MATURA Z BIOLOGII

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: persil1991 »

Co do pytania Dellinga - nawet na matmie można skreślić jak coś się źle napisało i wpisać do brudnopisu. Wówczas przekreśla się słowobrudnopis i piszedalszy ciąg czystopisu, zadanie któreś tam". Więc chyba na bioli też tak powinno być.

Ossoria, ćpanie przed maturą? To może od razu Tussi?
ossoria
Posty: 66
Rejestracja: 5 maja 2009, o 15:37

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: ossoria »

persil1991 pisze:Co do pytania Dellinga - nawet na matmie można skreślić jak coś się źle napisało i wpisać do brudnopisu. Wówczas przekreśla się słowobrudnopis i piszedalszy ciąg czystopisu, zadanie któreś tam". Więc chyba na bioli też tak powinno być.

Ossoria, ćpanie przed maturą? To może od razu Tussi?
HAHAH skoro dla Ciebie kofeina , ekstrat z milorzebu , lecytyna i magnez to cpanie , to nie pij herbaty bo tam tez jest kofeina a o kawie nie wspomne ! bo sie zacpasz.
Awatar użytkownika
justina89
Posty: 624
Rejestracja: 19 gru 2008, o 19:22

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: justina89 »

Właśnie miałam pisać jak zabraknie Ci miejsca albo nagle dostaniesz olśnienia Delling to po prostu przekreślaj i napisz, że odpowiedz w brudnopisie, jeżeli to zaznaczysz to na pewno egzaminator sprawdzi. A z tym, że jak ktoś napisze odpowiedz wykraczającą poza linijkę i mu tego nie sprawdzą to bzdura, przecież różne ludzie mają pismo i wykroczenie poza linijkę to nie tragedia.
Ja się martwie czy będe miala co napisac a nie gdzie, także spoko nie przejmujcie się takimi rzeczami.


ossoria a po co Ci sesja jak Ty masz komórke i google? zresztą po co powtarzasz jeszcze skoro i tak masz w stosunku do nas przewage bo maszboską komisje? masz tak zwanego asa w rękawie
HAHAH skoro dla Ciebie kofeina , ekstrat z milorzebu , lecytyna i magnez to cpanie , to nie pij herbaty bo tam tez jest kofeina a o kawie nie wspomne ! bo sie zacpasz.
jak na moja wiedzę ossoria to w herbacie jest teina.
ossoria
Posty: 66
Rejestracja: 5 maja 2009, o 15:37

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: ossoria »

To ja bym sie zastanawiala nad Twoja wiedza
1.
Liście herbaty zawierają alkaloidy purynowe, w tym 1,2-4,5% kofeiny, do 0,04% teofiliny i około 0,05% teobrominy. Ale to jeszcze nie wszystko. Herbata zawiera też inne zasady purynowe, takie jak adenina i ksantyna. Drugą grupę stanowią garbniki katechinowe w ilości 10-20%, niekiedy do 25%. Do tej grupy zaliczyć można katechinę, kwas galusowy, saponiny, oraz flawonoidy, w skład których wchodzą kemferol, astragalina, kwercetyna i rutyna. Trzecią grupę związków stanowi tylko olejek eteryczny w ilości do 0,1%, powstający w wyniku fermentacji. W nim zaś zawarty jest m.in. salicylan metylu. Poza tym herbata zawiera też inne związki o mniejszym znaczeniu, oraz sole mineralne
2.Kofeina (Coffeinum, znana również jako teina, gdy źródłem jest herbata, guaranina (z guarany), mateina (z yerba mate),
madz4927
Posty: 131
Rejestracja: 25 sie 2008, o 18:11

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: madz4927 »

szczerze mówiąc to ja od jakiegoś dłuższego czasu pół godziny przed każdą nauką piję Plusz pamięć i koncentracja i nie mam żadnego problemu z zapamiętywaniem, zmęczeniem i innymi objawami ćpania! D
ossoria
Posty: 66
Rejestracja: 5 maja 2009, o 15:37

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: ossoria »

madz4927 pisze:szczerze mówiąc to ja od jakiegoś dłuższego czasu pół godziny przed każdą nauką piję Plusz pamięć i koncentracja i nie mam żadnego problemu z zapamiętywaniem, zmęczeniem i innymi objawami ćpania! D
no i o to mi chodzilo
dzoners
Posty: 640
Rejestracja: 29 kwie 2009, o 20:57

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: dzoners »

Plusz, magnes, gorzka czekolada, kawa (czarna!) i tiger i jadę z materiałem. Nawet ochronę środowiska udało mi się zrobić, mimo że wcześniej nie byłem w stanie przeczytać strony o abisalu
A że to niezdrowe? Cóż obawiam się, że gorzej na moje zdrowie wpłynie fakt niedostania się na studia, niż to d
madz4927
Posty: 131
Rejestracja: 25 sie 2008, o 18:11

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: madz4927 »

ochrony środowiska też się uczycie? wrrrrr.
ossoria
Posty: 66
Rejestracja: 5 maja 2009, o 15:37

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: ossoria »

dzoners pisze:Plusz, magnes, gorzka czekolada, kawa (czarna!) i tiger i jadę z materiałem. Nawet ochronę środowiska udało mi się zrobić, mimo że wcześniej nie byłem w stanie przeczytać strony o abisalu
A że to niezdrowe? Cóż obawiam się, że gorzej na moje zdrowie wpłynie fakt niedostania się na studia, niż to d
Lepiej tak nie pisz bo Cie zaraz od gorszych cpunow ode mnie wyzwa
ja Tigera bym nie pila bo jakos.nie lubie ale magnez tez biore i kawe pije ale nie czarna
japonka
Posty: 86
Rejestracja: 19 paź 2008, o 16:10

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: japonka »

oki bylam w szkole Pani dyrektor mi powiedziala ze w te 3 kratki mam wpisac kod 103 jest tez jedna naklejka z tym peselem.

patrzylam na liste osob i bylo z 4 kartki osob co pisza biologie]

mam wziac dowod (co wiedzialam ) i babka mi mowila ze jak nie mam swiadectwa szkolengo zebym sobei skerowala

no ksero mam , a pewno po to mi to swiadectwo zebym nie zrobila podmianki ze niby moja kolezanka co studiuje biologie za mnie jej nie pisala(pisalam mature 3 lata temu:D)

wiem tez ze pisze w sali 4 i to by bylo chyba na tyle heh.

a i podobno sie losuje lawki w ktorej sie bedzie siedziec, mi to i tak rybka bo i tak nie umiem sciagac]
Awatar użytkownika
justina89
Posty: 624
Rejestracja: 19 gru 2008, o 19:22

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: justina89 »

japonka pisze: patrzylam na liste osob i bylo z 4 kartki osob co pisza biologie]

mam wziac dowod (co wiedzialam ) i babka mi mowila ze jak nie mam swiadectwa szkolengo zebym sobei skerowala

no ksero mam , a pewno po to mi to swiadectwo zebym nie zrobila podmianki ze niby moja kolezanka co studiuje biologie za mnie jej nie pisala(pisalam mature 3 lata temu:D)
Skąd u Was tyle tych poprawiających? u mnie w szkole to może z 10 osób się zadeklarowało a ile jeszcze przyjdzie to inna bajka

Z tym świadectwem to naprawde? jak ja jeszcze nie odebrałam z uczelni Ja dzwoniłam do szkoły i nikt nic o żadnym świadectwie nie mówił.

ossoria ok ładnie skorzystałaś z internetu, trenuj przecież od tego zalezy Twoja matura, zwracam honor
Karbamyl
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2009, o 23:57

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: Karbamyl »

Nie rozumiem do końca pewnego tu sporu i nie wiem, czemu taka ostra wymiana zdań w tak pięknym wątkumatura2009". Ja moim uczniom zawsze przy sporze teina a kofeina daję artykuł z netu.
( celowo nie podaję źródła, ale przecież to nie problem?)

W większości cywilizowanych krajów mało kto nie słyszał o kofeinie. Nazwa tego związku kojarzy się nierozłącznie z kawą - jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Podobnie jak kawa, kofeina kryje w sobie wiele niespodzianek. Coffeinum, czyli kofeina jest alkaloidem purynowym, pochodzenia roślinnego. Kofeina (od kawy), w zależności od źródła pochodzenia, zwana jest także teiną (herbata), guaraniną (guarana), mateiną (yerba mate). Oczywiście związek ten otrzymujemy także na drodze syntetycznej.

Po raz pierwszy kofeinę znaleziono w herbacie w 1827 roku i nazwano teiną. Dopiero później, gdy stwierdzono jej obecność w ziarnach kawy, stała się znana pod obecną nazwą.

Poza naturalną zawartością w wymienionych roślinach (i nie tylko), służy jako dodatek do napojów energetyzujących oraz innych, jak popularna Cola. Wiąże się to z pobudzającym działaniem kofeiny. Warto jednak zaznaczyć, że dłuższe jej spożywanie wywołuje zjawisko tachyfilaksji, a więc stopniowego osłabienia biologicznej reakcji (odpowiedzi) organizmu na działanie związku. Oznacza to, że ustrój przyzwyczaja się do danej substancji przez co efekty przez nią wywoływane słabną lub zanikają.

Połowiczny rozpad kofeiny

Pomijając nie do końca jeszcze poznaną specyfikę wielokierunkowego działania kofeiny, warto wspomnieć o ciekawostkach związanych… z czasem “połowicznego rozpadu kofeiny”. Termin zapożyczony z fizyki jądrowej wydaje się tu świetnie pasować.
Podczas spożycia produktów zawierających kofeinę, ponad 95% tej substancji zostaje wchłonięte przez jelita. W dalszym obiegu trafia do wątroby, a z niej prosto do układu krwionośnego. Największa ilość kofeiny we krwi pojawia się po 15-45 minutach po spożyciu, np. napoju. Później jej poziom zaczyna się obniżać.

Czas połowicznego rozpadu naszego związku, czyli słynne T1/2, to okres w jakim organizm wchłania połowę tej ilości substancji, która znalazła się w krwiobiegu. Jeżeli zatem przyjęliśmy 60 mg kofeiny, to po określonym czasie, we krwi znajduje się 30 mg. Po upływie kolejnego okresu ilość ta wynosi już 15 mg, a więc 25% początkowej zawartości.

Czas, o którym mowa, nie jest u ludzi jednakowy i zależy od szeregu czynników. W odniesieniu do kofeiny waha się od 3,5 do 100 godzin. Niezwykle istotne jest przy tym, czy jest się kobietą, mężczyzną czy dzieckiem.

U ludzi dorosłych połowa ilości kofeiny zostaje usunięta z organizmu, przeciętnie po 5-6 godzinach. Ważne jest jednak w jakim stanie znajduje się organizm i pod wpływem jakich innych substancji.
Warto wspomnieć, że u kobiet, które przyjmują doustne środki antykoncepcyjne, czas połowicznego rozpadu kofeiny najczęściej wydłuża się dwukrotnie. Zwykle do około 12 godzin.

Kobiety w ciąży, do trzeciego miesiąca, tracą połowę kofeiny we krwi w tym samym czasie. Później jednak, aż do 9 miesiąca jest to już od 10 do 18 godzin. Wynika z tego, że mała ilość kofeiny u kobiet ciężarnych działa o wiele dłużej. Blisko tydzień po porodzie okres zaniku alkaloidu powraca do około 6 godzin.

Kofeina może przenikać przez barierę łożyska, a więc wpływać na płód. Bardzo ważna jest informacja, że kofeina może się przedostać z krwiobiegu matki i poprzez mleko trafić do organizmu niemowlęcia. Gdy to nastąpi, u niemowlaka występuje niepokój i zaburzenia snu. Czas T1/2 kofeiny w organizmie noworodka jest bardzo długi i sięga do 100 godzin! W wieku 8 miesięcy wynosi już 4 godziny.

Godne uwagi jest wspomnienie o palaczach. Mają oni bardzo krótki okres kofeinowego T1/2. Zwykle tłumaczy to dlaczego piją oni więcej kawy niż osoby niepalące tytoniu. Ciekawe jest to, że kiedy palacz rezygnuje z papierosów, w krótkim czasie staje się bardziej wrażliwy na działanie kofeiny. Zdarza się, że musi wówczas zmniejszyć ilość spożywanej kawy.



pozdrawiam i udanej matury życzę!
Ostatnio zmieniony 8 maja 2009, o 17:58 przez Karbamyl, łącznie zmieniany 1 raz.
japonka
Posty: 86
Rejestracja: 19 paź 2008, o 16:10

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: japonka »

justina89 pisze:
japonka pisze: patrzylam na liste osob i bylo z 4 kartki osob co pisza biologie]

mam wziac dowod (co wiedzialam ) i babka mi mowila ze jak nie mam swiadectwa szkolengo zebym sobei skerowala

no ksero mam , a pewno po to mi to swiadectwo zebym nie zrobila podmianki ze niby moja kolezanka co studiuje biologie za mnie jej nie pisala(pisalam mature 3 lata temu:D)
Skąd u Was tyle tych poprawiających? u mnie w szkole to może z 10 osób się zadeklarowało a ile jeszcze przyjdzie to inna bajka

Z tym świadectwem to naprawde? jak ja jeszcze nie odebrałam z uczelni Ja dzwoniłam do szkoły i nikt nic o żadnym świadectwie nie mówił.

tzn nie ze poprawiajacych, ale ogolnie zdajacych mature - bylo z 4 kartki:)
tzn u mnie tak babka powiedzial ze nauczyciele mnie nie znaja i ze pewno moga nie pamietac czy cos , jak dla mnei glupota, no ale coz lepiej dmuchac na zimne]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 8 gości