kilka pytań z z arkusza

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

kilka pytań z z arkusza

Post autor: u3a »

1mam schemat rozprzestrzeniania się impulsu nerwowego. Pozwolę sobie go opisać:
na początku jest +70mV (A),
potem zaznaczono miejsce gdzie zadziałał impuls i jest -90mV (B),
następnie obszar gdzie fala jest zdepolaryzowana, bo - i + są przeciwnie niż w pozostałych miejscach, jest +30 mV (C),
i na końcu znowu +70mV

pytanie jest takie: przyporządkuj nazwy odpowiednich stanów do odpowiednich obszarów, i jest do wyboru: fala depolaryzacyjna,. faza spoczynkowa, okres refrakcji,


czy dobrze myślę? a)- okres refrakcji b) ? c) fala depolaryzacji c) okres spoczynkowy

2 Określ w jaki sposób odbywa się transport fitohormonów wewnątrz organizmu rosliny

3 Wyjaśnij, jakim przemianom podlega kwas mlekowy wytworzony w mięśniach szkieletowych w warunkach niedoboru tlenu.

Zamienia się w pirogronian, bardzo toksyczny, który w warunkach tlenowych bardzo powoli przekształca się z powrotem w glukozę? coś wiecej?

4Gdzie w obrębie układu nerwowego znajdują się włókna z osłonką mielinową.

5Przeanalizuj poniższy schemat cyklu rozwojowego zarodźca malarii i ustal, które z komórek zarodźca powstają w wyniku schizogonii.
Nie potrafię zamieścić schematu, ale wg waszej wiedzy, czy są to merozoity?

6Które z poniższych zdań zawiera prawidłowy opis podziału wielokrotnego (schizogonii)?
A. Schizogonie mają miejsce wewnątrz cyst przetrwalnikowych. Dzięki podziałom wielokrotnym
w korzystnych warunkach może w szybkim czasie dojść do wytworzenia nowych komórek
inwazyjnych.
B. Schizogonie zawsze występują bezpośrednio po podziale mejotycznym.
C. Schizogonia polega na następujących po sobie podziałach jądra poprzedzających podział cytoplazmy.
D. W czasie schizogonii następuje pączkowanie komórek potomnych na powierzchni cytoplazmykomórki macierzystej.

D?

7Wyjaśnij, czym jest symbioza, i uzasadnij, że w przypadku bakterii brodawkowych i roślin motylkowychten związek występuje.

chodzi o to że Rhizobium dostarczaja do roślin azot atmosferyczny, jako jedyne potrafią go absorbować, a co mają w zamian? bezpieczną lokalizację, żarcie?

8 Uczeń przygotował preparat mikroskopowy z fragmentu skórki łuski cebuli. Następnie umieścił go pod mikroskopem, dodał kroplę stężonego roztworu chlorku sodu i obserwował zmiany zachodzące w komórkach skórki, co kilka minut sporządzając rysunki przemian jednej komórki

I. Opisz krótko zmiany w komórce, które zaobserwował uczeń.
To opisze krótko, że cytoplazma jakby się kondensuje i odchodzi od ścian komórkowych, wakuole łączą w jedną,kondensuja"

II. Wyjaśnij przyczynę tych zmian.
III. Czy zmiany zaobserwowane przez ucznia są odwracalne?

Szczerze mówiąc nie wiem o jakei zjawisko chodzi.


9W żołądku niemowląt wydzielana jest renina, która w kwaśnym środowisku powoduje przejście
rozpuszczalnego białka mleka – kazeiny – w nierozpuszczalny parakazeinian wapnia.
Wyjaśnij, jaką funkcję w procesie trawienia białka u niemowląt pełni renina.


no to poszalałam z zadaniami. mam nadzieje że znajdą sie odważni którzy mi pomogą
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

Re: kilka pytań z z arkusza

Post autor: u3a »

chm powinnam CI teraz dac 9 x pomogła, a dam tylko raz niestety
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości