Co to za futrzak

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
morgan-ghost
Posty: 8
Rejestracja: 23 cze 2006, o 15:28

Co to za futrzak

Post autor: morgan-ghost »

Idę sobie wieczorną porą w stronę lasu, aż tu nagle na poboczu widzę takie coś (dobrze że miałem aparat):

Zdjęcia zrobione 2 marca w Małopolsce, około 30km od granicy Słowackiej. Futrzak ten był bardzo zdezorientowany, krążył w kółko nie wiedząc co zrobić, jak mnie zobaczył odrazu podbiegł i przyglądał się z bliska. Pstrykłem parę fotek i wygoniłem go od siebie, jeszcze by mnie up

Ktoś wie co to jest i dlaczego prezentował takie zachowanie?
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Co to za futrzak

Post autor: grzyb_m »

Jak dla mnie to jest Kuna domowa a czemu takie zachowanie ? Nie wiem, być może była ciekawa
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Co to za futrzak

Post autor: WojtekB »

Na bank kuna domowa (Martes foina). A zachowanie no cóż jak grzyb_m napisał była bardzo ciekawska albo głodna (wściekliznę mógłbym wykluczyć, bo jakby był chora, to by Cię odrazu dziabnęła ).
mariusz1996_96
Posty: 8
Rejestracja: 10 lut 2009, o 15:22

Re: Co to za futrzak

Post autor: mariusz1996_96 »

Na pewno jest to kuna domowa
keykey
Posty: 72
Rejestracja: 5 mar 2009, o 09:05

Re: Co to za futrzak

Post autor: keykey »

Futrzak ten był bardzo zdezorientowany, krążył w kółko nie wiedząc co zrobić, jak mnie zobaczył odrazu podbiegł i przyglądał się z bliska.
Czy jesteście pewni, że tak zachowuje sięciekawe zwierzę przed zobaczeniem człowieka? I czyciekawe zwierzę podbiegłoby odrazu, ot tak po prostu?. No nie wiem
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Co to za futrzak

Post autor: WojtekB »

keykey pisze:Czy jesteście pewni, że tak zachowuje sięciekawe zwierzę przed zobaczeniem człowieka? I czyciekawe zwierzę podbiegłoby odrazu, ot tak po prostu?. No nie wiem
Synantropijne gatunki tak już mają, że są bardziej ciekawsze niż te, które żyją w naturalnym środowisku. U takich zwierząt np: kuna domowa, lis, kawka czy gołąb miejski zanika wrodzony instynkt ucieczki. Takie zachowanie jest spowodowane, że w pobliżu człowiek zawsze znajdzie się coś do jedzenia lub miejsce na zbudowanie gniazda. Jak widać jedne gatunki wymierają pod presją człowieka, a inne wręcz przeciwnie - radzą sobie wyśmienicie.

Zresztą kamionki nie dość, że są ciekawskie, ale również uciążliwie: przegryzają przewody w samochodach, niszczą wełniane ocieplenie na poddaszu, zostawiają po sobienie miły zapach itd. Jeżeli zajdzie potrzeba to może nawet zaatakować człowieka w obronie swoich młodych. Więc nie dziwi mnie to zachowanie kuny. Zresztą jedni ludzie od małego opiekują się kunami, które są oswojone.
Awatar użytkownika
andi
Posty: 87
Rejestracja: 5 lip 2007, o 12:44

Re: Co to za futrzak

Post autor: andi »

Zgadzam się z wypowiedziami powyżej. To na pewno kuna domowa
. Kuny zazwyczaj są ciekawe, ale czasami bywa tak, że uciekają.
Kiedyś nawet kuna spała u nas w garażu samochodowym pod maską. Kiedy tata chciał
ją wyciągnąć niestety. ugryzła go.

Kuny są ciekawskie dlatego, że czasem są głodne i szukają pożywienia.
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Co to za futrzak

Post autor: malwka »

Co do tego przegryzania kabli z w samochodach to z tym jest tak samo jak ze stwierdzeniem, że nietoperze wplątują się we włosy

Takie zachowanie mogło tez świadczyć o tym, że kuna była kiedyś odchowana przez człowieka. Znam kilka osób (w towarzystwie fretkowym ), które opiekują się znalezionymi szczeniętami kuny i już je odchowują do końa. Z tą też tak mogło być, ale mogł ucieć.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Co to za futrzak

Post autor: WojtekB »

malwka pisze:Co do tego przegryzania kabli z w samochodach to z tym jest tak samo jak ze stwierdzeniem, że nietoperze wplątują się we włosy
No to takim razie o wplątywaniu się nietoperzy we włosy to jest prawda

Wiele osób z początku nie dowierza, ale wystarczy prześledzić inne fora w internecie
Okazuje się, że ten problem jest powszechny jak kradzież samochodów
Proszę popatrzeć na zdjęcia i filmik:
1.jpg
1.jpg (14.73 KiB) Przejrzano 480 razy

Kod: Zaznacz cały

fotosearch.com/photos-images/marten.html
Martes foina

A tu trochę opisane o niemieckich badaniach nad zachowaniem kuny domowej Martes foina
Czy grozi nam inwazja niepożądanych gości w miastach?!
malwka pisze:Takie zachowanie mogło tez świadczyć o tym, że kuna była kiedyś odchowana przez człowieka.
Przykład przyjaźni między kuną domową i psem

Kod: Zaznacz cały

infoschweden.de/natur/Blinki.htm
Blinki: Der Steinmarder

[ Dodano: Pon Maj 04, 2009 23:01 ]
Choć muszę trochę stanąć w obronie kun, bo nie wszystkich przypadkach one są winne. Innym zwierzakiem co ma w zwyczajach przegryzanie przewodów w autach są szczury
Detektyw Monk

Re: Co to za futrzak

Post autor: Detektyw Monk »

Gratuluję spotkania z kuną domową.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości