Oddychanie beztlenowe

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Micok
Posty: 28
Rejestracja: 1 lut 2009, o 12:13

Oddychanie beztlenowe

Post autor: Micok »

W oddychaniu tlenowym z jednej cząsteczki glukozy można uzyskać 36 czateczek ATP, za w oddychaniu beztlenowym wynosi zaledwie ok 2 cz ATP. wyjasnij podajac jeden argument, dlaczego niektore organizmy oddychaja beztlenowo, mimo ze fermentacja jest nieoplacalna energetycznie.


Prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Oddychanie beztlenowe

Post autor: Savok »

poniewaz nie maja dostepu do tlenu
devitto
Posty: 38
Rejestracja: 16 wrz 2009, o 11:47

Re: Oddychanie beztlenowe

Post autor: devitto »

Oj, ja bym tak nie zawężał tej odpowiedzi. Wg mnie można to wytłumaczyć na kilka sposobów:
- faktycznie, brak dostępu do tlenu
- środowisko niepozbawione tlenu, ale w którym substancje rozkładane w sposób beztlenowy stanowią zdecydowanie większy procent odsetkowy (bakterie flory jelit - nie mają dostępu do tlenu?)
- (choć nie dotyczy to organizmów jako takich, a komórek) brak mitochondriów (jak np. w erytrocytach)
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Oddychanie beztlenowe

Post autor: Jakusz »

devitto pisze:Oj, ja bym tak nie zawężał tej odpowiedzi. Wg mnie można to wytłumaczyć na kilka sposobów:
- faktycznie, brak dostępu do tlenu
- środowisko niepozbawione tlenu, ale w którym substancje rozkładane w sposób beztlenowy stanowią zdecydowanie większy procent odsetkowy (bakterie flory jelit - nie mają dostępu do tlenu?)
- (choć nie dotyczy to organizmów jako takich, a komórek) brak mitochondriów (jak np. w erytrocytach)
Po pierwsze, nie czytasz ze zrozumieniem. Słowo organizmy w pytaniu dyskwalifikuje trzeci z twoich argumentów - takie prawo maturalne = odpowiedź błędna. Chyba, że autor pytania jest nieprecyzyjny i ma na myśli również tkanki (np. ludzkie).
Po drugie, drugi twój argument jest troszkę nielogiczny. Substancje rozkładane są w sposób beztlenowy bo nie ma tlenu, a nie dlatego, że substancje rozkładane w sposób beztlenowy stanowią większy procent, to tlenu cudownie znika (żeby nie przeszkadzać(?)).

Bakterie flory jelitowej mają ograniczony dostęp do tlenu. Jelitowa E. coli np. to fakultatywny tlenowiec - w jelitach korzysta z oddychania beztlenowego.
devitto
Posty: 38
Rejestracja: 16 wrz 2009, o 11:47

Re: Oddychanie beztlenowe

Post autor: devitto »

Napisałem w swoim 3. punkcie, że to nie dotyczy organizmów, napisałem to jako rzecz dodatkową (chyba autor postu nie zamierza tak po prostu spisać zawartych tu odpowiedzi, mam nadzieję?).
A drugi argument jest jak najbardziej w porządku. Nie napisałem, że tlen znika. Wręcz przeciwnie. Jest, tylko jest go zdecydowanie mniej, niż innych, rozkładanych w procesie oddychania beztlenowego substancji. Tak jak napisałeś sam - bakterie flory jelitowej mają ograniczony dostęp do tlenu. Ale go mają. Tylko i tak zdecydowanie lepsze jest dla nich korzystanie z oddychania beztlenowego
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Oddychanie beztlenowe

Post autor: yeast »

a) ograniczony dostęp do tlenu
b) gdy oddychanie beztlenowe daje korzyści przystosowawcze przez zwalczanie konkurencji (oddychanie beztlenowe jest szybkie, a produkty fermentacji mogą być toksyczne dla konkurentow, np. drożdże wydzielają alkohol hamujący wzrost bakterii)
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Oddychanie beztlenowe

Post autor: Grzybu123 »

Micok pisze:W oddychaniu tlenowym z jednej cząsteczki glukozy można uzyskać 36 czateczek ATP, za w oddychaniu beztlenowym wynosi zaledwie ok 2 cz ATP. wyjasnij podajac jeden argument, dlaczego niektore organizmy oddychaja beztlenowo, mimo ze fermentacja jest nieoplacalna energetycznie.


Prosze o pomoc.
a) nie posiadają dostępu do tlenu
b) mają nadmiar / dostatek pokarmu
c) nie posiadają wyspecjalizowanych organelli (ale raczej te dwie pierwsze).

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Oddychanie beztlenowe

Post autor: Medycyna Lwów »

Grzybu123 pisze:b) mają nadmiar / dostatek pokarmu
to nie ma tu znaczenia.


odpowiedź yeast jest zdecydowanie najlepsza odp. na to pytanie.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 1 gość