Problem z wyborem studiów :(

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Slaven
Posty: 6
Rejestracja: 3 sie 2006, o 15:06

Problem z wyborem studiów :(

Post autor: Slaven »

Niestety, mam problem, nie wiem gdzie iść na studia

Dzisiaj dowiedziałem się, że dostałem się na UM na medycyne ratunkową. Wcześniej byłem zdecydowany na biologie na UŁ.
Rzecz w tym, że za rok mam zamiar poprawiać maturę i spróbuje się dostać na lekarski, więc to mają być studia na rok.
Teoretycznie część przedmiotów z biologii by mi pomogła w przygotowaniu do matury (botanika, zoologia, chemia nieorg/org, tylko rzecz w tym, ze zapewne material realizowany na tych przedmiotach bedzie sie roznłl od tego maturalnego).
Trzeba też wziąść pod uwagę, że może mi się nie udać. Dlatego nie wiem, czy chce być w przyszłości genetykiem, biochemikiem, czy lekarzampierwszego kontaktu (choc podobno zagranicą praca taka jest lepiej platna i bardziej oplacalna).

Co mi radzicie?
Lewoślaz
Posty: 10
Rejestracja: 2 sie 2006, o 21:49

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: Lewoślaz »

Trudno cos powiedzieć, nie znając Ciebie.
Nie wiem, czy wolałbys pracę spokojną, czy wymagajacą szybkiego podejmowania decyzji czy ważniejsze byłyby zarobki, czygmeranie przy genetyce (tak dla przykładu, bo zakładam, ze lubisz, skoro wymieniłeś) czy byłbyś w stanie wytrzymać odpowiedzialnosc ciążącą na lekarzu, długą drogę do przejścia do pracy w zawodzie. to tylko kilka z wielu pytań, jakie należałoby zadać. Zreszta sam stwierdziłeś ,ze nie wiesz do końca, kim chcesz byc.
Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że chcesz potem próbować na lekarski, radziłabym wybór medycyny ratunkowej, po pierwsze dlatego, ze mógłbyś rozeznać, czy medycyna jesttym właściwym kierunkiem.
Po drugie, gdyby sie okazało, ze w medycynie czujesz sie pewnie, a nie dostałbys sie na wydz. lekarski, zawsze tenmedrat byłby bliżej tego niż biologia.
Inna sprawa, że w ciagu studiów medycyny ratunkowej mógłbys stwierdzic, ze jednak nie chcesz byc lekarzem, a wolisz np. prace naukowa - wtedy sprawa jest bardziej skomplikowana, ale zawsze mozna zmienic kierunek, wziąć biologię jako drugi, albo kombinować coś w ramach ratunkowej. Zależy.

Tyle ode mnie, decyzja należy do Ciebie. Cokolwiek wybierzesz, życzę powodzenia!
Slaven
Posty: 6
Rejestracja: 3 sie 2006, o 15:06

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: Slaven »

Dzieki wielkie za odpowiedz
Szczerze powiem, ze genetyka mnie srednio interesuja (owszem, najbardziej ze wszelkich specjalnosci jakie moglem wybrac z UŁ).
Na medycyne raczej jestem zdecydowany, czuje do tego zamiłowanie, nie mam żadnego lekarza w rodzinie, a jednak bardzo chce iść na to. Myślałem natomiast, że biologia pomoze mi w przygotowaniu do matury.

Nie poto zrezygnowalem z infromatyki, zeby skonczyc na ratownictwie, czy biologii W gre wchodzi tylko lekarski, lub ew. farmacja
Lewoślaz
Posty: 10
Rejestracja: 2 sie 2006, o 21:49

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: Lewoślaz »

Nie wiem za bardzo, jak to jest z planem studiów medrat-u, ale podejrzewam, ze na pierwszym roku są takie przedmioty, które pomogły by Ci sie przygotować do matury w takim samym stopniu, jak w wypadku studiowania biologii .
Lewoślaz
Posty: 10
Rejestracja: 2 sie 2006, o 21:49

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: Lewoślaz »

OMG. jak dla mnie plan studiów biologicznych jest przerażajacy. głównie dlatego, że spodziewałabym się na nich mnóstwa szczegółów, które normalnemu człowiekowi nie są potrzebne do szczęścia. (to tylko moje osobiste odczucie) zresztą do matury też, no ale faktycznie zawsze byłaby i ta częśćpowtórkowa".
Medrat jest za to bardziej praktyczny i to też weź pod uwagę .
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: MiRACiDiUM »

Slaven, ja jestem z biologii z UŁ. Napewno część rzeczy przydałaby Ci się na maturę, ale napewno nie np. nauka prawie 40 kostek czaszki ryby po łacinie. Jeśli chodzi o chemię to wykład prawie wcale nie pokrywa się z tym co jest w liceum, przede wszystkim roztwory, bufory (iwzorki na buforki"), krzywe miareczkowania, teorie kwasów i zasad. Na ćwiczeniach jest chemia analityczna, najpierw jakościowa a potem ilościowa. Czyli wykrywanie poszczególnych grup kationów i anionów, a następnie miareczkowanie. Ćwiczenia sa dość ciężkie. co tydzień wejściówka z tego co będzie się robiło. Na bezkręgowcach dużą wagę przywiązują do nauki systematyki, rozpoznawania gatunków i ekologii bezkręgowców. Ćwiczenia są bardzo fajne, dużo rysowania a na koniec rozbójnik ze wszystkich poznanych zwierząt, ma się wyłożone wszystkie zwierzęta i jest się z nich odpytywanym. Na botanice najpierw jest morfologia: komórka roślinna, tkanki, budowa roślin i rozmnażanie. W 2 sem. systematyczna, czyli po kolei cała systematyka jest omawiana wraz z gatunkami. Na ćwiczeniach oprócz botaniki jest najpierw algologia i mikologia. Na zool. kręgowców na wykładzie są omawiane wszystkie układy narządów oraz przegląd zwierząt. Na ćwiczeniach najpierw lancetnik, osłonice, ryby, płazy i gady krajowe (systematyka jest dość obszerna, szczególnie ryb) a potem już kosteczki, czyli czaszki i szkielet osiowy a na koniec sekcje ryby, płaza, ptaka i ssaka.
Slaven
Posty: 6
Rejestracja: 3 sie 2006, o 15:06

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: Slaven »

Wielkie dzieki MiRACiDiUM za taki obszerny post i wyjasnienie Pisałem do Ciebie na GG ale jakos nie odpisywales (juz wczesniej).

Powiedz mi teraz taka rzecz, jacy ludzie sa na tym kierunku? Rozrywkowi ? Wporzadku? Ile czasu spedzales na uczelni? Od poczatku chciales isc na biologie?

Dzieki z gory za odpowiedz.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: MiRACiDiUM »

Slaven, miałem problemy z GG, widziałem, że do mnie piszesz ale nie mogłem odpowiedzieć. Domyslilem się, że to Ty.

Ludzie są bardzo w porzadku, trafiłem na bardzo fajną grupę. Starsi studenci pomagają, jest naprawde fajnie u nas na wydziale. Na uczelni spędzałem sporo czasu. O ile w pierwszym sem. plan miałem jako taki, to już w 2 sem. zdarzały się okienka po 3, 5 godzin - niestety. Ja ze względu na dojazdy nie miałem zbyt dużo czasu na rozrywki, ale nie bylo tak źle. W 1 sem. najgorzej z chemią, niektórzy strasznie się z nią borykali. Były 3 kolokwia, każde kolokwium miało 3 części:wykład+laboratorium, zadania rachunkowe, wiedza z liceum. Do egzaminu było dopuszczonych około 60 osób ze 120paru. Ogólnie na liście na początki bylo nas bodajże 147 studentów, teraz jest około 100. W poprzednim poscie nie napisałem Ci o fizyce. Fizyka to takie uzupełnienie tego co było w liceum a byłoby pryzdatne dla biologa + trochę biofizyki, czyli błony, wolne rodniki itp. Na ćwiczeniach pracujemy w parach, robiliśmy takie rzeczy jak pomiar gęstości krwi metodą pomiaru czasu opadania kropki, pomiar hałasu środowiskowego, audiometria, kolorymetria, kalorymetria, refraktometria, polarymetria, psychrometria, termopara itd. Egzamin zdało ok. 40 osób, składał się z testu 50 pyt. i 10 zadan rachunkowych.
Na biologię chciałem iść od kiedy pamiętam, zdawałem jeszcze na fil. germańską i nawet się dostałem, ale to nie to. teraz wiem, że podjąłem dobrą decyzję. Coraz bardziej podobają mi się te studia, tylko boję się o wybór specjalności, bo uwielbiam zajęcia w terenie, botanikę, zoologię, zresztą należę do sekcji botanicznej koła biologów. Jednak z drugiej strony bardzo lubię pracę w laboratorium. Ale mam jeszcze cały rok na podjęcie decyzji. Pozdrawiam!
Slaven
Posty: 6
Rejestracja: 3 sie 2006, o 15:06

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: Slaven »

Powiem, Ci, ze az przyjemnie sie czyta Twoje posty, bo sa naprawde konkretne i pomocne

Z tego co wyczytalem, raczej ten material nie pomoze mi do matury? Już lepiej samemu w domu posiedziec i sie uczyc. Nie wiedzialem, ze na biologii, jest, az tak ciezko.

Duzo osob od Ciebie z roku planowało sie przeniesc na AM i z jakim skutkiem?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: MiRACiDiUM »

Sporo osób poprawiało sobie maturę. Wiem o kilku osobach, które zamierzały startować jeszcze raz na lekarski albo farmację, ale nie wiem z jakim skutkiem.
Slaven

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: Slaven »

A jak myslicie, gdzie jest trudniej, na med. rat. czy na biologii?
MiRACiDiUM - znalazl bym czas na poprawienie 3 przedmioty i jednoczesnie zaliczyc rok bez poprawek?
Slaven
Posty: 6
Rejestracja: 3 sie 2006, o 15:06

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: Slaven »

No i wybrałem i potwierdziłem

Jestem studentem I roku medycyna ratunkowej na Uniwersytecie medycznym w Łodzi
anek

Re: Problem z wyborem studiów :(

Post autor: anek »

ja byłam rok na biologii:) nie dostałam się na medyka i nie chciałam tracić roku. nie Żałuję:D było super. najlepszy rok w moim Życiu:)) i polubiłam rośliny, chociaŻ w wcześniej strasznie mnie nudziły. kolejnym plusem jest to, ze łatwiej mi było się naumieć na egz z biofizyki na medyku(przeraŻający), poza tym mam zaliczoną chemię awansem:D jeśli miałabym wybierać drugi raz bez wahania wybrałabym tak samo:)
wiem, ze to, co pisze jest spóźnione, ale moŻe ktoś jeszcze będzie miał taki dylemat)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości