Nożyczki chirurgiczne

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Hercegowina
Posty: 6
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:55

Nożyczki chirurgiczne

Post autor: Hercegowina »

Czy ktoś wie jak odróżnić (po wyglądzie) nożyczki Mayo od Coopera?
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: Nożyczki chirurgiczne

Post autor: Rose... »

Nie jestem pewna ale nożyczki Mayo są przy końcach bardziej zaokrąglone, a Coopera bardziej spiczaste.
Awatar użytkownika
alba
Posty: 96
Rejestracja: 21 wrz 2007, o 17:19

Re: Nożyczki chirurgiczne

Post autor: alba »

Zarówno Mayo jak i Coopera mogą być w trzech odmianach:
-tępo - tępe
-ostro - ostre
-ostro-tępe
(chodzi tu o zakończenia każdego z ostrzy)
Hercegowina
Posty: 6
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:55

Re: Nożyczki chirurgiczne

Post autor: Hercegowina »

tylko jak odróznic ostro-ostre mayo od ostro-ostrych coopera?
Awatar użytkownika
alba
Posty: 96
Rejestracja: 21 wrz 2007, o 17:19

Re: Nożyczki chirurgiczne

Post autor: alba »

Może niezbyt trafne porównanie bo nie znalazłam dobrej jakości zdjęć nożyczek majo O-O prostych ale rozróżnić je można po rękojeściach. Cooper jest bardziej opływowo-masywny.
1) Cooper
2) Mayo

Z czego najczęściej spotykane i używane są nożyczki typu Mayo
Hercegowina
Posty: 6
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:55

Re: Nożyczki chirurgiczne

Post autor: Hercegowina »

oj rzeczywiscie na podstawie tych zdjec ciezko stwierdzic ktore sa bardziej opływowo-masywne ale dzieki, bo juz wiem ze to po rekojesciach trzeba patrzec, co prawda mam teraz sprzeczne informacje w slajdach uczelnianych. ale nie chce juz wnikac, bo Twoja teoria bardzo mi sie podoba Mayo plaski, cooper opływowy i niechaj tak bedzie. (a i tak zostaje jeszcze pol na pol ze trafie dobrze )
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: Nożyczki chirurgiczne

Post autor: zdzisław »

Generalnie alba masz rację ale nie do końca.

Rękojeści to część gdzie trzyma się ręce a te zarówno w nożyczkach Cooper jak i Mayo mogą być wymiennie stosowane (okrągłe, łezkowate).

Zasadnicza różnica to zastosowanie:
nożyczki Coopera (choć to nazwa właściwie firmy a może dlatego w niektórych środowiskach przyjęła się jako nazwa typu nożyczek) są sprzętem którym można ciąć i preparować na tępo tkanki. Przez co, jak to ujęła Alba, złożone ostrza stanowią jedną bryłę. W Polsce niezbyt często używane, gdyż przyjęło się stosować w tym celu kleszczyki (ale nie zawsze). Z racji funkcji są ostre bądź mają zaokrąglone czubki.

Nożyczki Mayo, są przeznaczone do cięższych zadań: przycinanie nitek, przecinanie tkanki łącznej itd. Z tego powodu, aby zapewnić min bardziej precyzyjne kontrolę wzroku przy cięciu ostrze ma przekrój zbliżony do klina, a nie jak w przypadku preparacyjnych, które na tym przekroju są półokrągłe. Z racji tej funkcji zakończenia ostrzy są ostro- okrągle, okrągło-okrągłe, lub ścięto-ostre, bądź też ścięto-ścięte, konfiguracja ostro-ostre występuje sporo rzadziej stad alba miałaś problemy ze znalezieniem zdjęcia.
Hercegowina
Posty: 6
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:55

Re: Nożyczki chirurgiczne

Post autor: Hercegowina »

to ześ zamieszał strasznie x) co to znaczy:
zdzisław pisze: złożone ostrza stanowią jedną bryłę.
moze inaczej, na co tak w ogole mam sie patrzec (w ktorej czesci sa roznice miedzy mayo i cooperem)

a moze to z innej perspektywy widac -np. z tej: ?

i tak w ogole jakie nozyczki sa na tych zdjeciach? x)
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: Nożyczki chirurgiczne

Post autor: zdzisław »

ja wstrzymam się z odpowiedzią. Rozmiawiałem z panią przedstawicielem firm produkujących w/w narzędzia obiecała przesłać mi na maila dokładne zdjęcia i opisy czym się różnią.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości