GREENPEACE na dachu Ministerstwa Rolnictwa domaga się zakazu GMO

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.

GREENPEACE

Popieram akcje GREENPEACE w sprawie GMO
2
20%
Nie popieram akcji GREENPEACE w sprawie GMO
8
80%
 
Liczba głosów: 10

Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

GREENPEACE na dachu Ministerstwa Rolnictwa domaga się zakazu GMO

Post autor: przyrodnik »

Informacja prasowa

GREENPEACE na dachu Ministerstwa Rolnictwa domaga się zakazu GMO

Kilkunastu aktywistów Greenpeace z 4 europejskich krajów (Polska, Węgry, Niemcy i Szwajcaria) wspięło się dziś ok. godz. 10.00 na budynek Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie, rozwieszając wielki transparent z hasłem ZAKAZAĆ UPRAW GMO i rysunkiem kukurydzy stylizowanym na postać z filmu grozy. Rysunek ten ma symbolizować zagrożenie dla rolnictwa i ludzkiego zdrowia jakie stwarzają uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Członkowie Greenpeace domagają się od Ministra Rolnictwa wydania zakazu upraw na terenie Polski genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 firmy Monsanto.

"Dwa dni temu wskazaliśmy organom ścigania oraz polskiemu rządowi pole pod Raciborzem, gdzie w sposób niekontrolowany wysiano zmodyfikowaną genetycznie kukurydzę. Informowały o tym media w całym kraju. Takich pól jest w Polsce wiele i nikt nie ma nad tym kontroli. Ta sytuacja musi się skończyć. Dlatego domagamy się od polskiego rządu wprowadzenia zakazu uprawy kukurydzy MON 810", mówi Łukasz Supergan, Koordynator Kampanii STOP GMO w Greenpeace Polska.

Kukurydza MON 810 jest jedyną odmianą dopuszczoną przez Unię Europejską do wysiewu na terenie państw członkowskich Wspólnoty. Jednak już sześć krajów unijnych (Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry) wprowadziło na swoim terenie całkowity zakaz uprawy tej odmiany kukurydzy, skutecznie powstrzymując ekspansję GMO na ich terenach. Zakaz ten wydany jest na podstawie tzw. klauzuli bezpieczeństwa, będącej częścią Dyrektywy 2001/18 w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Prawo unijne dopuszcza wysiew modyfikowanej kukurydzy MON 810 na terenie Unii Europejskiej, jednak w Polsce obowiązuje zakaz handlu nasionami roślin modyfikowanych genetycznie. Rolnicy wykorzystują tę lukę prawną i nie mogąc zaopatrywać się w ziarna w Polsce, kupują je w Czechach lub przez omijających prawo polskich pośredników, a następnie wysiewają na terenie naszego kraju. W tej sytuacji rząd nie ma możliwości monitorowania upraw transgenicznych. W roku 2008 w Polsce znajdowało się już 3000 ha pól obsianych GMO.

Firmy biotechnologiczne zapewniają, że genetycznie modyfikowane uprawy są lekarstwem na światowy głód oraz odpowiedzią na niedobór wody i chemizację rolnictwa w wielu regionach świata. Te obietnice okazują się bez pokrycia. Doświadczenia ze stosowaniem GMO w USA, Kanadzie czy Hiszpanii pokazują, że plony z tych upraw wcale nie są większe, a zużycie środków ochrony roślin wzrasta. Uprawy GMO oznaczają też eliminację z rynku tradycyjnych, rodzinnych gospodarstw rolnych. Ich ekspansja oznacza koniec polskiego rolnictwa.

"Ustawa o GMO jest przygotowywana już od kliku lat. Niestety nie zapobiegnie ona wysiewaniu modyfikowanej kukurydzy na polskich polach. Konieczne jest wprowadzenie całkowitego zakazu upraw kukurydzy MON 810 w Polsce. Nasz kraj musi pozostać wolny od GMO. W tej chwili jesteśmy postrzegani jako producent zdrowej żywności, a skażenie naszych produktów przez zmodyfikowane rośliny odbierze nam tę markę", dodaje Supergan.


AKCJA GREENPEACE ZAKOŃCZONA

Aktywiści Greenpeace, którzy dziś rano wspięli się na budynek Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie i rozwiesili na nim ogromny transparent z napisem „Zakazać upraw GMO”, zeszli z niego po tym jak wiceminister Marian Zalewski spotkał się z przedstawicielami ekologów oraz obecnymi na miejscu przedstawicielami środowisk rolniczych.

„Wiceminister Zalewski nie zadeklarował wprawdzie wprowadzenia zakazu uprawy kukurydzy MON 810 w Polsce ale zapewnił, że w ciągu miesiąca spotka się z nami i przyjmie naszą Białą Księgę GMO, w której zgromadziliśmy dowody badań wskazujące na zagrożenia jakie GMO stwarza dla ludzkiego zdrowia, środowiska naturalnego i rolnictwa. Zapowiedział także, że przedyskutuje z nami prawne aspekty możliwości wprowadzenia zakazu. Wierzymy, że po zapoznaniu się z tymi argumentami, Minister Rolnictwa rozwiąże problem wysiewu GMO i zakaz uprawy zostanie wprowadzony, podobnie jak stało się to w takich krajach jak m.in. Francja i Niemcy”, skomentował spotkanie Łukasz Supergan, Koordynator Kampanii STOP GMO w Greenpeace Polska.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości