studia dzienne-koszty

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: MiRACiDiUM »

kasik pisze:raczej od kierunku
bo przecież na 1 wydziale może być 5 kierunków
No właśnie o to chodzi, że od wydziału. Jeżeli wybierze się dwa, trzy kierunki należące do jednego wydziału to opłatę uiszcza się tylko raz.
kasik
Posty: 119
Rejestracja: 28 lip 2006, o 19:09

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: kasik »

no co Ty to by było za piękne i uczelniomby sie nie opłacało"

ja sie z czymś takim nie spotkałam przynajmniej
Julia
Posty: 14
Rejestracja: 4 sie 2006, o 17:14

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: Julia »

a mówi się, że studia dzienne są bezpłatne w Polsce . Kredyt studencki fajnie, gorzej że przy tym bezrobociu trudno będzie go spłacić. A najsmutniejsze jest to, że nawet jak już sie dostanie na wymarzony kierunek, to po studiach praca w zawodzie jest mało możliwa i realna.
Marta
Posty: 45
Rejestracja: 16 lip 2006, o 12:57

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: Marta »

i Jak tu się uczyć i się rozwijać skoro wszędzie jest potrzebne mnóstwo pieniędzy.
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: jillian »

U mnie na uczelni za zdawanie egzaminu płaciło się 80zl,
po obronieniu inzyniera musialam wyrobic nowa legitymacje i nowy indeks, za ktore zapłaciłam 11zl, niby niewiele, ale w grudniu bedziemy mniec nowe legitymacjie, za ktore pewnie znowu bede musiala zaplacic
poziomka
Posty: 109
Rejestracja: 25 sty 2006, o 15:01

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: poziomka »

Wiem że moja siostra studiująca na AWF Warszawa wzięła kredyt studencki, ale korzystała jedynie z odsetek zbierających się na koncie, tak że na koniec studiów pieniądze można było oddać, czego ona jednak nie musiała robić w 100% kwoty, bo została ona zniżona za wysoka średnią. W końcu kredyt spłaca nadal w ratach, bo pieniądze zainwestowała i przynoszą one zyski.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: DMchemik »

gdy pięć lat temu składałem papiery na chemiczny w gliwicach to sie płaciło 75 pln, tylko na architekturę było 80. Co do kosztów to widzę że ktoś tu trochę przesadza, do tego osoby które jeszcze nie studiują. Pierwszy raz słyszę, by na państwowej uczelni płacić za każdy poprawkowy egzamin, u nas się płaci za warunki i za urlopy dziekańskie, wtedy związane jest to z niezaliczeniem semestru, a nie z podejściem do drugiego terminu, w końcu trzy terminy egzaminu są obowiązkowe, jeśli jest więcej to jest to dobra wola prowadzącego. dopiero gdy się obleje wszystkie terminy dostaje sie warunek lub urlop i wtedy się płaci lub odpracowuje na wydziale, a do egzaminu przystępuje za rok, jeśli sie rozliczyliśmy z wydziałem, jeśli nawet nie byliśmy dopuszczeni do egzaminu, to sie cały przedmiot powtarza. Co do kosztów, to mnie studia kosztują jakieś 550-600 pln na miesiąc, co wchodzi: czynsz 250, internet 22 i reszta to życie.
Marcin
Posty: 34
Rejestracja: 24 maja 2007, o 22:29

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: Marcin »

Ja wczoraj wpłacałem na dwa kierunki do Szczecina 170zł (po 85 na każdy).
Babeczka, która przyjmowała ode mnie przelewy też tak jak ja była zniesmaczona kwotą, jaką koszą uczelnie od studentów. Czy 50zł nie byłoby optymalną kwotą? Co śmieszneijsze wyciągają od nas mnóśtwo kasy, ale na początku roku trzeba dodatkowo zapłacić podobno za indeks i legitymację. Noby niewiele, ale jednak.
paol
Posty: 101
Rejestracja: 23 mar 2007, o 21:29

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: paol »

Zapominacie, że studia nie są obowiazkowe, dlatego po części są płatne. A jeżeli ktoś jest naprawdę dobry, ale biedny, ma przecież szansę na stypendium.
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: Sunflower77 »

To rzeczywiście jest wuchta kasy, a najlepsze jest to, że uczelnie nie powinny brać jej na legitymacje (i indeksy też?). Kilka lat temu była afera i potem musieli oddawać studentom
Teraz to by chyba nie przeszło
Oprócz kosztów wstępnych, trzeba jeszcze policzyc kartę do biblioteki, to jest na UAM-ie 12 zł na rok, a jeżeli ktoś chce korzystać z biblioteki innego wydziału, to tam też musi zapłacić 12 zł. Bezsens totalny.
Nic nie wspomnę o akademikach, czasem to już bardziej opłaca się wynająć mieszkanie.
No i na niektórych uczelniach są praktyki terenowe, w które trzeba zainwestować niemałą sumkę
Sieciówki też nie są tanie, chyba że ktoś woli jeżdzić na gape
O, to w sumie chyba najważniejsze rzeczydarmowych studiów dziennych.
paol
Posty: 101
Rejestracja: 23 mar 2007, o 21:29

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: paol »

Sunflower77 pisze:O, to w sumie chyba najważniejsze rzeczydarmowych studiów dziennych.
Denerwuje mnie takie marudzenie. Nie chcesz studiować, nie studiuj!

Studia to inwestycja i kto powiedział, że obowiązkiem państwa jest opłacanie Twoich studiów. Nie wszystkie kraje oferują bezpłatne miejsca na uczelniach swoim obywatelom, a są jedynie stypendia. U nas oprócz bezpłatnych miejsc są również stypendia. Poza tym zapominasz, że jeżeli państwo daje za mało pieiędzy na uczelnię, ona musi sobie inaczej radzić, aby wciąż prosperować. 12zł dla studenta nie jest kosmiczną kwotą, ale jest niezłym zastrzykiem finansowym dla uczelni.

[ Dodano: Pią Cze 15, 2007 09:51 ]
A jakim prawem ktoś ma płacić za Twój dojazd? W ogóle bzdura, jak nie chcesz płacić za dojazd, zamieszkaj koło uczelni.
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: Sunflower77 »

12 zl pewnie że tanio, ale 2000 zl na praktyki na rok (a są przecież w innych latach też) to przesada, tym bardziej, że spokojnie można by je odbyc znacznie taniej gdzie indziej.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: studia dzienne-koszty

Post autor: Savok »

Jakie 2000zl na praktyki? O czym ty mowisz wogole?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości