Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu

Czy w razie nagłej sytuacji umiałbyś/umiałabyś udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej?

Tak
169
73%
Nie
63
27%
 
Liczba głosów: 232

Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Pablo »

A teraz mam inne pytanie.
Czy widzą wypadek drogowy kierowca jest zmuszony do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym czy może ot tak przejechać sobie? (oczywiście gdy na miejscu nie ma służb ratowniczych).
I czy w razie nie udzielenia PP takowy kierowca zostaje pociągnięty do konsekwencji karnych?
Albo gdy przy np. masażu serca złamie się żebro osobie nie przytomnej to również ponosi się konsekwencje?

btw. dziękuje za odpowiedzi to mojego poprzedniego pytania.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Padre Morf »

Je&#x17Cyk pisze:Albo na SOR co podają takiemu pacjentowi?
To zależy od przyczyny omdlenia.
Często wystarczy jakakolwiek tabletka - zależy co pielęgniarka ma pod ręką (ostatnio jest to głównie Magnez+B6).
W skrajnych przypadkach - lecznicze zdjęcie RTG ]
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: doktorka »

Pablo pisze:Czy widzą wypadek drogowy kierowca jest zmuszony do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym czy może ot tak przejechać sobie? (oczywiście gdy na miejscu nie ma służb ratowniczych).
jest zmuszony a za nie udzielenie pomocy grozi odpowiedzialnosc karna.
Pablo pisze:Albo gdy przy np. masażu serca złamie się żebro osobie nie przytomnej to również ponosi się konsekwencje?
nie, na pewno nie ponosi takich konsekwencji laik ratowniczy, natomiast w przypadku ratownikow wykwalifikowanych zalezy od sytuacji i od tego, czy postepowanie ratownika bylo zgodne z wytycznymi i prawidlowe, jesli nie bylo bledu, to rowniez nie jest pociagany do odp za cos takiego.
epinefrynka

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: epinefrynka »

Pablo - ale już telefon na pogotowie jest uznawany za udzielenie pomocy
Jeżyk

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Jeżyk »

Morfeusz pisze:
Je&#x17Cyk pisze:Albo na SOR co podają takiemu pacjentowi?
To zależy od przyczyny omdlenia.
Często wystarczy jakakolwiek tabletka - zależy co pielęgniarka ma pod ręką (ostatnio jest to głównie Magnez+B6).
W skrajnych przypadkach - lecznicze zdjęcie RTG ]
Słucham Przecież to jest bezczelność, podawać komuś kto zasłabł jakąkolwiek tabletkę, przecież można takim czymś zaszkodzić. A nie ma jakiś zastrzyków/kroplówek wzmacniających, czy jakiegoś leku na zasłabnięcia i omdlenia o różnej etiologii?
Tak naprawdę to do takiej osoby nie ma sensu wzywać pogotowia skoro i tak nie udzielą mu pomocy (no nie oszukujmy się, że ktoś od razu dostanie energii po magnezie.)
Przesada, choć to prawda, moja siostra jest masażystką i ostatnio w pracy jej koleżanka zemdlała, pogotowie przyjechało dali jej KETONAL w zastrzyku i pojechali, a jeden z ratowników flirtował z moją siostrą i innymi masażystkami.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: doktorka »

Jeżyk, nie masz pojecia o czym piszesz, wiec dla wlasnego dobra i redukcji kompromitacji odpusc sobie pretensjonalne teksty w stylu Słucham ]]]]

Ciocia Dobra Rada.
Ostatnio zmieniony 12 cze 2009, o 21:14 przez doktorka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Padre Morf »

Je&#x17Cyk pisze:Słucham Przecież to jest bezczelność, podawać komuś kto zasłabł jakąkolwiek tabletkę, przecież można takim czymś zaszkodzić.
Tabletki można podać nawet osobie nieprzytomnej jeśli istnieje taka konieczność.

Co do SORu - jak już pogotowie przywiezie kogoś z omdleniem albo ktoś taki zostanie przyprowadzony przez innych to zwykle musi swoje odsiedzieć (bywa, że i kilka godzin).

Pierwszeństwo mają chorzy kardiologiczni i ci z cukrzycą.
Je&#x17Cyk pisze:A nie ma jakiś zastrzyków/kroplówek wzmacniających, czy jakiegoś leku na zasłabnięcia i omdlenia o różnej etiologii?
omdlenia leczy się w zależności od etiologii właśnie - eliminuje się po prostu czynnik sprawczy i tyle.
Magiczny
Posty: 8
Rejestracja: 14 cze 2009, o 10:20

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Magiczny »

Morfeusz pisze:Tabletki można podać nawet osobie nieprzytomnej jeśli istnieje taka konieczność.
Jak to jest z podawaniem leków/stosowaniem iniekcji osobie poszkodowanej przez laików? Chodzi mi np. o zastosowanie ampułkostrzykawki z adrenaliną w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, albo z insuliną w hiperglikemii. Na niektórych kursach instruktorzy mówią żeby podawać, inni - że można tylko pomóc poszkodowanemu w tej czynności. Co jeśli nie jest w stanie zrobić sobie zastrzyku lub wziąć leku?

Co do głównego tematu wątku. Miałem już kilka sytuacji gdzie ktoś potrzebował PP i udało mi się nie stracić wtedy głowy) Ale nie były to żadne poważne sprawy. Jakieś omdlenia, urazy w obrębie kończyn, ale nigdy nie miałem jeszcze do czynienia z osobą z NZK.

Kurs MSM, kilka doszkalań, teraz zajęcia z PP na studiach - ale moim zdaniem, to wciąż za mało aby zniwelować stres w czasie gdy życie człowieka jest zagrożone. Ktoś kto traktuje sprawę udzielania pierwszej pomocy poważnie na pewno nie zatrzyma się na poziomie wiedzy zdobytej na lekcjach PO. Żeby czuć się bardziej pewnie trzeba wybrać dobry kurs pierwszej pomocy. Dobry kurs to taki, który zawiera dużą ilość zajęć PRAKTYCZNYCH, bo teorie można łatwo przerobić w swoim zakresie. Na lekcjach PO jest odwrotnie: uczniowie są zasypywani informacjami teoretycznymi, których później nie potrafią wykorzystać bo tylko raz w życiu widzieli fantoma. W sytuacji stresowej człowiek często zapomina o wszelkich wytycznych, dlatego ważne jest wyrobienie sobie pewnych odruchów na zajęciach praktycznych.

ps. Witam wszystkich:) Fajne forum!:))
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: doktorka »

Magiczny pisze:tórych później nie potrafią wykorzystać bo tylko raz w życiu widzieli fantoma.
i ktore najczesciej sa nieaktualne.

IMO laik nie powinien podawac ŻADNYCH środkow farmakologicznych, zawsze istnieje ryzyko, ze nieprawidlowo rozpozna sytuacje, a nie ma czegos takiego, jak bezpieczne leki.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Padre Morf »

Magiczny pisze:Jak to jest z podawaniem leków/stosowaniem iniekcji osobie poszkodowanej przez laików?
Możesz pomóc w podaniu leku - np. wyciągnąć opakowanie i dać je choremu do ręki. Sam lek chory musi zażyć samodzielnie.
Magiczny pisze:Chodzi mi np. o zastosowanie ampułkostrzykawki z adrenaliną w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, albo z insuliną w hiperglikemii.
A skąd masz pewność, że to rzeczywiście jest wstrząs anafilaktyczny czy hiperglikemia?

Hiperglikemii nie rozpoznasz bez zmierzenia poziomu cukru - nie każdy nosi przy sobie glukometr i zapas pasków.
Poza tym:
a) musisz wiedzieć jaką dawkę insuliny podać,
b) w przypadkach śpiączki hiperglikemicznej podaje się iv insulinę szybkodziałającą. Jak pacjent używa np. glarginy, która zaczyna działać po 1,5-2h bardziej mu zaszkodzisz niż pomożesz (bo potem w szpitalu będzie klops jak insulina zacznie działać i glikemia poleci w dół).
Awatar użytkownika
Miniaa
Posty: 388
Rejestracja: 7 maja 2009, o 19:05

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Miniaa »

Groźniejszym stanem jest HIPOGLIKEMIA. Wiem coś na ten temat z własnego doświadczenia. Mając cukier ok 35 siedziałam sobie w parku na ławce patrząc się tępym wzrokiem. w sumie nie wiem jak ten stan nazwać, bo nic do mnie nie docierało, pot się ze mnie lał, ale umiałam sama siedzieć, więc chyba nie było źle. Jakaś miła osoba wezwała karetkę, myśląc ze jestem naćpana. Sama z tego nic nie pamiętam.

Co do insuliny to lepiej żeby laicy się jej nie dotykali. Bo i po co? Chyba do celów zwiększenia masy mięśniowej :p Chyba jakaś moda panuje u kulturystów.
Morfeusz pisze:Hiperglikemii nie rozpoznasz bez zmierzenia poziomu cukru - nie każdy nosi przy sobie glukometr i zapas pasków.
Znasz kogoś z T1 kto nie nosi ze sobą aparatu? Teraz to takie wszystko zminimalizowane, że nawet do torebki na 100dniówke się zmieściło. Torebeczka malutka, a nawet miejsce dla 2 penów się znalazło. Kobieta potrafi wszystko

Wniosek taki: insuliny nie ruszać, bo można tylko spieprzyć sprawę, glukagon wg mnie spokojnie podać(przy hipo). Szkoda tylko, że noszenie go przy sobie jest mało możliwe, bo miesiąc można go trzymać poza lodówką. A w aptece bez recki to chyba z 70 zł.

Większym stanem zagrożenia życia jest HIPOGLIKEMIA niż hiperglikemia!
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Padre Morf »

Miniaa pisze: Znasz kogoś z T1 kto nie nosi ze sobą aparatu?
Znam Miewam na SORze pacjentów z cukrzycą, którym coś tam się zapomniało ]
Miniaa pisze:Wniosek taki: insuliny nie ruszać, bo można tylko spieprzyć sprawę, glukagon wg mnie spokojnie podać(przy hipo).


Laik nie rozpozna hipo, glukagonu też podać nie może.
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Tahtimittari »

Ja takie pytanie z innej beczki nieco mam:
kilka dni temu jadąc autem nadziałam się na wypadek drogowy, w którym był poszkodowany motocyklista, chłopak tak na oko w moim wieku. nieprzytomny był, więc nie można było się dowiedzieć kim jest itd.
a teraz mi to spokoju nie daje, zastanawiam się, czy jest jakakolwiek możliwość, żeby mi w szpitalu udzielili informacji co z nim, jeżeli udzielałam mu pierwszej pomocy w tym wypadku?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości