biologiczne doświadczenia do liceum!

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
OlesiaR
Posty: 1
Rejestracja: 15 wrz 2006, o 19:16

biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: OlesiaR »

Proszę poradzcie mi!Jestem w 1 klasnie liceum i nauczycielka zadała nam zrobić doświadczenia iologiczmne typu wpływ słońca naprzykład na roślinke albo koli na zeby itp.Jakie mogę zrobić doświadczenie?Może ktoś ma jakies? Prosze o kpomoc
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2006, o 13:51 przez OlesiaR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: MiRACiDiUM »

A może wpływ deficytu światła na rozwój roślin? Mogłabyć na przykład wyhodować etiolowaną rzeżuchę i porównać ją z normalną rzeżuchą (próbą kontrolną). Można na tej podstawie wyciągnąć kilka wniosków odnośnie wpływu światła na rozwój roślin.
Marcinek1

Re: biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: Marcinek1 »

słusznie juz to robilem:Pbardzo ciekawe doświadczenie
Mili
Posty: 193
Rejestracja: 14 wrz 2006, o 11:55

Re: biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: Mili »

możesz tez zrobić doświadczenie na fototropizm - oświetlaj roślinkę z jednej strony jakąs lampą np. - bedzie sie kierować w jej stronę. albo nawet w sporej odległości od okna tez sie wykrzywi
ero

biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: ero »

mozecie mi opisac to doświadczenie ?
Olcia

Re: biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: Olcia »

ale odkrycie roku! fototropizm badał juz Darwin takŻe xxx nie gadajcie nic o waszych otwartych umysłach :P :yahoo: nudny to temat, a ja muszę go opracowac na bilogię . b!

bagatha: lubisz czytac posty gdy ktos sie tak do Ciebie odnosi?mysle,ze raczej nie, wiec wez to prosze pod uwage przy nastepnej wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony 4 paź 2006, o 11:48 przez Olcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Asia:)
Posty: 96
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 18:07

Re: biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: Asia:) »

hmmm. a z wpływem coli na zęby. fajne doświadczenie można zrobić odrdzewiając coś colą np wrzucic zardzewiały gwóźdź do coli ale nie wiem czy można to wykorzystać też jako wpływ na zęby. chyba że masz dostępne jakieśwypadnięte zęby to możesz je wrzucić do coli, a po jakimś czasie porównać z zębami, które nie mialy styczności z colą.
ale chyba łatwiejsze do zrobienia i opisania będzie jakieś doświadczenie związane ze światłem[/b]
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: Aniaww »

Faktycznie nudny temat.

Darwin w XIX wieku przewidział istnienie związku powstającego z merystemie i transportowanego bazypetalnie, związanego z fototropizmem, ale dopiero najnowsze badania wykazały że transport jest : PęCHERZYKOWY.

To są ogólnie dośćtypowe badania i mają one pokazać bardziej sposób przygotowywania badań i opracowania wyników niż spowodować zachłystnięcie się najnowszą nauką.

Wpływ światła:
-etiolowanie
-limitowanie światła
-fototropizm
Innej mozliwości na poziomie szkolnym nie widzę.
wpływ na zęby też opisano - mleczak lub usunięty ząb - da się załatwić od dentysty i słoik z colą.
ARTI

Re: biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: ARTI »

A moŻe oświetlaj jakjes rośliny roŻnymi kolorami światła i zmierz ile tlenu wytwarzają :wink:
Wilk

Re: biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: Wilk »

czy mógłby mi ktoś zdefiniować etiolowanie? z góry dziękuję.
majka

Re: biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: majka »

hej.czy mogę się dowiedzieć jak wykonać doświadczenie typu:oświetlaj roślinę róŻnymi kolorami światła i zmierz ile tlenu wytwarzają.fajnie ok.ale w jaki sposób mam zmierzyć ten tlen.trzeba do tego jakiegoś przyrządu czy jak?pomóŻcie
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: beba »

Wilk
Etiolacja inaczej wypłonienie to zabieg polegający na ograniczeniu dopływu światła do niektórych części rośliny m.in. poprzez związanie górnych liści lub uprawę w ciemności, stosowany aby uzyskać pożądane cechy, np. usunąć nadmierną goryczkę u cykorii lub mniszka lekarskiego.
Roślina z zielonej staje się lekko żółta, ponieważ zostaje zahamowana synteza chlorofilu. Zjawisko etiolacji najlepiej ilustrują pędy ziemniaków wybijające się w ciemności z bulw. Roślina rosnąca w ciemności ma silnie wydłużone międzywęźla (łodyga) i silnie zredukowane blaszki liściowe, zaś u dwuliściennych wydłużeniu ulegają też ogonki liściowe.
Zjawiskiem przeciwnym do etiolacji jest solaryzacja
MichalPL

Re: biologiczne doświadczenia do liceum!

Post autor: MichalPL »

1. Wlej do butelko Cole.
2. Wsadź tam brudną monetę( chodzi o taką z takim osadem co nie moŻna go zdrapać)
3. Poczekaj kilka dni.
4. Wyjmij monetę.
5. Po osadzie nie będzie ani śladu


W doświadczeniu chodzi o to jak mocno Żrąca jest Cola skoro zmyła tak stały osad na monecie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości