Kawa a serce.

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
somsung
Posty: 117
Rejestracja: 5 gru 2008, o 18:49

Kawa a serce.

Post autor: somsung »

Nie wiem gdzie to zamieścić więc pisze tutaj.


Jakoś tak przed matura zacząłem pić dość dużo kawy, 2 kubki dziennie, teraz piję ją prawie co dzień po 1 kubku. Pod koniec czerwca miałem komisję wojskową i pani doktor wysłała mnie na echo serca, ponieważ słyszała jakieś szmery. Wykazało parę odchyleń, ale nieznacznych, tak przynajmniej powiedział kardiolog. Lecz kazał mi stawić się na kontrolę w przyszłym roku. Dziś robiłem badania u lekarza medycyny pracy i ta doktor też słyszała szmery i powiedziałem jej o badaniu, miałem też wyniki echa. Pytała tylko czy nie miałem wcześniej żadnych badań pod tym względem. Stety, niestety nie miałem takowych robionych.


I pytanie moje jest takie: czy to wszystko mogło spowodować nadużywanie kawy
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Kawa a serce.

Post autor: ika006 »

Zbyt duże spożywanie kofeiny może przyczynić się do zaburzeń rytmu serca i przewodnictwa.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Kawa a serce.

Post autor: Medycyna Lwów »

przyspiesza jego pracę (efekt inotropowy dodatni) ma kofeina, reszta j.w
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kawa a serce.

Post autor: Jakusz »

Nie no ale 1 kubek dziennie? Przecież dozwolone (czasem zalecane z różnych względów) jest do 3 kubków dziennie.

Po za tym, czy to zaburzenie pracy serca, jeśli w ogóle by wystąpiło, nie następowałoby krótki czas po wypiciu kawy, a nie w czasie odległym od spożycia? Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby kawa miała, aż silne skutki na młody organizm.
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Kawa a serce.

Post autor: ika006 »

Nie wiadomo, czy poza kawą spożywał coś, co zawiera kofeinę.
somsung pisze:Jakoś tak przed matura zacząłem pić dość dużo kawy, 2 kubki dziennie
A poza tym spożywałeś jakieś napoje energetyczne, Plusze itd.?
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Kawa a serce.

Post autor: Gekon »

Co innego jakby tą kawę zaczął spożywać w wieku 10 lat, ale w wieku 19 od 1 kubka dziennie? Nie wierzę w to.
Awatar użytkownika
hibiscus
Posty: 73
Rejestracja: 5 cze 2009, o 19:08

Re: Kawa a serce.

Post autor: hibiscus »

somsung pisze:Jakoś tak przed matura zacząłem pić dość dużo kawy, 2 kubki dziennie
A jak mocną piłeś tą kawę? (Z ilu łyżeczek?)
Bo to jest istotne czy była to słaba kawa z mlekiem, czy porządne 2 espresso, które rzeczywiście mogą wykończyć serducho
Ja osobiście od 2 lat piję 2 kawy dziennie, w okresie przedmaturalnym i maturalnym doszłam do czterech (2 łyżeczki kawy + dużo mleka) i nie zauważyłam negatywnych objawów.

Przy okazji zadam inne pytanie dotyczące kawy - może ktoś będzie miał jakiś pomysł
Czy to jest normalne, że po kawie chce mi się spać?
Natychmiast jak wypiję kubek kawy mam ochotę się położyć i oczy mi się kleją.
Dopiero właśnie 3 kawa w ciągu dnia jest w stanie postawić mnie na nogi.
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Kawa a serce.

Post autor: Gekon »

hibiscus pisze:Czy to jest normalne, że po kawie chce mi się spać?
Podobno nadmiar kofeiny powoduje odwrotne objawy niż te zamierzone.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Kawa a serce.

Post autor: Medycyna Lwów »

nadmiar kofeiny nasila swoje działanie inotropowe (+) i tyle właściwie. oczywiście to jaki na nia reagujemy może zależeć m.in. od tego jak długo i ile kawy pijemy, bo wtedy może dojść do zmniejszenia wrażliwości na kofeinę (down-regulation). Trzeba też wspomnieć że łącząc się z receptorem dla adenozyny (blokuje go) w narządach okołokomorowych mózgu powoduje bezsenność.
Osobiście kawy nie piję i nie zamierzam.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Kawa a serce.

Post autor: doktorka »

somsung, w ilosci takiej jak pijesz- nie, nie ma zadnego wplywu na serce. juz od jakieos czasu z reszta pojawiaja sie teorie, czy nawet jakies badania, ze nie ma zadnych przeciwwskazan do picia czy wskazan do ograniczania picia kawy w nadcisnieniu tetniczym. Jesli chodzi o blok receptora adenozyny - dokladnie tak samo dziala inne pochodne metyloksantyny, jak teobromina czy teofilina, a po herbacie jakos nie wariujejmy i cisnienie nie skacze. Takze sprawa jest do zbadania, mnie po kawie (ktorej w dodatku w ogole nie pijam, wiec o regulacji w dol receptorow po kofeinie stricte nie moze za bardzo byc mowy) chce sie spac na przyklad. Obecnie w standardzie postepowania w nadcisnieniu tetniczym chyba juz nawet nie ma w zaleceniach ograniczen picia kawy.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kawa a serce.

Post autor: Jakusz »

doktorka pisze:juz od jakieos czasu z reszta pojawiaja sie teorie, czy nawet jakies badania, ze nie ma zadnych przeciwwskazan do picia czy wskazan do ograniczania picia kawy w nadcisnieniu tetniczym.
Też o tym słyszałem, takie informacje od m.in. od wykładowców na moich uczelniach płyną.
Awatar użytkownika
somsung
Posty: 117
Rejestracja: 5 gru 2008, o 18:49

Re: Kawa a serce.

Post autor: somsung »

Rzadko,ale zdarzało się picie napojów energetyzujących 1 w tyg, może 2. Kawa naturalna z 2 łyżeczek, na początku z mlekiem, potem bez, a ostatnio to przerzuciłem się na rozpuszczalną z 1 łyżeczki, oczywiście też beż mleka Teraz dodatkowo piję plusz magnez + wit.B

To się cieszę, że nie przez samą kawę. Stety lub niestety zostałem kawoszem i mam codziennie straszną ochotę na kawę I Podobnie jak przedmówczyni jak wypiję kawę chce mi się spać. Dziwne ale prawdziwe. Przetestowane na sobie
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kawa a serce.

Post autor: Jakusz »

somsung pisze:przerzuciłem się na rozpuszczalną
To lepiej wróć z powrotem do tej tradycyjnej, zaparzanej. To tak na marginesie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości