Kefir z Trilacu

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
pzm
Posty: 1
Rejestracja: 25 kwie 2009, o 08:31

Kefir z Trilacu

Post autor: pzm »

Witam,
Lekarz przypisał mi klarytromycynę. Warto brać coś osłonowego ale mnie, biednemu studentowi, wydanie 18PLN na trilac się nie uśmiecha. Mam jakieś pojęcie o mikrobiologii, domowa fermentacja(różnych roztworów różnymi mikroorganizmami nie jest mi obca, i pomyślałem, ze może by tak mleko z folii zaszczepić trilacem. Niech chłopaki sobie pracują i przerobią mi mleko za 2PLN na trilacokefir. Ze zdobyciem kilku kapsułek trilacu za free nie będę miał problemu.
Skład trilacu: 37,5% Lactobacillus acidophilus, 25% Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, 37,5% Bifidobacterium bifidum.
Z tego co wiem, dwie pierwsze bakterie ze zjedzeniem mleka nie będą miały problemu, pytanie co z trzecią? Jaką zapodać temperaturę? Mleko zaszczepione zwykłym kefirem przerabia się w 12h w temp pokojowej, macie może informację jaką temperaturę mogą lubić bakterie trilacu?
Co myślicie o koncepcji trilacokefiru?
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Kefir z Trilacu

Post autor: mediatan »

Jak na moje oko troszeczkę przesadzasz Trilac nie jest jedynym lekiem osłonowym. Jeśli koniecznie chcesz lek to Lacidofil jest o kilka zł tańszy. Natomiast niepotrzebnie kombinujesz z bakteriami. Wystarczy że będziesz pił kefir albo jogurt i to powinno wystarczyć, ponieważ zdarzyło się że moja lekarka nie przepisała mi nic osłonowego tylko właśnie kazała pić kefir/jogurt. Mogę jedynie jeszcze doradzic żebyś wybierał te z napisemBIO Tylko nie wiem czy to się opłaca. Jakieś 2zl za jogurt x 7dni (norma przy antybiotyku) = 14 zł
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kefir z Trilacu

Post autor: Jakusz »

Kilka spraw, które trzeba wyjaśnić:
pzm pisze:Niech chłopaki sobie pracują i przerobią mi mleko za 2PLN na trilacokefir
Kefir to Ci nie wyjdzie - to co wyjdzie Ci z mleka po zaszczepieniu ich tymi bakteriami to będzie zsiadłe mleko. Kefir wymaga ziaren kefirowych będących symbiotycznymi tworami grzybów i bakterii.

Po drugie
mediatan pisze:Wystarczy że będziesz pił kefir albo jogurt i to powinno wystarczyć, ponieważ zdarzyło się że moja lekarka nie przepisała mi nic osłonowego tylko właśnie kazała pić kefir/jogurt
Jedyne co daje picie jogurtu i kefiru to osłona buforowa w postaci picia czegoś kwaśnego. Bakterii w jogurtach, kefirach właściwie nie ma, bo przed wysłaniem do obrotu produkty te są sterylizowane. W związku z tym picie jogurtów nie wystarczy. Należy łykać bakterie.
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Kefir z Trilacu

Post autor: mediatan »

Bakterie jogurtowe mają ograniczoną zdolność do przedostawania się w stanie żywym do jelita grubego i z tego względu nie można ich zaliczyć do grupy sensu strictobakterii probiotycznych. Z drugiej strony przeprowadzono ściśle udokumentowane badania świadczące o probiotycznych, czyli prozdrowotnych właściwościach bakterii jogurtowych, a tym samym zwykłego jogurtu. Bakterie te można by więc nazwać probiotykopodobnymi.
podawanie jednocześnie z antybiotykami preparatu zawierającego bakterie kwasu mlekowego skraca czas i zmniejsza nasilenie tych biegunek, a w niektórych wypadkach zapobiega ich wystąpieniu. Czasami preparat można zastąpić np. kefirem, ale nie można tego robić stosując antybiotyki z grupy tetracyklin.
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Żywe kultury bakterii

Post autor: Dawifd »

Witam
Nie wie ktoś, czy zwykły człowiek może kupić żywe kultury bakterii, takie jak np. do jogurtow i nie wiecie ile mogą kosztowac takie bakterie?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kefir z Trilacu

Post autor: Jakusz »

Dla ciekawskich.

Zrobiłem małe doświadczenie z bakteriami liofilizowanym z jednego z preparatów dostępnych w aptekach.

Wsypałem jedną kapsułkę do ok. 300 ml mleka. Kapsułka zawierała bakterie: Lactobacillus acidophilus, L. bulgaricus, L. casei, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus. Inkubowałem przez dwie doby w temperaturze 21-22 stopni Celsjusza. Efekt: żaden - nic nie rośnie, mleko się nie zsiada. Co do rozwoju samych bakterii nie jestem w stanie stwierdzić, czy w tym mleku się nie namnażają, ale zakładam, że jakieś zmiany w konsystencji mleka, kolorze, zapachu pojawiłyby się. Niestety nic się nie dzieje.
Doświadczenie nie jest specjalnie wiarygodne, bo trzeba by zrobić kilka powtórzeń i wypróbować zarówno warunki beztlenowe jak i tlenowe.

Wydaje się jednak, że z preparatów zawierających bakterie nie da się wyprodukować zsiadłego mleka.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Kefir z Trilacu

Post autor: Medycyna Lwów »

Wydaje się jednak, że z preparatów zawierających bakterie nie da się wyprodukować zsiadłego mleka.
przecież mleko zsiądzie się właściwie samo - wystarczy 1 dzień w temperaturze pokojowej i w chłodnym, ciemnym miejscu no i oczywiście tłuste mleko, najlepiej takie prosto od krowy.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kefir z Trilacu

Post autor: Jakusz »

Kaamil pisze:przecież mleko zsiądzie się właściwie samo - wystarczy 1 dzień w temperaturze pokojowej i w chłodnym, ciemnym miejscu no i oczywiście tłuste mleko, najlepiej takie prosto od krowy.
Nieprecyzyjnie się wyraziłem. To było mleko pasteryzowane. Chciałem sprawdzić, czy da się je zaszczepić bakteriami z kapsułek i doprowadzić do fermentacji.
Jako mieszczanin, nie mam pojęcia gdzie mógłbym znaleźć mleko prosto od krowy nie zanurzając się w niebezpiecznie przedmieścia i okoliczne wsie
Ostatnio zmieniony 16 cze 2009, o 12:19 przez Jakusz, łącznie zmieniany 1 raz.
fizolof123
Posty: 303
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:06

Re: Kefir z Trilacu

Post autor: fizolof123 »

nie jestem uczonym wiec nie najezdzajcie mnie za glupie pytanie.ale jakie bakterie powoduja o tym ze mleko robi sie zsiadle?Bo to chyba bakterie decyduja o tym ?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kefir z Trilacu

Post autor: Jakusz »

Przede wszystkim Lactobacillus acidophilus, L. bulgaricus, Streptococcus lactis, Streptococcus thermophilus, Leuconostoc - to są ogólnie rzecz ujmując bakterie odpowiedzialne za fermentację mlekową.
Oczywiście wszystko zależy od tego, o jakim przetworze mlecznym mówimy.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Kefir z Trilacu

Post autor: Medycyna Lwów »

JakubikF pisze:Jako mieszczanin, nie mam pojęcia gdzie mógłbym znaleźć mleko prosto od krowy nie zanurzając się w niebezpiecznie przedmieścia i okoliczne wsie
heh wydaje mi sie że na miejskim targu byś takie wiejskie mleko kupił , zresztą jak mówi wielu lekarzy właśnie takie mleko zsiadłe jest najlepszym naturalnym probiotykiem przy antybiotykoterapii.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Kefir z Trilacu

Post autor: huba021292 »

A ja proponuje takie doświadczenie mleko pasteryzowane plus kapsułka probiotyku i inkubacja w temperaturze ok 35 St C w atmosferze względnie beztlenowej.
Czasem w takich warunkach samodzielnie produkuje spore ilości jogurtu używając małej ilości takiego naturalnego jako źródła bakterii.]

Zastanawiam sie jaka jest skuteczność zażywania probiotyków razem z antybiotykiem w tym samym czasie, wydaje mi się że te bakterie nie są w stanie sie nawet osiedlić tylko niemalże od razu są niszczone.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kefir z Trilacu

Post autor: Jakusz »

huba021292 pisze:
Zastanawiam sie jaka jest skuteczność zażywania probiotyków razem z antybiotykiem w tym samym czasie, wydaje mi się że te bakterie nie są w stanie sie nawet osiedlić tylko niemalże od razu są niszczone.
Dlatego alternatywną metodą stosowania probiotyków osłonowych przy terapii antybiotykowej jest łykanie liofilizowanych Saccharomyces. Część lekarzy przepisuje właśnie drożdże.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości