Metoda powierzchniowa zagęszczenia zwierząt

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Kaami
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2009, o 14:51

Metoda powierzchniowa zagęszczenia zwierząt

Post autor: Kaami »

Witam! Nie bardzo wiedziałam gdzie zamieścić temat ponieważ moje pytanie dotyczy ekologii i statystyki.
Mianowicie mam zadanie: badanie zagęszczenia zwierząt (kaczka krzyżówka) wyznaczanie transektów liniowych. Obliczyć średnie zagęszczenie osobników na jednostce powierzchni, wariancję, odchylenie standartowe i błąd statystyczny z każdej serii pomiarów.

Na zajęciach doktorantka kazała nam zliczyć wszystkie kaczki krzyżówki z pewnego odcinka Odry (długość 1350 m, szerokość ~100m), zaznaczając ile jest samic a ile samców. Tak więc naliczyłam 101 krzyżówek, w tym 36 samic i 65 samców. Był to jeden pomiar (nie chodziłam wzdłuż koryta Odry w tą i z powrotem z 30 razy) więc jak mam z tego wyliczyć wariancję i odchylenie standardowe?
Wg mnie wariancję i odchylenie standardowe da się policzyć tylko w przypadku jakiejś większej serii pomiarów (dla przkładu 30).
Co to jest ten transekt liniowy?

Jak wyznacza się błąd statystyczny? W książce Wprowadzenie do statystyki dla przyrodników) Adama Łomnickiego spotkałam się z pojęcie błędu standardowego, który wyraża się wzorem: odchylenie standardowe/pierwiastek z ilości wykonanych pomiarów.
Czy błąd statystyczny a błąd standardowy to synonimy?

Pewnie dość sporo haosu w moim pierwszym poście, ale mam nadzieję, że znajdzie się jakaś osoba, która będzie mi w stanie pomóc
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: Metoda powierzchniowa zagęszczenia zwierząt

Post autor: eszel »

nie jestem w tym dobry, ale co do tych transektów liniowych, to tutaj chodzi chyba o to, żeby ten odcinek 1350m x 100m podzielic trzeba na równe czesci (czyli transekty), nie wiem przykladowo 30 odcinkow o dlugosci 45m kazdy i z kazdego odcinka liczyc osobniki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości