genotyp

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
kanioszka2
Posty: 13
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:39

genotyp

Post autor: kanioszka2 »

bardzo ciężko mi pojąć tą definicje zwlaszcza kiedy porównuje do tego jeszcze genom

skoro genotyp - to zestaw genów warunkujący dane cechy to dlaczego pojawiają się takie sformułowania: orgaznim o gentoypie np. AA - przecież to jest jeden gen a nie zestaw genów !? już bardziej przemawia do mnie że genotyp np. kobiety to 46 XX, ale czy aby na pewno to jest genotyp gdzieś wyczytałam że tak , ale zawsze mi sie wydawało że to kariotyp.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genotyp

Post autor: malgosi35 »

Genotyp to
w szerokim sensie to zestaw genów danego organizmu, skład genetyczny organizmu.
w wąskim sensie to genetyczne uwarunkowanie jakiejś cechy lub cech. Datego nie jest błędem napisanie że genotyp danego organizmu to np. Aa.

Kariotyp dotyczy badziej chromosomów, składu pod względem chromosomów. np. 46XX
Genom to najmniejsza liczba chromosomów zawierająca pełną intormację o danym organiźmie. np. 23 (u człowieka)
kanioszka2
Posty: 13
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:39

Re: genotyp

Post autor: kanioszka2 »

no dobra czyli genotyp może wyglądać tak: AaBbCCDdEEff itd itd, lub też genotyp danego genu organizmu (tzn. jak gen wygląda) tak: Aa,

a jeszcze
jeśli w krzyżówkach np. w pokoleniu F2 piszemy stosenk genotypowy i wychodzi nam np. 1:2:1 to co nam daje ta np.2? Że prawdopodobieństwo wystąpienia oganizmu o jakimś tam genotypie jest większe?

i skoro Genom to najmniejsza liczba chromosomów zawierająca pełną intormację o danym organiźmie. np. 23 (u człowieka) to dlaczego genom podaje się w formie n lub 2n w przypadku diploidalnych organizmów a nie 23 - pierwszy raz się spotykam ze sformułowaniem że genom człowieka to 23.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genotyp

Post autor: malgosi35 »

Rozszczeienie 1:2:1 czy inne to charakterystyka dziedziczenia cechy, czy cech po wykonaniu pewnych określonych krzyżówek.

Po pierwsze przy oznaczaniu cech o nieznanym sposobie dziedziczenia, daje szybką odpowiedź jak dana cecha się dziedziczy
Po drugie rozszczepienie wyrażone w małych liczbach sprawdza się na liczbach wielkich. Czyli przy 1:2:1 jeśli będziemy mieli 1000 roślin to około 250 z nich będzie AA, 500-Aa, 250 aa.

n-liczba chromosomów w gamecie
2n-liczba chromosomów w komórce somatycznej
x-liczba chromosomów w genomie.

człowiek:
2n=46
n=23
x=23

kukurydza (tetraploidalna)
2n=40
n=20
x=10
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genotyp

Post autor: malgosi35 »

n=x u diploidów, np. u człowieka
kanioszka2
Posty: 13
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:39

Re: genotyp

Post autor: kanioszka2 »

matko ja nadal nie rozumiem różnicy między genotypem a genomem.czy ktos może mi to jeszcze prościej wytłumaczyć jeśli się da? pojąć tą różnicę między nimi?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genotyp

Post autor: malgosi35 »

poprostu:

Genom to liczba chromosomów
Genotyp to geny

Czego nie rozumiesz?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 3 gości