Zadanie z przewodnictwa impulsów nerwowych

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
agniesiaaaaaa
Posty: 9
Rejestracja: 29 lip 2009, o 13:50

Zadanie z przewodnictwa impulsów nerwowych

Post autor: agniesiaaaaaa »

Natrafiłam na taki problem.

Mamy Preparat mięśniowy żaby
Drażnimy ten preparat, przez nerw, obserwujemy szybkie skurcze po pewnym czasie nerw słabnie i odmawia posłuszeństwa. Przeniesienie drażnienia bezpośrednio na mięsień powoduje skurcze mięśnia.

Ma ktoś może pomysł jak to łatwo wytłumaczyć ?
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Zadanie z przewodnictwa impulsów nerwowych

Post autor: Litawor »

Jedyny mój pomysł jest taki, że w pierwszym przypadku wyczerpała się acetylocholina, która jest neuroprzekaźnikiem w synapsach nerwowo-mięsniowych. Ale tylko zgaduję.
agniesiaaaaaa
Posty: 9
Rejestracja: 29 lip 2009, o 13:50

Re: Zadanie z przewodnictwa impulsów nerwowych

Post autor: agniesiaaaaaa »

tak. pierwszy przypadek jeszcze jakoś mogę zrozumieć tylko nie rozumiem dlaczego skoro już przypadkowo wyczerpała się acetylocholina, działając prądem bezpośrednio mięsień dalej zauważamy jego skurcz
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Zadanie z przewodnictwa impulsów nerwowych

Post autor: Mårran »

Depolaryzować się może zarówno błona neuronu jak i miocytu, więc wydaje mi się, że po zadziałaniu prądem w mięśniu mogą rozchodzić się impulsy i może się on kurczyć, nawet jak nie działa już nerw czy synapsa
Pani Buka
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Zadanie z przewodnictwa impulsów nerwowych

Post autor: yeast »

skoro już przypadkowo wyczerpała się acetylocholina, działając prądem bezpośrednio mięsień dalej zauważamy jego skurcz
Bo potem stymulujesz miesien bezposrednio depolaryzujac blone, wiec neuroprzekaznik nie jest ci potrzebny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości