Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Studia na kierunku chemia i biochemia. Pytania dotyczące rekrutacji oraz punktacji przy wyborze chemii na studia. Wykaz książek do nauki chemii.
Canis_lupus89
Posty: 15
Rejestracja: 8 cze 2008, o 21:02

Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: Canis_lupus89 »

Piszę ponieważ mamdrobny problem.
Jakiś czas temu marzyła mi się farmacja, później także chemia (najchętniej sądowa).
A teraz.
Cóż dostałam się na chemię na UJ ale także na farmację (w Sosnowcu i w Lublinie)
Mam kompletny mętlik w głowie - pasowałby gdzieś złożyć dokumenty - tylko gdzie?

Pomóżcie proszę jakiekolwiek rady bardzo mile widziane

zastanawiam się też - czy możliwe jest równoległe studiowanie w Krakowie chemii i farmacji?

Z góry dzięki za pomoc
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: Biochejter »

Canis_lupus89 pisze:zastanawiam się też - czy możliwe jest równoległe studiowanie w Krakowie chemii i farmacji?
Jeśli chodzi o to co wybrać, jakoś nie umiem Ci doradzić, bo oba kierunki ciekawe, z tym że lepsze perspektywy widze po farmie, chociaż chemia sądowa na UJ to też nie pierwszy lepszy kierunek )

Jeśli chodzi o podwójne studia, to nie powinno być problemu z uzyskaniem zgody od dziekana na 2. kierunek, oczywiście, jeśli dasz rade pogodzić dwa ciężkie kierunki na UJ, w tym jeden na sławetnym collegium medicum UJ
Canis_lupus89
Posty: 15
Rejestracja: 8 cze 2008, o 21:02

j.w.

Post autor: Canis_lupus89 »

hmm czy dam radę to szczerze mówiąc zielonego pojęcia nie mam
to by trzeba przetestować na własnej skórze

A w środę jadę zawieźć papiórki. tylko nie wiem dokąd
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: Gekon »

Osobiście bym wybrał farmację, chociaż sam pewnie wyląduje na chemii kosmetycznej bądź analityce medycznej
Hmmm. Trudno Ci trochę doradzić. Wybór należy do Ciebie.
Veneficus
Posty: 14
Rejestracja: 20 sie 2007, o 11:35

Re: Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: Veneficus »

może to być trudne, zważywszy na odległość - wydział farmacji jest na prokocimiu, więc do centrum dojeżdża się ok. 35 min (przy sporym szczęściu). łatwiej by Ci było, gdybyś np. na II roku rozpoczął drugi kierunek - zawsze to jakaś szansa na zaliczenie paru przedmiotów z jednego kierunku na drugi
Awatar użytkownika
somsung
Posty: 117
Rejestracja: 5 gru 2008, o 18:49

Re: Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: somsung »

Jeszce jestem przed wynikami matur, ale nie daje mi spokoju myśl farmacja czy chemia.Jak nie dostanę się na farmację będę wiedział przynajmniej, że próbowałem. Który z tych kierunków może być przyjemniejszy, bardziej opłacalna jest farmacja, ale jeśli chodzi o studiowanie to chyba chemia jest bardziej przystępna"? Może jest jakieś porównanie tych kierunków?
nelia
Posty: 280
Rejestracja: 9 maja 2009, o 10:39

Re: Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: nelia »

Canis_lupus89, jakim cudem już zawozisz papiery ?
Awatar użytkownika
somsung
Posty: 117
Rejestracja: 5 gru 2008, o 18:49

Re: Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: somsung »

Nelia wypowiedź jest z lipca tamtego roku
nelia
Posty: 280
Rejestracja: 9 maja 2009, o 10:39

Re: Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: nelia »

Dżizas
Przepraszam, nie zauważyłam Myślałam że kolejny jasnowidz jest wśród nas i to w dodatku nadgorliwy, głupek ze mnie.
Ja też myślałam nad tym, czy chemia będzie dobrym rozwiązaniem, ale wydaje mi się że farmacja jest ciekawsza sama w sobie, są po niej większe perspektywy no i jest pewnie Twoją wymarzoną, więc warto walczyć
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: Gekon »

Jeśli Ci się podoba famacja i się dostaniesz to startuj Ja u siebie mam ludzi na roku co dostali się na farmę a mimo to jej nie wybrali
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: jagodzio »

Na chemii więcej matematyki i fizyki, być może tytuł inżyniera. Praca raczej w laboratorium. Na farmie więcej biologii, anatomii itp. Praca raczej w aptece, za ladą. Po obydwóch nie powinno być problemów z pracą (chociaż po chemii ważna jest specjalizacja) i zarobkami.
Te dwa kierunki dość poważnie się różnią, więc w czym problem?
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: Gekon »

jagodzio pisze:Te dwa kierunki dość poważnie się różnią, więc w czym problem?
Na farmie masz bardzo dużo chemii. Reszta to dodatki raczej.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Chemia czy Farmacja? ..pomocy

Post autor: Biochejter »

Jagodzio heh, ludzie którzy zajmują się ich modelowaniem cząsteczek, analizą, syntezą i technologią to zwykle farmaceuci są (choć w tym przypadku nie jest to warunek). Przynajmniej w krakowskim oddziale Plivy (byłem na warsztatach) i Polpharmie (koleżanka pracuje) i w rzeszowskiej Polfie (także warsztaty). Uważasz że chemik czy geograf siedzi i modeluje cząsteczki o działaniu farmakologicznym i zajmuje się kinetyką, interakcjami, farmakodynamiką czy (pierwszą) fazą badań klinicznych, albo rejestracją? A skąd miałby podstawy do takiego zajęcia heh? Niektóe stanowiska w firmach farmaceutycznych są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla farmaceutów, niektóre są konkurencyjne i dostępne dla innych zawodów także.

Ps. Somsung, na farmie masz niezbędne naukowe podstawy chemii wyższej + zarówno praktyczną jak i teoretyczną chemię zaawansowaną i ściśle ukierunkowaną na cząsteczkę o działaniu wiadomym + wiedzę medyczno-biologiczną.

Chemia jest skupiona na samej sobie, ale w dużo większym zakresie. Na farmacji chemia jest narzędziem i tak należy to rozumieć ]

[ Dodano: Sro Cze 03, 2009 23:27 ]
Pomijając fakt że niektóre stanowiska w firmie farmaceutycznej czy CRO są dość nisko opłacane (wbrew powszechnej opinii) i wymagają sporego wysiłku i zaangażowania, a że lepsza kasa w aptece i do tego łatwiejsza to wiadomo co wybiera większość.

Z mojego roku z tego co rozmawiam z ludźmi mało kto w ogóle marzy o czymś innym niż zgarnianie kasy w aptece. siłą do firmy farm. nie zaciągniesz pewnie ]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości