Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
pawelr19
Posty: 10
Rejestracja: 2 sie 2009, o 18:00

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: pawelr19 »

Witam wszystkich. Zamierzam wziac udzial w OB, co wiaze sie oczywiscie z wykonaniem pracy badawczej. Jako temat wybralem Roznorodnosc gatunkowa grzybow nadrzewnych w lasach miejscowosci X". Co o tym sadzicie Nadaje sie I wlasnie nie wiem jeszcze czy znajde odpowiednia literature. Prosze o pomoc, z gory dziekuje
Akkarin
Posty: 24
Rejestracja: 12 sie 2009, o 10:51

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Akkarin »

Dobry temat - jednak bardzo trudny do realizacji - jednak po raz drugi - jeśli dobrze wykonasz ta pracę możesz liczyć na wysokie miejsce w konkursie pracltktóry jest osobnym konkursem
rikjji
Posty: 27
Rejestracja: 15 gru 2007, o 22:21

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: rikjji »

Właśnie kończę pracę badawczą o stanie zanieczyszczenia powietrza i gleby puszczy sandomierskiej i mam problem z wpisaniem do Piśmiennictwa raportu Natura 2000.
leo111
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2009, o 15:25

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: leo111 »

Ja mam problem typu: mam w temacie (już zatwierdzonym) ścieżka edukacyjna dziko rosnących roślin użytkowych w lesie panewnickim. Problem w tym że temat ten jest niejako narzucony, z przyczyn losowych, nie ważne, w każdym razie kompletnie nie wiem jak sie do tego zabrać pozatym że mam odnaleźć w lesie owym miejsce gdzie jest dużo takich ciekawych roślin ale kompletnie nie wiem jak to umieścić na plakacie który trzeba wysłać do komisji. Czy ktoś coś podpowie? Z góry dzięki
iwona1992
Posty: 110
Rejestracja: 6 maja 2008, o 16:51

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: iwona1992 »

Mam temat : Wpływ kwasu giberelinowego na kiełkowanie i początkowy wzrost nazwa rośliny (Łacińksa nazwa)"

Czy temat dobrze sformułowany? W zgłoszeniu podałam troszeczkę inaczej, chyba wpływ giberelin na kiełkowanie nazwa. Czy taka niewielka zmiana będzie dozwolona?

Ps. Wiem, że temat dość oklepany, ale nic innego nie potrafiłam w marcu wymyślić.




A teraz drugie pytanie: W wytycznych tematu jest napisane, że za dużo wariantów nie jest dobrze mieć. W związku z tym pytanie, co do mojego planu badania:

Mam dwa roztwory tego kwasu. i chcę zrobić takie warianty:
próba kontrolna
namoczenie* w pierwszym roztworze
namoczenie* w drugim roztworze
podlewanie** pierwszym roztworem,
podlewanie** drugim roztworem

*Namoczenie na kilka godzin tylko nasion jeszce przed wysianiem
** Podlewanie parę razy w tygodniu (dodatkowo oprócz wody) zarówno kiełkujących nasion jak i później siewek

Niebędzie tych prób za dużo, w sumie 5?



Czy obserwacja przez ok. 1 miesiąc tego poczatkowego wzrostu jest wystarczająca, czy myślicie, by ograniczyć się do tego kiełkowania (najpierw lignina, potem w glebie, do osiągnięcia paru centymetrów, ew. pierwszych liści)



Wiem, że dużo pytań, ale jestem w tym kompletnie zielona. Chyba porwałam się z motyką na słońce z tą Olimpiadą
rikjji
Posty: 27
Rejestracja: 15 gru 2007, o 22:21

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: rikjji »

malgosi35 pisze:13.08.2008
ten raport dostępny jest także w formie nieelektronicznej, poza tym taki lin nie wygląda zbyt elegancko
Akkarin
Posty: 24
Rejestracja: 12 sie 2009, o 10:51

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Akkarin »

iwona1992
temat fajny, obie wersje tytułu mogą być, jeśli tylko w tytule nie zrobisz jakiegoś głupiego błędu merytorycznego to raczej się do niego nikt nie przyczepi.
a teraz odnośnie pracy
jeśli chcesz namaczać i podlewać w dwóch/dwoma roztworami kasu, a na dodatek obserwować keiłkowanie na ligninie w glebie to fazy 3 lub 5 liścia to powodzenia - nawet połowa z tego nie zmieści Ci się w części Twojej pracy pt. wyniki która może MAKSYMALNIE być przedstawiona na 2 stronach czcionką CZTERNASTKĄ. Na Twoim miejscy ograniczyłbym pracę to podlewania nasion ale np 4 roztworami o różnym stężeniu NA LIGNINIE (mniej zmienne warunki a co za tym idzie bardziej wiarygodne wyniki)
jednak to jest tylko moja propozycja, decyzja oczywiśćie należy do Ciebie)
w razie wątpliwośći zawsze możesz napisać)
Danielo
Posty: 33
Rejestracja: 6 lut 2009, o 21:04

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Danielo »

Witam! Jestem w trakcie pisania pracy badawczej, ale pojawił się pewien problem. Moja praca badawcza polega na inwentaryzacji roślin na obszarze XXX i oznaczyłem aż 32 gatunki . Dyskusja ma zająć max. 2 strony a wątpię żeby moja zmieściła się na trzech. Czy muszę dokładnie analizować występowanie gatunków czy poprostu dokładnie zanalizować najliczniejsze a o pozostałych napisać po kilka słów?

Aha teraz rozpocznę ostatni rok w liceum i chcę się dostać na studia medyczne (czy to możliwe by pogodzić przygotowania do matury z fizyki, chemii i biologii w z.roz. i olimpiade?). Nie wiem czy dam radę choć podręczniki do biologii do trzech klas umiem z
OPERONU , Danowskiego takze a z pozostałych przedmiotów też idzie mi bardzo dobrze. olimpiada to jednak dużo ponad zakres rozszerzony. Poradźcie mi od jakich książek zaczynać dalsze przygotowania (bardzo zależy mi na tej olimpiadzie). Pozdrawiam ! Z góry dzięki za odpowiedzi!
Massapeal
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2009, o 19:49

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Massapeal »

Czesc. Mam tylko jedno pytanie- polećcie mi jakiś kwas i zasadę, bo muszę zakupić, a nie znam się na tym niestety.Będę musiała podlewać tym śmieci i zwierzęta więc wiecie, że nie chodzi mi o kwas solny

Poza tym proszę o podanie mi tytułu i autora książki najlepszej według Was zoologii bezkręgowców.
Akkarin
Posty: 24
Rejestracja: 12 sie 2009, o 10:51

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Akkarin »

Danielo:
zajamij się najliczniejszymi gatunkami, pięcioma, może ośmioma - o innych nawet nie wspominajltchyba że masz jakiś ewenement który nie powinien tam rosnąć - to o tym wspomnij, będzie jako ciekawostka). Dyskusja wyników nie może nudzić, inaczej nie zostanie wysoko oceniona, chodzi raczej o dynamiczną polemikę pomiędzy Twoimi wynikami/Tobą a autorytetami i literaturą w danej dziedzinie.
jeśli chodzi o pogodzenie nauki i olimpiady Looooooz, wsio da sie zrobić, jeszcze czas na piłkę i dziewczyny znajdziesz
nie pier znaczy nie zajmuj się żadnymi operonami, Lewiński i Krótkie wykłady to wszystko co musisz umieć, jeśli lubisz biochemię polecam też Strayera, jednak to bardziej dla swojej własnej satysfakcji niż na potrzeby olimpiady (biochemia na poziomie olimpiady kończy się dużo wcześniej niż zaczyna ksiązka W. Lewińskiego molekularne podłoże biologii"

Massapeal
Najlepsze opracowanie czegokolwiek - to książki Lewińskiego. Nie marnuj czasu na cokolwiek innego, wczesniej czy później i tak trafi Ci w ręce ksiązka tego autora i wtedy nie ma innej opcji niż przyznanie tego samego co mówie/piszę teraz ja)
Cr(OH)3 - zasada
H3PO4 - kwas

zdravim
paweljp
Posty: 43
Rejestracja: 28 sie 2008, o 17:00

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: paweljp »

najlepsze bezkręgowce - oczywiście, że Czesław Jura
i jeżeli to ma być do bibliografii to jak dla mnie Lewiński jest za mało naukowy jak do pracy
Araya_elda
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2009, o 18:49

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Araya_elda »

Hej.
Jak większość tu obecnych - mam problem z pracą badawczą. Wymyśliłam coś w stylu Badanie czystości powietrza metodą skali porostowej na wybranych stanowiskach Narwiańskiego Parku Narodowego (oklepane, wiem, ale nagli mnie czas.). Jednak wydaje mi się, że sama skala porostowa to zbyt prosta i mało wiarygodna metoda.
Czy jest jeszcze jakiś sposób, żeby zbadać zanieczyszczenia powietrza i powiązać to z porostami? (słyszałam o badaniu pH wody, ale potrzebuję jeszcze czegoś innego)
A jeżeli nie, to czy samo oznaczanie porostów i przyporządkowywanie ich do poszczególnych grup/stref ze skali porostowej wystarczy? Jak mogę zbadać stopień zwarcia plech porostów na pniach drzew i jakie to ma znaczenie dla oceny czystości powietrza?
Akkarin
Posty: 24
Rejestracja: 12 sie 2009, o 10:51

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Akkarin »

Porosty dzielimy na 3 grupy (ze względu na budowę plechy):
1) krzaczkowatą
2) listkowatą
3) skorupiastą

im bardziej zwarta plecha tym powietrze brudniejsze) (czyli 3 - najbardziej zanieczyszczone, 1 - najmniej)

stopień zwarcia plechy nie jest trudny do ocenienie, jednak jeśli chcesz to zrobić profesjonalnie musisz najpierw oznaczyc jaki to gatunek porostu, a dopiero potem z klucza wyczytać jaki to rodzaj plechy:)

ocena zanieczyszczenia powietrza na podstawie występowania danych gatunków porostów w zupełności wystarczy żeby praca została oceniona pozytywnie)
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości