róznorodnosc neuroprzekaznikow

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: róznorodnosc neuroprzekaznikow

Post autor: Medycyna Lwów »

zobacz sobie w wikipedii chociążby, bo efektów działania jest dziesiątki tych przekażników.
Zresztą sądząć po osttanim pytaniu próbujesz zgłębiać temat nie mając najwyraźniej żadnych podstaw merytorycznym. Zanim sięgniesz w coś głębniej wypadałoby poznać wpierw podstawy, w tym przypadku receptory, przekaźniki wewnątrzkomórkowe i regulację metabolizmu, a nie rozróżniać przekaźniki tylko na pobudzające i hamujące (od takiego podziału zwykło się odchodzić, bo to zależy od receptora a nie samego przekaźnika) a pytać się i zgłębiać inne szczegóły. trochę bez większego sensu.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: róznorodnosc neuroprzekaznikow

Post autor: Jakusz »

mennandore, poczytaj trochę o transdukcji sygnału w komórkach. Zobaczysz, że jedna cząsteczka sygnałowa np. hormon jest w stanie działać w różny sposób na komórki zależnie od receptora jaki istnieje na powierzchni komórki. Może być również tak, że dwie różne cząsteczki sygnałowe dadzą efekt podobny.
Tak samo dzieje się w komórkach układu nerwowego oraz efektorach.
Kordian
Posty: 21
Rejestracja: 18 paź 2008, o 19:23

Re: róznorodnosc neuroprzekaznikow

Post autor: Kordian »

Noradrenalina po prostu działa w układzie współczulnym, a acetyloholina w przywspółczulnym, a te układy się różnią. Wiem, że to oczywiste.
Co do różnic w neurotransmiterach to jeśli dobrze zrozumiałem mojego nauczyciela to noradrenalina różni się od adrenaliny poziomem pobudzania. Noradrenalina jest słabsza. Jest to przydatne do uzyskania odpowiedniego stopnia pobudzania. Np. gdy występuje potrzeba dokładnego pobudzenia o określonym stopniu pobudzenia np. układ wymaga pobudzenia przez 3 j. adrenaliny i 4 j. noradrenaliny.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości