Gradient stężeń

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Agata16
Posty: 22
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:43

Gradient stężeń

Post autor: Agata16 »

Hej
Mam pytanie co do gradientu stężeń. W jakim kierunku on się odbywa? Czy z roztworu o wyższym stężeniu do roztworu o niższym stężeniu czy odwrotnie?

Przykładowo na Wikipedii jest napisane tak:
"Jeśli roztwór A ma wyższe stężenie od roztworu B, to gradient jest skierowany od roztworu A do roztworu B".
Czyli gradient stężeń jest skierowany z roztworu o wyższym stężeniu do roztworu o niższym stężeniu.

W takim razie osmoza i plazmoliza zachodzą wbrew gradientowi stężeń? (zachodzą one przecież z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o stężeniu wyższym).
Na lekcji miałam podane, że zachodzą zgodnie z gradientem stężeń, więc coś mi się tu nie zgadza.
Agata16
Posty: 22
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:43

Re: Gradient stężeń

Post autor: Agata16 »

W Internecie znalazłam jeszcze takie coś:

"Często mówi się tylko o kierunku gradientu odpowiadającemu kierunkowi wzrostu stężenia roztworów. Jeśli roztwór A ma wyższe stężenie od roztworu B, to gradient jest skierowany od roztworu A do roztworu B

Jeśli jakiś proces zachodzi zgodnie z gradientem stężeń to nazywa się go biernym, gdyż do jego przeprowadzenia nie potrzebna jest dodatkowa ilość energii. Jeśli zaś proces przebiega wbrew gradientowi stężeń nazywany jest aktywnym.

Dyfuzja prosta jest procesem biernym gdyż zachodzi zgodnie z gradientem stężeń. Przykładem dyfuzji prostej jest osmoza.

W podręczniku mam podane tak:
"osmoza - polega na przechodzeniu cząsteczek wody przez błonę półprzepuszczalną ze środowiska o niższym stężeniu do środowiska o wyższym stężeniu"

Gdzie w takim razie jest błąd?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości