Dbanie o oczy przy komputerze

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
m0nroo
Posty: 2
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:39

Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: m0nroo »

Witam, chciałem się poradzić. Praktycznie co dzień w nocy jak wszyscy śpią włączam laptopa i pracuje pare godzin (zazwyczaj 2), niestety przy zgaszonym świetle więc jest ciemno (nie licząc laptopa). Niestety w nocy mogę bardzo dużo zrobić i nie będę z tego rezygnował dlatego chciałem się spytać czy na prawdę jest to takie niezdrowe dla oczu? Słyszałem, że tak oczy się męczą.

Czy jest jakiś sposób, żeby oczy się nie męczyły? Ogólnie to nie czuje zbytnio zmęczenia oczu, przyciemniam monitor i jest ok, ale może jakaś mała lampka by pomogła? Tylko gdzie miało by być skierowane światło, na laptop, na otoczenie które widzę za laptopem? A może to mit, że oczy się męczą. Trudno powiedzieć.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: Savok »

Oczy mecza sie przy pracy z jednym, jasnym zrodlem swiatla.

Najprostrzym rozwiazaniem jest nie pracowanie po ciemku. Drugim roziwazaniem jest posiadanie drugiego zrodla swiatla, chociazby lampki diodowej na USB. Wazne jest, zeby caly warsztat pracy byll jednolicie oswietlony i zeby swiatlo nie bylo za ostre. Niebieskawe swiatlo jest dosc neutralne.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: tin »

Jasno świecąca matryca laptopa kontrastuje bardzo z ciemnym otoczeniem pokoju. Głównie chodzi o to żeby zniwelować tan tą różnicę jasności. Przyciemnienie matrycy jest jednym ze sposobów ( i właśnie po to istnieje).
Jak radzi Savok dobrym rozwiązaniem jest też dyskretna lampka.

Kolejny problem to sięganie do klawiatury. Cie którzy piszą systemami, tzn. beż patrzenia mają go z głowy. Natomiast przenoszenie wzroku z jasnej matrycy na ciemną klawiaturę także męczy wzrok.
Więc jakieś drugie źródło światła jest dobrym pomysłem.

Z medycznego punktu widzenia chodzi tu chyba o mięśnie odpowiedzialne za rozszerzenie źrenicy. Średnica źrenicy podlega regulacji bezpośrednio dzięki działaniu dwóch mięśni: mięśnia zwieracza źrenicy (łac. musculus sphincter pupillae) oraz mięśnia rozwieracza źrenicy (łac. musculus dilatator pupillae). Wielkość źrenicy w prawidłowych warunkach zależy od ilości (natężenia) padającego na nią światła- zmniejsza się pod wpływem jasnego oświetlenia, powiększa w warunkach ciemności.
Ponieważ kontrast przy jasnej matrycy będzie dość duży mięśnie te będą stale pracowały, co może prowadzić do bóli, a nawet jakichś wad czy schorzeń.

Przy pracy z laptopem ważne jest też odpowiednie nawilżenie oka. Pracując na komputerze zadziej mrugamy, więc i mniej wydzieliny kanałów łzowych obmywa nasze oko. W przypadku pracy 8-20 h/dobę moja okulistka zaleca kropelki z hialuronianem sodowym do nawilżenia oka (co ok 4 h) w celu zapobiegania zespołowi suchego oka.
m0nroo
Posty: 2
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:39

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: m0nroo »

Nie jestem pewien ale
męczy oczy=powoduje zwiększenie wady wzroku ?
Noszę okulary od dziecka

2 pytanie, jak ukierunkować światło, mam łużko na końcu pokoju, muszę oświetlić wszystko co widzę za laptopem, żeby światło było porównywalne ? czy mogę tylko jakieś powiedzmy pół metra od laptopa.

Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: doktorka »

m0nroo pisze:męczy oczy=powoduje zwiększenie wady wzroku ?
zalezy jaka to wada, najczesciej niestety powoduje. albo przyspiesza proces starczowzrocznosci.
m0nroo pisze:2 pytanie, jak ukierunkować światło, mam łużko na końcu pokoju, muszę oświetlić wszystko co widzę za laptopem, żeby światło było porównywalne ? czy mogę tylko jakieś powiedzmy pół metra od laptopa.
swiatlo to jedna sprawa (powinno byc normalnie wlaczone swiatlo, mala lampka wbrew pozorom niewiele pomoze).

druga sprawa i wazniejsza (dlatego oczy psuja sie od komputera niezaleznie od pory i oswietlenia) polega na zwiekszonej koncentracji wzroku w jednym miejscu. Zauwaz, ze normalnie funkcjonujac nie skupiamy ostrosci wzroku na wszystkim po kolei itd- akomodacja dajaca najwieksza ostrosc nastepuje dopiero w momencie gdy mamy potrzebe obejrzenia czegos dokladniej, przeczytania itd. Przy pracy przy komputerze nasz wzrok jest caly czas skupiony w paru konkretnych punktach monitora.

Generalnie nie ma skutecznej na 100% ochrony, jednak mozna sobie pomagac przez wyzej wspomniane niwelowanie roznic oswietlenia, nawilzanie oczu kroplami, a przede wszystkim- co godzine powinno sie robic 15 minutowe przerwy. Mozna lykac tabletki z luteiną, dostepne bez recepty i tanie.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: tin »

doktorka pisze: swiatlo to jedna sprawa (powinno byc normalnie wlaczone swiatlo, mala lampka wbrew pozorom niewiele pomoze).
Zacznijmy od tego dlaczego wiele osób pracuje po ciemku przy laptopiebo nie mogą się skupić przy jasnym świetle dnia (udowodnione na wydziale informatyki UJ podobno). Chodzi głównie o to, że większość osób nie umie ustawić odpowiednio monitora/matrycy i doznaje nieprzyjemnych odczuć odbicia światła. poza tym popularne ostatnio, oczojebne matryce błyszczące (tudzież glare) odbijają wszystkie jaśniejsze źródła światła (są teorie że wyprodukowano je specjalnie dla pań jako modne lusterko) i na nich szczególnie ciężko pracować w południowym pokoju w godzinach słonecznych. (nawiasem mówiąc niby mają lepiej kolory oddawać, ale żaden nie dorówna kineskopowino chyba eizo jakiś wypuści).

Wracając do tematu. Aby nie męczyć nadmiernie oczu, a jednak dac odpowiedni efekt nawet sale kinowe mają dodatkowe oświetlenie w neutralnym kolorze.
Na takich się wzorujmy (tych lepszych P). Polecam jakieś boczne źródło z dala od laptopa (nawet silniejsze) skierowane za matrycę (ale nie nam przez ramię).

Jednak jak słusznie prawi doktorka - noc nie jest dla człowieka fizjologiczną porą dnia do intensywnego używania oczu, dlatego całkowicie nie da się wyeliminować szkodliwego działania, chyba, że przez odpowiednie oświetlenie górne.
doktorka pisze: druga sprawa i wazniejsza (dlatego oczy psuja sie od komputera niezaleznie od pory i oswietlenia) polega na zwiekszonej koncentracji wzroku w jednym miejscu. Zauwaz, ze normalnie funkcjonujac nie skupiamy ostrosci wzroku na wszystkim po kolei itd- akomodacja dajaca najwieksza ostrosc nastepuje dopiero w momencie gdy mamy potrzebe obejrzenia czegos dokladniej, przeczytania itd. Przy pracy przy komputerze nasz wzrok jest caly czas skupiony w paru konkretnych punktach monitora.
Też się zgodzę, ale może troszkę inaczej to ujmę. Przyjmuje się, że aby zachować prawidłowe warunki higieny oka, powinno się co ok 15 min (no nie dajmy się zwariować, nikt stopera włączać nie będzie) powinno się oderwać wzrok od naszego ukochanego komputera (warcrafta, heroesów tudzież nawet Autocada, Mathematica, czy kochanego forum) i spojrzeć na jakiś oddalony punkt (artystycznie oświetlony Wawel za oknem).
Co dalej następować powinno doktorka zaznaczyła, a mianowicie przerwa po godzince pracy
Więc pora na białą herbatkę
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: doktorka »

generalnie chce wam polecic strone okularydokomputera.pl

Jest patronowana przez PTO, wszystko, co warto wiedziec o komputerze contra naszych oczach.
Awatar użytkownika
stokrotka2
Posty: 7
Rejestracja: 23 wrz 2009, o 12:39

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: stokrotka2 »

A czy ktoś z Was moze przyjmuje jakies suplementy diety ,które wspomagaja proces widzenia,prawidlowego oczywiscie i nasz wzrok dzieki temu tak sie szybko nie meczy ?
Orchidea
Posty: 168
Rejestracja: 14 sie 2009, o 23:27

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: Orchidea »

Ogólnie na wzrok są dobre borówki-które zwierają m.in. antocyjany i witaminę E.Swojego czasu miałam Klarin z borówki czernicy.Klarin jest stosowany aby utrzymać dobry wzrok,profilaktycznie można go brać.Jest też dobry dla przemęczonych oczu.
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: godziasia »

hmm, ja brałam Klarin kiedyś, jakiejś specjalnej różnicy nie odczułam. No ale może każdemu co innego pasuje.
Awatar użytkownika
stokrotka2
Posty: 7
Rejestracja: 23 wrz 2009, o 12:39

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: stokrotka2 »

Tylko ze na mnie w ogole własnie zadne kropelki nie działaja. Wiec szukam czegos w tabletkach.Własnie tez słyszałam ze luteina ma dobroczynne własciwosci na nasze oczy.
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: godziasia »

luteina? Moja mama to chyba bierze na pamięć ale może ma wszechstronne zastosowanie?
Orchidea
Posty: 168
Rejestracja: 14 sie 2009, o 23:27

Re: Dbanie o oczy przy komputerze

Post autor: Orchidea »

No luteina jest też ponoć dobra na oczy D Osobiście nie wiem.Ja ostatnio używam kropel-EUPHRASIA świetlik.Kiedyś używałam Visine nawilżających czy cuś takiego.I były dla mnie bardzo dobre Te ze świetlika też są niezłe przynajmniej na moje-ślepe,zmęczone i alergiczne ślepia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości