Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu

Czy w razie nagłej sytuacji umiałbyś/umiałabyś udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej?

Tak
169
73%
Nie
63
27%
 
Liczba głosów: 232

Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Padre Morf »

Danas pisze:skoro pulsu nie badają, to jak mogą przeprowadzać masaż serca ?
Normalnie. RK-O podejmujesz w sytuacji gdy poszkodowany nie reaguje i nie oddycha prawidłowo.
Oddech sprawdzasz wzrokowo, słuchowo i dotykiem (klatka się unosi, słychać szmer po przyłożeniu ucha do klatki pacjenta, wyczuwa się wydychane powietrze na podsuniętej pod nos poszkodowanego dłoni). Trzeba zwrócić uwagę na tzw. oddechy agonalne (występują u 40% osób z NZK).

Szukanie tętna to strata cennego czasu biorąc pod uwagę, że na jego znalezienie masz najwyżej 10s.

Jeśli ktoś nie umie zbadać tętna to się po prostu w to nie bawi. Robi to co zrobić umie - szuka oznak oddechu i krążenia.

Co do zbyt dużej objętości oddechu - płuc tym pacjentowi nie rozerwiesz. Zwiększysz mu tylko ciśnienie w klatce piersiowej. Większe ciśnienieobniżenie powrotu krwi żylnej do sercazmniejszony rzut serca = zmniejszone szanse przeżycia.
Danas pisze:Nie znam dokładnie prawa, ale to że powiedzmy fachowcy źle coś zrobią, to mają szansę na rozprawę, to nie zaprzeczasz ?
jeśli mamy do czynienia z błędem owszem.
Danas pisze:Oj, jaka miła dobrze, że jak się urodziłaś to od razu wszystko wiedziałaś, od razu byłaś na medycynie i nie myliłaś.
Danas to nie jest kwestia bycia na medycynie tylko przeczytania wytycznych, które wiszą w necie, można je pobrać w pdfie za free i są napisane w miarę prostym językiem.
Danas
Posty: 117
Rejestracja: 23 gru 2008, o 17:36

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Danas »

Morfeusz pisze:Danas to nie jest kwestia bycia na medycynie tylko przeczytania wytycznych, które wiszą w necie, można je pobrać w pdfie za free i są napisane w miarę prostym językiem.
Wierze, ale pierwszy raz o nich słyszę tu, na tym forum w tym temacie, a skoro nikt nic mi o czymś takim nigdy nie mówił, a takich rzeczy nie umieszcza się w żadnych serwisach, że można by na nie po prostu wpaść, to człowiek ufa w to, czego go w szkole nauczono, a że mija się to z prawda, to no cóż. wasza wina to nie jest, ale moja także nie, raczej systemu edukacji, i to nie tak, że odrzucam wszelkie argumenty od siebie, przyznaje się bez bicia, że myliłem się częściowo
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: doktorka »

Danas pisze:to mieliśmy wyczuć przyciskając dwa palce do szyi w miejscu, gdzie jest tętnica szyjna :]
Jeśli gościu by teoretycznie oddychał, to w tej sytuacji mieliśmy nie robić nic poza sprawdzaniem, czy aby nie przestał. Czy jest przytomny, czy nie, to nie miało większego znaczenia.
no jesli by oddychal to jest inna broszka
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: omykowa »

Przepraszam, że się wtrącę, ale u mnie w LO był całkowicie sprawny fantom i my również przeprowadzaliśmy na nim ćwiczenia, które nie były zaliczone za poprawnie wykonane w przypadku, gdy fantomowi nie podniosła się plasikowaprzepona", czy cokolwiek to było.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Pablo »

A ja mam takie zapytanie odnośnie PP.
Czy samym masażem serca można przywrócić krążenie?
Bo tata ostatnio miał w pracy takie coś i powiedzieli, że liczy się bezpieczeństwo osoby ratujące i nie musi wykonywać usta-usta. Jeśli nie mam sprzętu, ustnika ect.
Awatar użytkownika
Lenka
Posty: 241
Rejestracja: 3 sie 2008, o 22:58

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Lenka »

Pablo pisze:liczy się bezpieczeństwo osoby ratujące
nas też tak uczono na szkoleniu. Zamiast ustnika można zawsze jakąś chustęczkę czy coś wykorzystać.
epinefrynka

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: epinefrynka »

Pablo pisze:Czy samym masażem serca można przywrócić krążenie?
Nie - samym masażem nie można, masaż ma zasadniczo na celu utrzymanie jako takiego przepływu krwi przez mózg
Pablo pisze:Bo tata ostatnio miał w pracy takie coś i powiedzieli, że liczy się bezpieczeństwo osoby ratujące i nie musi wykonywać usta-usta. Jeśli nie mam sprzętu, ustnika ect.
Po pierwsze - pamiętać o własnym bezpieczeństwie i nie chodzi tu tylko o możliwość zarażenia się czymś
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Pablo »

epinefrynka pisze:Nie - samym masażem nie można, masaż ma zasadniczo na celu utrzymanie jako takiego przepływu krwi przez mózg
No czyli teoretycznie i tak trzeba wykonać usta-usta skoro sam masaż ma tylko takie zadanie.
epinefrynka pisze:Po pierwsze - pamiętać o własnym bezpieczeństwie i nie chodzi tu tylko o możliwość zarażenia się czymś
Tak, tak mi tu nie chodzi o jakieś konkretne wypadki gdzie jest zagrożone życie osoby ratującej, ale o takie zwyczajne np. w komunikacji miejskiej jeśli ktoś straci przytomność. Bo z tamtych badań wynika (co przedstawili ratownicy), że gdyby było trzeba dziecku wykonać reanimacje usta-usta to większość by to zrobiła, ale jeśli u osoby dorosłej to już nie.
epinefrynka

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: epinefrynka »

Pablo pisze:No czyli teoretycznie i tak trzeba wykonać usta-usta skoro sam masaż ma tylko takie zadanie.
Obojętne czy ze sztucznym oddychaniem czy bez - masaż nie przywróci normalnej pracy serca (przynajmniej ja zrozumiałam, że o to pytasz), on jedynie utrzyma niewielki przepływ przez mózg (o ile jeszcze będzie efektywny) - i właśnie o to chodzi podczas udzielenie PP, taki przygodny ratownik ma za zadanie utrzymać ten przepływ, żeby dać więcej czasu na przybycie profesjonalnej pomocy.
Z resztą, nowe zalecenia AHA mówią o odstępieniu od oddechów ratunkowych, a wykonaniu jedynie masażu serca.
Ostatnio zmieniony 12 cze 2009, o 16:41 przez epinefrynka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Padre Morf »

Pablo pisze:No czyli teoretycznie i tak trzeba wykonać usta-usta skoro sam masaż ma tylko takie zadanie.
Wytyczne amerykańskie (wg AHA) zalecają tylko uciskanie klatki piersiowej. Badania donosza, że w pierwszych minutach od zatrzymania krążenia samo uciskanie jest tak samo efektywne jak pełne RKO. Poza tym jeśli poszkodowany ma drożne drogi oddechowe to uciskanie klatki piersiowej wymusza jakąś tam wymianę gazową.

Wytyczne europejskie będa szły prawdopodobnie w stronę zmniejszenia liczby oddechów - wychodzi na to, że za dużo czasu tracimy na dmuchanie i za mało czasu poświęca się uciskaniu klatki.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: doktorka »

epinefrynka pisze:Nie - samym masażem nie można, masaż ma zasadniczo na celu utrzymanie jako takiego przepływu krwi przez mózg
wydaje mi sie, ze wlasnie mozna. zasada jest niby taka, ze masaz bez oddechu daje rade, oddech bez masazu juz nie. no bo co daje oddech krazeniu. nic procz wiekszego wysycenia tlenem (ale przeciez w praktyce niewiele wiekszego). samym oddechem przeciez nie napedza sie krazenia] przeplyw krwi=krazenie. to nie jest tak, ze krazenie= krew utlenowana w fizjologicznych warunkach.
Jeżyk

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Jeżyk »

A ja mam pytanie, co robi się gdy ktoś zasłabnie lub omdleje? Tzn. wiem, że trzeba podnieść nogi do góry, dać wody czy coś, ale chodzi mi o to czy jeśli pogotowie przyjedzie do takiego przypadku to podają jakiś zastrzyk wzmacniający czy coś? Albo na SOR co podają takiemu pacjentowi? Orientuje się ktoś?
epinefrynka

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: epinefrynka »

Może źle to ujęłam w tamtej wypowiedzi - ale chodziło mi o to, że masaż nie przywróci pracy serca, samo krążenie jako takie - owszem, ale dopóki masaż będzie efektywny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości