Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jądrowe ?

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.

Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jądrowe ?

Tak
31
66%
Nie
12
26%
Nie mam zdania
4
9%
 
Liczba głosów: 47

atom

Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jądrowe ?

Post autor: atom »

Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jądrowe?

Według najnowszych badań za kilka lat zabraknie w Polsce prądu, moc istniejacych elektrowni nie będzie wystarczajaca.

Ja jestem za budową elektrownii atomowej w Polsce. To jest jedyna, rozsądna moŻliwość (i do zielonych, nie uda sie w Polsce wybudować farm wiatraków, hektarów baterii i ogniw słonecznych bo to kosztuje znacznie więcej niŻ elektrownia atomowa, a przecieŻnie moŻemy rozbudowywać elektrowni węglowych)
Ostatnio zmieniony 7 paź 2008, o 19:25 przez atom, łącznie zmieniany 1 raz.
slawak1

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: slawak1 »

W pełni się z tobą zgadzam. Powinno się w Polsce budować elektrownie jądrowe. Ile elektrowni jest na Litwie (80% energii pochodzi z elektrowni jądrowych), Francji (78%), Słowacji(65%), Belgii (57%) i wielu innych krajach europy? Dotychczas odnotowano tylko jedną powaŻną awarię w Czarnobylu w której zginęło 31 osób. A spowodowane to było eksperymentem, który juŻ w fazie planów nie miał szans powodzenia.
Wypadki w konwencjonalnym górnictwie węglowym i przy wydobyciu ropy naftowej, wraz z zanieczyszczeniem powietrza wywołanym spalaniem paliw kopalnianych pokazują, Że ryzyko śmiertelne jest tu ok. 40-krotnie wyŻsze niŻ w całym przemyśle jądrowym. Cena za 1 kWh to ok 14 gr z elektrowni jądrowej, 20-23 gr elektrownie węglowe przy znacznym zanieczyszczeniu powietrza, 41 gr opalanie biomasą. Co jest waŻne energia elektryczna z kaŻdych 22 ton uranu zapobiega emisji ok. 1 000 000 ton dwutlenku węgla do atmosfery

I moŻemy tylko Żałować, Że prace nad budową elektrowni w ¯arnowcu zostały przerwane.

Informacje tu podane pochodzą z Instytutu Problemów Jądrowych im. A. Sołtana w ¦wierku.

Pozdrawiam

Slawak1
strsw

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: strsw »

dobrze mowią

POLAÆ IM !
krz
Posty: 2
Rejestracja: 4 gru 2005, o 00:00

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: krz »

hej all tu
ja bym potrzebowal takich wiadomosci jak wyzej ze z tylu tylu czegos powstaje tyle i tyle zanieczyszczen np, chocizaby z 1 ha drzew jest zaopatrzenie na rok dla 5 ludzi
bede bardzo wdzieczny jak bedziecie tak mili imo cos napiszecie
slawak1
Posty: 3
Rejestracja: 4 gru 2005, o 00:00

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: slawak1 »

Narazie podam to co znalazłem u siebie. Nie szukałem w sieci.

Poniżej przedstawię wygląd konsumpcji paliwa w różnych rodzajach energetyki, tzn. ile paliwa rocznie musi zużyć elektrownia o mocy 1000MW.

- (Źródło) - (potrzeby) - (Dla porównania)

- Biomasa - 2000 km2 upraw - 3 -krotna wielkość jeziora Bodeńskiego
- Wiatr - 2700 wiatraków o mocy 1,5 MW - 486 km2
- Słońce (fotowoltaiki) - 23 km2 paneli słonecznych na równiku - 2555 boisk piłkarskich
- Biogaz - 20 000 000 świń
- gaz - 1,2 km3 - 47 piramidy Cheopsa
- Ropa naftowa - 1 400 000 ton - 10 000 000 baryłek oleju
- węgiel - 2 500 000 ton - 26 260 wagonów towarowych
- Rozszczepianie jąder - 35 ton dwutlenku uranu - 210 ton rudy uranowej

Dane do powyższego zestawienia pochodzą z opracowania CERNowskiegoEnergy, Powering Your World (2000). CERN jest to Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, czyli Europejski Ośrodek Badań Jądrowych

Teraz wartość opałowa

Drewno - 16
Węgiel brunatny - 9
węgiel kamienny - 13-30
gaz naturalny 45
Ropa nieoczyszczona - 45-46
Uran naturalny - 500 000

Wszystkie wartości powyżej są podane w [MJ/kg]

Typowa elektrownia jądrowa o mocy 1000 MW wytwarza rocznie ok. 1 m3 odpadów promieniotwórczych (ok. 2,7 ton). Po 10 latach ich aktywność spada 1000 -krotnie, po 500 latach zaś aktywność produktów rozszczepienia spada poniżej naturalnej aktywności uranu w skorupie ziemskiej. NAtomiast konwencjonalna elektrownia węglowa o mocy 1000 MW produkuje rocznie ok. 7 milionów ton dwutlenku węgla, ok. 200 000 ton dwutlenku siarki silnie zanieczyszczających środowisko. Ponadto powstaje 200 000 ton popiołu zawierającego silnie toksyczne ciężkie metale a także pierwiastki promieniotwórcze w znacznych ilościach.
(Dane pochodzą zSpotkanie z promieniotwórczością IPJ im. A Sołtana, świerk)

To tyle, nie jest tego dużo ale jak jeszcze coś znajde to dopisze.
lynxlynx
Posty: 43
Rejestracja: 10 gru 2005, o 00:00

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: lynxlynx »

rozmawiałem ze znajomym profesorem z wydz. chemii i powiedział mi, że w elektrowni takiej wymienia się materiał promieniotw. co ok. 30lat i jest tego ok.30 ton(elektrownia średniej wielkości). porównania z powyższymi danymi przytoczonymi przez kolegę cisną się same na usta. wreszcie, do jasnej cholery, promieniotwórczośc powinna zacząc pracowac DLA człowieka, a nie przeciw niemu.

pozdrawiam
wow

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: wow »

myśle Że tak :idea:
EdyŚka*

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: EdyŚka* »

Ja jestem nie jestem za budową elektrowni w Polsce - przed wszystkim ze względu na nasze władze.

Nasze państwo nie radzi sobie z prostymi problemami. , rząd zdaje się nie myśleć o przyszłości tylko skupia się nachorych", mało znaczących ustawach i nie robi nic, żeby poprawić sytuacje, polityka jaką reprezentują nasze władze jest niezrozumiała i zdaje się być jakimiś rozgrywkami międzypartyjnymi [ PiS kontra PO. ]

Taka elektrownia zabudowana w chwili obecnej nie byłaby dobra inwestycją tylko czymś w rodzaju samobójstwa. zwłaszcza przy takiej dezorganizacji w naszym państwie. A może zostałaby kolejnym prezentem elektoratu dla Ojca dyrektora? - kto to wie.

Może gdyby doszli do jakiegoś porozumienia i przestali marnotrawić pieniądze nachore cele to taka elektrownia byłaby dla nas szansą, miejscem pracy i żródełm energii nie zanieczyszczającym atmosfery, ale pozostawiającym bardzo groźne odpady. - a nie sądze by nasz kraj był przygotowany do ich składowania .
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: anik »

Ja uważam, że pozyskiwanie energii z elektrowni jądrowych to bardzo dobre rozwiązane, ale niestety nie w naszym kraju. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, zgadzam się tu z EdyŚką, Polska nie jest przygotowana na coś takiego i jeszcze przed nami dłga droga.
Co do Żarnowca
slawak1 pisze:I możemy tylko żałować, że prace nad budową elektrowni w Żarnowcu zostały przerwane.
Żałować Kolego, powinieneś Bogu za to dziękować, że nie powstała Bo gdyby powstała, to czekała by nas większa tragedia niż w Czarnobylu. Tak się składa, że kilka lat temu w Żarnowcu były przeprowadzane dogłębne badania, chciano wznowić budowę elektrowni. I co się okazało. materiały, którye posłużyły wykonaniu istnijących już elementów tej elektrowni nie spełniały żadnych norm obowiązujących przy budowaniu takiego typu obiektów . Specjaliści obliczyli, że doprowadziłoby to do katastrofy w przeciągu zaledwie kilku lat . Cały raport został opublikowany kilka lat temu na łamach jakiegoś magazynu fizycznego, a projekt wznowienia budowy elektrowni w Żarnowcu upadł głównie ze względu na protesty ludzi tam zamieszkujących.
To ja się teraz pytam: jak w Polsce, kraju łapówek i budowania wszystkiego po najniższych kosztach (przykładów na to jest wiele, chociażby to co wydarzyło się ostatnio w Chorzowie) wyobrażacie sobie bezpieczną elektrownię jądrową? Bo ja aż takiej dużej wyobraźni nie posiadam.
poziomka
Posty: 109
Rejestracja: 25 sty 2006, o 15:01

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: poziomka »

Mnie się ten pomysł nie podoba, jako że w Polsce buduje sie po najniższych kosztach, zapominając o bezpieczeństwie. Nie byłabym spokojna wiedząc, że gdzieś tam działa obiekt mogący spowodować KATASTROFĘ.
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: Mawr »

Ja jestem za wybudowaniem w polsce elektrowni jądrowej. Z tym ze najlepiej jakby budowali ją jacys specjalisci z zachodu
stojan

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: stojan »

cy w polsce powinni budować elektrownie jądrowe odpowiedz 8) 8)
ziomalka
Posty: 155
Rejestracja: 10 mar 2006, o 17:18

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: ziomalka »

ja uważam , że należy budowac elektrownie jądrową, pod warunkiem że budowe bedą nadzorować specjaliści
pzdr
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość