Gdzie po maturze z biologii?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Shadyjka91
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2009, o 17:26

Gdzie po maturze z biologii?

Post autor: Shadyjka91 »

Witam, w tym roku szkolnym piszę maturę. Chciałabym jako przedmiot dodatkowy pisać biologię. Tylko, że nie wiem co później.
Chciałabym iść na jakieś studia gdzie wymagają biologię (lub nie ) a później mieć jakąś dobrze płatną pracę.

Myślałam o protetyce, ale tam chyba ciężko jest się dostać. Wie ktoś coś o tym?
Awatar użytkownika
dynamitka
Posty: 108
Rejestracja: 9 lip 2009, o 08:53

Re: Gdzie po maturze z biologii?

Post autor: dynamitka »

ale podstawową czy rozszerzoną ta biologię?
hm z samą biologią to chyba nie zaszelejesz z jakimiś super kierunkami, chyba że coś jeszcze zdajesz?
może być: dietetyka, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, położnictwo, psychologia(ale chyba trzeba jeszcze ang i/lub polski rozsz zdawać), pedagogika, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne, leśnictwo, ochronia środowiska, ogrodnictwo, rolnictwo, analityka medyczna, towaroznawstwo, technologia żywności(możliwe że tu jeszcze chemia potrzebna), zootechnika, hodolwa i jeździectwo koni(potrzeba umieć jeździć co oczywiste:P)
no trochę tego jest a szukanie nie boli! a to czy znajdziesz dobrze płatną pracę to już od ciebie zależy
Shadyjka91
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2009, o 17:26

Re: Gdzie po maturze z biologii?

Post autor: Shadyjka91 »

Szukałam tego, nawet tu na stronie xP
A co z ta protetyką? Ale tam chyba trzeba rozszerzoną. A ja będę zdawać podstawową.
No i więcej informacji na temat dietetyki? Czym się taka osoba zajmuje itp?
Awatar użytkownika
dynamitka
Posty: 108
Rejestracja: 9 lip 2009, o 08:53

Re: Gdzie po maturze z biologii?

Post autor: dynamitka »

jak szukałaś tutaj to przecież jest temat o dietetyce
a o protetyce to ja nie wiem nic
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Gdzie po maturze z biologii?

Post autor: Andzia »

dynamitka pisze:ale podstawową czy rozszerzoną ta biologię?
Jeśli jako przedmiot dodatkowy, to tylko rozszerzenie .
Dietetyka jest dosyć dobrą opcją, biorąc pod uwagę, że środowisko chirurgów na przykład już jest edukowane w kierunku poznania technik operacji żołądka u osób z otyłością. A Polska jest w czołówce krajów z tym problemem. Także lekarze będą niedługo wiele spraw konsultować z dietetykami .
Awatar użytkownika
dynamitka
Posty: 108
Rejestracja: 9 lip 2009, o 08:53

Re: Gdzie po maturze z biologii?

Post autor: dynamitka »

Andzia pisze:
dynamitka pisze:ale podstawową czy rozszerzoną ta biologię?
Jeśli jako przedmiot dodatkowy, to tylko rozszerzenie
Właśnie teraz się zmieniło i przedmioty dodatkowe można pisać albo podst albo rozsz

No a dietetyka fajna opcja, tylko że coraz więcej prywatnych szkół też ma ten kierunek i duża konkurencja będzie niestety
Awatar użytkownika
pb
Posty: 130
Rejestracja: 11 lip 2009, o 10:41

Re: Gdzie po maturze z biologii?

Post autor: pb »

Shadyjka91 pisze:Myślałam o protetyce, ale tam chyba ciężko jest się dostać. Wie ktoś coś o tym?
Protetyka to specjalizacja po stomatologii.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Gdzie po maturze z biologii?

Post autor: Grzybu123 »

Rada dla wszystkich : wymyślanie z czego się zdaje maturę i później dobieranie kierunków to droga donikąd.

Wybierz sobie co Cię konkretnie interesuje, co za kierunki i doucz się wszystkich wymaganych przedmiotów. W końcu na maturze się można wykazać, a nie jest to zło ostateczne (sądząc, iż chcesz dobrze zarabiać to trzeba w to włożyć troszkę wysiłku, ZWŁASZCZA na starcie).

Biologia. Sama nie wystarczy. Na pewno zdawaj rozszerzoną (tak na prawdę te poziomy się nie różnią znacznie). Dodatkowo chemia i już masz np farmację, biologię, chemię, wiele kierunków na medycznych uczelniach, prawie wszystkie rolnicze. Dodatkowo matematyka i masz politechnikę, a jeszcze fizyka i masz medycyne.

Oszacuj, na co Cię stać i próbuj swoich sił.

PS. Nie protetyka ale techniki dentystyczne. Fajny kierunek, ale np w Łodzi jest egzamin praktyczny z modelowania.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Gdzie po maturze z biologii?

Post autor: Andzia »

Grzybu123 pisze:Rada dla wszystkich : wymyślanie z czego się zdaje maturę i później dobieranie kierunków to droga donikąd.

Wybierz sobie co Cię konkretnie interesuje, co za kierunki i doucz się wszystkich wymaganych przedmiotów. W końcu na maturze się można wykazać, a nie jest to zło ostateczne (sądząc, iż chcesz dobrze zarabiać to trzeba w to włożyć troszkę wysiłku, ZWŁASZCZA na starcie).
Całkowicie się z Tobą zgadzam.
Nie dobierać do matury tego, co się będzie robiło, ale usiąść i zastanowić się co CHCĘ robić. To jest najważniejsze. A jak się coś lubi i wkłada w to serce, to z najzwyklejszego zawodu można zbić dobrą kasę .
Shadyjka91
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2009, o 17:26

Re: Gdzie po maturze z biologii?

Post autor: Shadyjka91 »

Macie rację. Z tym, że ja nie wiem co chcę robić, co mnie konkretnie interesuje. Biologia jeszcze jako tako mi idzie bo uważam, iż idzie jej się nauczyć, ale z chemią jest już ciężej.
Wiem, że lepiej by mi było mieć biologię i chemię zdaną, no ale Sama chemii nie jestem w stanie się nauczyć a korepetycje No też do tej chemii mnie jakoś specjalnie, że tak powiem - nie ciągnie.
Wybieram więc zawód pod maturę. I to koniecznie z biologii, bo jeśli nie biologia to chyba nic

Niegdyś interesowała mnie kynologia. Nawet szukałam studiów z tym kierunkiem w obrębie swojego miasta. Ale jak się dowiedziałam, że aby zostać kynologiem trzeba mieć biologię i chemię w małym palcu to zrezygnowałam.
Nikki

Re: Gdzie po maturze z biologii?

Post autor: Nikki »

Ja zgadzam się z tym co zostało napisane wcześniej. Nie warto ustawiać wszystkiego pod maturę. Tego naprawdę można potem mocno żałować. Myślę, że jeśli Cię coś interesowało nie powinnaś tak łatwo z tego rezygnować. Np z powodu chem, bo to naprawdę można przeskoczyć jeśli się chce. Tylko potrzeba motywacji, jakiegoś celu. Przecież na pewno coś Cię interesuje? Każdego coś interesuje, więc dlaczego nie iść w tym kierunku? Tak to wygląda z mojego pkt widzenia, nie wiem, może mi się łatwo mówi, bo jestem pewna czego chcę i jeśli dożyję w obecnym stanie do maja to już nic mi nie przeszkodzi w osiągnięciu mojego celu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości