In vitro - rozmnażanie storczyków

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
mandod1
Posty: 8
Rejestracja: 2 maja 2009, o 16:21

In vitro - rozmnażanie storczyków

Post autor: mandod1 »

Witam. Z jakiej części rośliny można rozmnażać storczyki?
Wiem, że najczęściej rozmnażamy z uśpionego oczka na pędzie kwiatostanowym lub z nasion, ale jest to problematyczne, gdyż trzeba niszczyć roślinę by zdobyć oczko, a nasiona trudno zdobyć.
To z jakich części możemy jeszcze rozmnażać storczyki? Idealne byłyby kwiaty, korzenie, lub wierzchołki liści. Czy tak się da? Oczywiście wszystko w In Vitro.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: Savok »

Gdybys mial blade pojecie o rozmnazaniu roslin in vitro, znalbys na to odpowiedz.

Jesli to warunki domowe to sobie owszem in vitro rozmnozysz - grzyba.


PS.
Rosliny mozna rozmnazac wegetatywnie prawie ze wszystkiego, przewaznie z merystemow.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: Jakusz »

mandod1 pisze:To z jakich części możemy jeszcze rozmnażać storczyki? Idealne byłyby kwiaty, korzenie, lub wierzchołki liści
Z kwiatów chyba się nie da (a przynajmniej ja nie kojarzę, żeby taka metoda istniała-komórki kwiatów są zbyt mocno zróżnicowane moim zdaniem), z korzeni - pewnie zależy od stanu korzenia co to są wierzchołki liści?

Zasadniczo storczyki można rozmnażać z eksplantatów liści i innych tkanek, jeśli mamy do dyspozycji tylko duży okaz rośliny i chcemy ją wprowadzić do kultury in vitro. Jeśli natomiast roślina już rośnie w kulturze in vitro, wystarczy poczekać, aż sama się rozmnoży tworząc odrosty, rozdzielić młode rośliny i porozsadzać je (tzw. pasażowanie).
Tak jak wspomniał Savok - wszelkie merystemy są pożądane. Nie wiem dokładnie, którą metodę najlepiej zastosować do storczyków, ale podejrzewam, że zależy to od stanu rośliny. Cześć tkanek nie nadaje się do kultur, ani do tworzenia nowych roślin.

Jeśli istnieje taka potrzeba, można się zapewne pokusić o rozmnażanie storczyków poprzez embriogenezę somatyczną, ale jak uzyskamy już okazy ponowna procedura wydaje się nie mieć sensu, skoro można zastosować mikrorozmnażanie i pasaże.
mandod1
Posty: 8
Rejestracja: 2 maja 2009, o 16:21

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: mandod1 »

To jakie stężenia i jakich hormonów używacie do inicjacji kalusa, do stymulacji powstawania pąków przybyszowych, dla ich intensywnego rozwoju? Chodzi o storczyki rozmnażane z liścia, czy korzenia.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: Jakusz »

To inicjacji wzrostu kalusa, z tego co wiem, stosuje się różne stężenia cytokin i auksyn w określonych proporcjach wobec siebie. Do indukcji wzrostu kalusa u jednoliściennych stosuje się proporcję więcej auksyn mnie cytokin a dla dwuliściennych odwrotnie (więcej cytokin niż auksyn).

Dokładnych stężeń nie znam, na obecną chwilę.
mandod1 pisze:do stymulacji powstawania pąków przybyszowych
Kolejne pojęcie z botaniki, którego używasz, a nie wydaje się być prawidłowe. Co to są pąki przybyszowe?
mandod1
Posty: 8
Rejestracja: 2 maja 2009, o 16:21

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: mandod1 »

JakubikF pisze:
mandod1 pisze:do stymulacji powstawania pąków przybyszowych
Kolejne pojęcie z botaniki, którego używasz, a nie wydaje się być prawidłowe. Co to są pąki przybyszowe?
sciaga.pl/tekst/64592-65-kultury_in_vitro_roslin_rozmnazanie_klonalne
Coś takiego znalazłem. I stąd mam to pojęcie.

I jeszcze jedno:
Czyli indukcja tutaj indukowanie wzrostu tk. kalusowej oznacza zatrzymanie jej rozrostu

Napiszcie mi, błagam Was wszystkie stężenia, czy etapy gdzie na pożywce nie ma hormonów od włożenia do pojemnika eksplantatu do gotowej rośliny.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: Jakusz »

Faktycznie ściaga.pl to jest bardzo rzetelne źródło.
A pąki przybyszowe rzeczywiście są, ale pytałem, żebyś wyjaśnił czy na pewno wiesz o co pytasz.
mandod1 pisze:Czyli indukcja tutaj indukowanie wzrostu tk. kalusowej oznacza zatrzymanie jej rozrostu
A czy jak powiem, że idę tzn. że mówię, że stoję?

Jak indukujesz wzrost tzn. że go rozpoczynasz i on się dalej toczy tj. kalus rośnie, komórki się dzielą itd.
mandod1
Posty: 8
Rejestracja: 2 maja 2009, o 16:21

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: mandod1 »

Wiesz co, jak nie chcesz pomóc to najlepiej nie pisz nic. Jak będę po studiach to też będę się wymądrzał, to tak bardzo, bardzo łatwo jak się wie.
A co do ściągi to źródła są, jakie są - może Ty napiszesz bardzo fachowy i wyczerpujący artykuł na ten temat?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: Jakusz »

Jeśli opierasz się na ściądze.pl to trudno traktować poważnie to co piszesz. Chcesz fachowo to poczytaj tutaj:
Mikrorozmnażanie o które pytałeś masz opisane tu: wbp.olsztyn.pl/~krist/skrypt/index.php?co=2_1

Resztę rzeczy spróbuj sam poszukać. Powinieneś znaleźć to Cię interesuje w tym skrypcie. W razie niejasności zadaj pytanie.
mandod1
Posty: 8
Rejestracja: 2 maja 2009, o 16:21

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: mandod1 »

Dziękuję bardzo, dobrze znam tę stronę.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: arti »

JakubikF, A znasz możne skład ilościowy i jakościowy (pierwiastków) do tych pożywek ?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: Savok »

arti, napewno ci o pierwiastki chodzi? troche liczenia by to bylo.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: In vitro - z czego rozmnażamy storczyki???

Post autor: arti »

Rzeczywiście trochę źle to napisałem, chodzi mi o to jakie makro i mikro elementy musi zawierać standardowa pożywka i jakie powinno być stężenie.
No i jeszcze jedno mnie ciekawi, widziałem na pewnym forum ze niektórzy dodają multi-vitamine (z apteki) do takich pożywek, czy to rzeczywiście wystarczy?

[ Dodano: |8 Lip 2009|, o 22:55 ]
mandod1 pisze:To z jakich części możemy jeszcze rozmnażać storczyki? Idealne byłyby kwiaty, korzenie, lub wierzchołki liści.
Na allegro można znaleźć preparaty, które aktywują uśpione pąki kątowe na łodygach kwiatowych storczyków, w wyniku czego powstaje nowa roślina. Zawiera ona cytokininy i auksyny.

[ Dodano: |10 Lip 2009|, o 00:33 ]
Sam znalazłem odpowiedz na pierwsze swoje pytanie . Wklejam skład pożywki MS dla tych których to interesuje:
Składniki mineralne

* Azotan amonu (NH4NO3) 1,650 mg/l= 20,6 ml/L
* Kwas borowy (H3BO3) 6,2 mg/l
* Chlorek wapnia (CaCl2 · 2H2O) 440 mg/l
* Chlorek kobaltu (CoCl2 · 6H2O) 0,025 mg/l
* Siarczan magnezu (MgSO4 · 7H2O) 370 mg/l
* Siarczan miedzi (CuSO4 · 5H2O) 0,025 mg/l
* Fosforan potasu (KH2PO4) 170 mg/l
* Siarczan żelaza (FeSO4 · 7H2O) 27,8 mg/l
* Azotan potasu (KNO3) 1.900 mg/l
* Siarczan manganu (MnSO4 · 4H2O) 22,3 mg/l
* Jodek potasu (KI) 0,83 mg/l
* Molibdenian sodu (Na2MoO4 · 2H2O) 0,25 mg/l
* Siarczan cynku (ZnSO4 · 7H2O) 8,6 mg/l
* Na2EDTA · 2H2O 37,2 mg/l
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości