych. Wiadomo, ze sen ma 2 fazy - slow wave sleep oraz REM, podczas ktorej snimy, ale co do ich funkcji nadal sa spory.
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: Sen

Post autor: Rose... »

Słyszałam o ludziach, którzy nie czują wogóle zmęczenia i nie potrzebują snu.
Możliwe jest coś takeigo, bo ja osobiście w to nie wierzę.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Sen

Post autor: yeast »

Całkowity brak snu jest śmiertelny - jest nawet choroba genetyczna z tym związana (bezsennosc rodzinna).
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Sen

Post autor: Jakusz »

Rose. pisze:Słyszałam o ludziach, którzy nie czują wogóle zmęczenia i nie potrzebują snu.
A ja o ludziach, którzy widzą przyszłość, przyciągają żelazka jak magnes i potrafią przesuwać przedmioty siła woli.
Dajmy spokój bajkom. Sen jest konieczny do regeneracji mózgu. Co więcej, zmęczenie wywołane brakiem snu akumuluje się, natomiast wyspać sięna zapas nie można.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości