Jak się uczyć biologii??

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Molcia
Posty: 560
Rejestracja: 26 sty 2008, o 21:38

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Molcia »

Ja się właśnie chyba lepiej uczę jak mam cały tekst do przeczytania, ale zapamiętuję z niego najważniejsze rzeczy w głowie. Vademecum jest dobre do porównania jakimiś tabelkami czy dokładnie wyszczególnionych cech, jednak uczenie się linijka po linijce tylko z vademecum pewnie dla mnie nie byłoby dobrą metodą. Wolę jednak wybierać z całości chyba.
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Andzia »

A mój sposób na naukę z biologii jest bardzo czasochłonny, ale uważam, że dobry . Zakładam sobie zeszyt(y) i ze wszystkich materiałów, które posiadam (tych merytorycznych) po prostu wypisuję wszystkie ważne informacje. Obrazowo to ujmując - zakładam zeszyt, w którym zawarte są wszystkie rzeczy, których muszę się nauczyć i których się już kiedyś uczyłam. Jest to dobry sposób, bo nie trzeba latać po piętnastu książkach i doszukiwać się informacji. Masz wszystko w pigułce. A co więcej - przepisywanie to dla mnie najlepsza forma zapamiętywania .
Poza tym planuję męczyć testy, ale to po przepisaniu .
tom_ek
Posty: 211
Rejestracja: 3 sie 2008, o 00:21

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: tom_ek »

to tak jakbym widział siebie
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Tahtimittari »

Andzia, też na ten pomysł wpadłam, ale zwątpiłam - bo ja jak przepisuję to bardzo bezmyślnie i mi za dużo czasu na tym schodziło
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Medycyna Lwów »

taka metoda (czyli przepisywanie) jest najmniej efektywna a najbardziej czasochłonna - nie polecam, zwłaszcza że na studiach nie ma szans na jej realizowanie.
gajuss19
Posty: 199
Rejestracja: 9 lip 2008, o 21:20

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: gajuss19 »

a co polecasz?
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Andzia »

taka metoda (czyli przepisywanie) jest najmniej efektywna a najbardziej czasochłonna - nie polecam, zwłaszcza że na studiach nie ma szans na jej realizowanie.
Ale nikt tu jeszcze nie studiuje . Nie zamierzam praktykować tego na studiach, tak jak nie praktykowałam tego w LO. I jest to wysoce efektywna nauka. Pomijając fakt, że czasochłonna. Ale przecież mamy dobrych kilka miesięcy do matury .
dzasssta
Posty: 46
Rejestracja: 18 sie 2009, o 21:39

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: dzasssta »

też mam tak jak Andzia, mam zeszyt, w którym są wszystkie najważniejsze inf ze wszystkich działów i potem tylko to czytam i uzupełniam jak czegoś brakuje
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Medycyna Lwów »

w LO żadnych specjalnych notatek nie miałem do matury, bo miałem od tego podręczniki i co ważniejsze (zwłaszcza przy fizyce i chemii) zeszyty ze szkoły. Na studiach ucząc się robię tzw. wybiórcze notatki, czyli zapisuję rzeczy których nie mogę zapamietać lub rzeczy bardzo ciekawe lub wyjatkowo trudne. Czytam to n-razy i mam już w głowie, gdybym chciał pisać wszystkie oczywistości które są w książkach doby by nie starczyło.

Na maturę polecam wiedzę z książek przetwarzać - tzn. robić schematy, tabele, wykresy, grafy, wypunktowania, rysunki lub też uczyć się taką metodą, że pisać pytania i na nie odpowiadać np. opisz zależność metaboliczną między mitochondrium a chloroplastem itp. Przepisywanie książek mija się z celem, gdy na rynku jest kilka dobrych repetytoriów z biologii (w odróżnieniu od chemii czy fizyki) - na nowej maturze liczy się nie tyle wiedza co umiejętności dlatego teoria z książki, ew. coś trudniejszego zanotować i zadania, testy zadania i tak w kółko.
xienka

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: xienka »

Ja ogólnie mam problem z nauką po prostu nie umiem się uczyć, nie wiem jak. czytam książkę ok ale co z tego, jak zapomnę? robię notatki. ta moje notatki z bio są takie że przepisuje vademecum i wywieszam na ścianie itd. co robić? jak się robi te mapy myślowe, to nie ma szans żebym kiedykolwiek nauczyła się uczyć (:P).
Nikki

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Nikki »

yo_medikusaa008, szczerze mówiąc to nie wiem jak można się nauczyć uczyć.

Ja ucząc się biol czytam jakiś rozdział w książce i robię notatkę, ale tylko najważniejsze rzeczy, niektóre podkreślam w książce i dużo z tego zawsze pamiętam, a douczam się ze swojej notatki podkreśleń czy dopisków na marginesie. Po skończeniu działu ewentualnie powtarzam czytając tylko swoje notatki no i jakiś test zawsze robię. W moim przypadku działa rewelacyjnie. Co nie znaczy oczywiście, że innym by to odpowiadało.
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Tahtimittari »

yo_medikusaa008, poza tym co już Ci wcześniej mówiłam to jeszcze ważne jest, żebyś siadała do nauki wypoczęta i z jakąś chęcią do niej. Jak człowiek jest wymęczony i nie ma siły na nic to trudniej jest coś zapamiętać porządnie. Postaraj się jakoś zrelaksować zanim się za biologię zabierzesz. Pomaga też, jak po prostu lubisz to co robisz, jeśli Cię biologia ciekawi to dobrze. A świetnie jest też, jak masz dobrą motywację (np to dostanie się na medycynę) i robisz to z myślą o tym,a nie tylko o ocenie ze sprawdzianu, która najczęściej mało kogo obchodzi.
Awatar użytkownika
Tuś.
Posty: 389
Rejestracja: 28 maja 2008, o 15:59

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Tuś. »

ta moje notatki z bio są takie że przepisuje vademecum i wywieszam na ścianie
Jestem wyznawczynią tej metody, w zeszłym roku szkolnym nie było u mnie miejsca bez notatek z chemii lub biologii. Całe plakaty z wykresami kolorowymi robiłam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości