rośliny C3 i C4

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
ossoria
Posty: 66
Rejestracja: 5 maja 2009, o 15:37

rośliny C3 i C4

Post autor: ossoria »

O co z tym chodzi ? bo nigdzie na necie nie moge znalesc , czym one sie roznia ? inna fotosynteaz?
Awatar użytkownika
Liliaferr
Posty: 283
Rejestracja: 4 lis 2008, o 11:00

Re: rośliny C3 i C4

Post autor: Liliaferr »

Rośliny C3 charakteryzują się typem C3 fotosyntezy. Przyłączają CO2 do rybulozodifosforanu, w wyniku czego powstaje, trójwęglowy 3-fosfoglicerynian - pierwszy stabilny produkt cyklu Calvina-Bensona (faza ciemna fotosyntezy). Wiązanie CO2 i synteza sacharozy u tych roślin występują w tych samych komórkach mezofilu. Rośliny C4 charakteryzują się typem C4 fotosyntezy, w którym akceptorem CO2 jest czterowęglowy fosfoenolopirogronian, a pierwszym stabilnym produktem szczawiooctan, z którego w wyniku dalszych przemian, powstaje jabłczan (szlak Hatcha-Slacka). Jabłczan jest transportowany do miękiszu wieńcowego gdzie oddaje CO2 włączany następnie w cykl Calvina-Bensona.
Mikolajp9
Posty: 18
Rejestracja: 28 lis 2008, o 19:11

Re: rośliny C3 i C4

Post autor: Mikolajp9 »

I dlaczego bardziej wydajna jest fotosynteza typu C4? Jakoś nie mogę tego zrozumieć.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: rośliny C3 i C4

Post autor: Jakusz »

W tych warunkach, w jakich żyja rośliny C4 ich wariant przechowywania CO2 w tkankach daje możliwość przeprowadzania asymilacji CO2 w warunkach zamkniętych aparatów szparkowych. To daje wydajność, której nie byłoby, gdyby nie mogły CO2 akumulować. Aparaty szparkowe byłyby w ciągu dnia zamknięte, deficyt CO2 i w efekcie słaba wydajność asymilacji.
eQuadoR
Posty: 19
Rejestracja: 14 paź 2007, o 15:47

Re: rośliny C3 i C4

Post autor: eQuadoR »

Czytałem, że roślinom C4 możliwość przeprowadzania asymilacji CO2 daje wyspecjalizowany układ wieńcowy. Czym różni się ten układ u roślin C4 od układu roślin C3, zakładając że rośliny C3 również go posiadają ?

Chloroplasty pochwy wokółwiązkowej mają liczne enzymy cyklu Calvina, więc ten element budowy jest taki sam ?

Asymilacja CO2 i przyłączenie go do fosfoenolopirogronianu mam miejsce w mezofilu. więc czy to tutaj jest ta różnica w budowie?
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: rośliny C3 i C4

Post autor: Astacus »

Po pierwsze, mezofil u roślin C3 jest zróżnicowany na miękisz palisadowy i miękisz gąbczasty, u C4 mezofil nie jest zróżnicowany.
Po drugie, u C3 wszystkie komórki mezofilu mają duże, dobrze wykształcone chloroplasty. Rośliny C4 mają takie chloroplasty tylko w komórkach pochwy okołowiązkowej, w mezofilu są małe. Ma to duże znaczenie, ponieważ cykl Calvina zachodzi tylko i wyłącznie w pochwie okołowiązkowej dzięki czemu RuBP nie jest narażony na oksygenację.
eQuadoR pisze:Asymilacja CO2 i przyłączenie go do fosfoenolopirogronianu mam miejsce w mezofilu. więc czy to tutaj jest ta różnica w budowie?
To nie jest różnica w budowie, tylko przystosowanie do zwielokrotnienia ilości CO2 w pochwie okołowiązkowej (czyli tam gdzie zachodzi fotosynteaza) w porówaniu z mezofilem. Dwutlenek węgla jest tam pompowany właśnie za pomocą cyklu Hatcha i Slacka, pozwala to na osiagnięcie znacznie lepszej wydajności fotosyntezy niż u roślin C3.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości