Grzybnia

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Grabaż
Posty: 11
Rejestracja: 6 sie 2006, o 19:17

Grzybnia

Post autor: Grabaż »

Czym się rożni grzybnia wegetatywna sprzężniowców od grzybni wegetatywnej workowców
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Grzybnia

Post autor: MiRACiDiUM »

U sprzężniowców strzępki wegetatywne są wielojądrowe (np. u rozłożka czerniejącego), ściana komórkowa jest zbudowana z chityny, brak natomiast celulozy.
U workowców grzybnię tworzą najczęściej komórki pączkujące (jak u drożdży) lub septowane (poprzedzielane przegrodami z otworem centralnym) strzępki.

PS. Mówiąc grzybnia nie trzeba pisać dodatkowo wegetatywna, ponieważ to słowo samo w sobie oznacza wegetatywne ciało grzyba, inaczej mycelium lub poprostu plecha.

Pozdrawiam
Grabaż
Posty: 11
Rejestracja: 6 sie 2006, o 19:17

Re: Grzybnia

Post autor: Grabaż »

A czy następujący cytat może byc również odpowiedzią na moje pytanie :
"Większość workowców ma grzybnię zbudowaną ze strzępek wielokomórkowych[.] Do Sprzężniowców zaliczamy lądowe grzyby zbudowane ze strzępek komórczakowych"

Czyli Workowce mają grzybnię zbudowaną ze strzępek wielokomórkowych a sprzężniowce maja grzybnię zbudowaną ze strzepek komórczakowych. Bo u obu typów grzybnie są haploidalne więc tu róznicy nie bedzie. Dobrze rozumuje
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Grzybnia

Post autor: MiRACiDiUM »

Graba&#x17C pisze:"Większość workowców ma grzybnię zbudowaną ze strzępek wielokomórkowych[.] Do Sprzężniowców zaliczamy lądowe grzyby zbudowane ze strzępek komórczakowych
No zgadza się Workowce mają strzępki wielokomórkowe, ale te komórki są połączone ze sobą otworem centralnym. U sprzężniowców nie ma przegród, plecha stanowi jakby jedną wielkąkomórkę z wieloma jądrami.
Hanta
Posty: 81
Rejestracja: 9 lip 2006, o 02:45

Re: Grzybnia

Post autor: Hanta »

MiRACiDiUM pisze:PS. Mówiąc grzybnia nie trzeba pisać dodatkowo wegetatywna, ponieważ to słowo samo w sobie oznacza wegetatywne ciało grzyba, inaczej mycelium lub poprostu plecha.
Pojęcie grzybni wegetatywnej jest jak najbardziej poprawne! Najczęściej takie nomenklaturalne zróżnicowanie dotyczy grzybów nitkowatych, ale również promieniowców. Występuje tu grzybnia wegetatywnasubstratowa oraz uczestnicząca w rozmnażaniu grzybniapowietrzna", z której wyrastają sporofory.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Grzybnia

Post autor: MiRACiDiUM »

Grzybnia (mycelium) - specyficzna plecha grzybów, stanowi wegetatywne ciało grzybów zbudowane z wyrośniętej i rozgałęzionej strzępki lub wielu strzępek skupionych w jednym miejscu. Grzybnia, która rozwija się na powierzchni podłoża (często w formie puchu lub pleśni), nazywana jest grzybnią powietrzną, a grzybnia wnikająca w podłoże - grzybnią substratową lub pożywkową.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Grzybnia
GRZYBNIA, wegetatywne ciało (plecha, mycelium) grzybów, splot nitkowatych strzępek rozwija się na powierzchni lub w głębi podłoża, u niektórych grzybów może wytwarzać chwytniki lub ryzomorfy przytwierdzające ją do gleby ze strzępek grzybni tworzą się przetrwalniki (tzw. sklerocja) i owocniki (np. u grzybów kapeluszowych) służy do rozmnażania wegetatywnego (przez rozpad strzępek, regenerację) lub płciowego (połączenie 2 nie zróżnicowanych strzępek w grzybnię dikariotyczną) pobiera wodę i składniki odżywcze z gleby.

Z obu źródeł wynika, że grzybnia jest wegetatywnym ciałem grzybów, też tak się uczyłem. Nie słyszałem nigdy określenia grzybnia generatywna. Dlatego zasugerowałem, że nie trzeba pisaćmasło maślane".
Hanta
Posty: 81
Rejestracja: 9 lip 2006, o 02:45

Re: Grzybnia

Post autor: Hanta »

Zajrzyj do mikrobiologii albo jeszcze lepiej mykologii tam taki podział jest jak najbardziej naturalny, chociaż w podręcznikach szkolnych faktycznie zwykle nie uwzględniany. Też mam wątpliwości co do poprawności semantycznej takiego sformułowania, ale faktem jest, że mykolodzy posługują się nim nagminnie. Zajrzyj do byle jakiej mikrobiologii (wystarczy Schlegel).
Właściwie to może podział na grzybnię wegetatywną i generatywną nie jest najgłupszy.
wegetetywny sugeruje czynności niezwiązane z rozmnażaniem (odżywianie, odyychania itd.), a przecież organy grzyba związane z rozmnażaniem płciowym to też grzybnia, tylko czy w tym wypadku tożsama z wegetatywną plechą?
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Grzybnia

Post autor: MiRACiDiUM »

Hanta, zgadzam się z Tobą.

Pozdrawiam
edhel_tinwe

Re: Grzybnia

Post autor: edhel_tinwe »

potrzebuje 8 organów plechy wegetatywnej u grzybów mam kolokwium i mam teŻ nadzieje ze mi ktoś pomoŻe.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości