dziedziczenie cytoplazmatyczne

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
joan_
Posty: 15
Rejestracja: 29 cze 2009, o 22:45

dziedziczenie cytoplazmatyczne

Post autor: joan_ »

Witam! czy ktoś wie coś więcej o dziedziczeniu cytoplazmatycznym? Muszę zrobić rodzaj referatu na ten temat , a nie mogę nic znaleźć. Na forum jest jeden wątek , z którego nic nie wynika, a w necie wiadomości na temat samego dziedziczenia pozajądrowego.

Dokładniej chodzi o : dziedziczenie cytoplazmatyczne rzeczywiste ( choroby mitochondrialne , pstrolistność u rośliny ) i pozorne ( skręcalność muszli u ślimaków lymnaea peregra ) . jaka jest różnica między pozornym a rzeczywistym?

Proszę o pomoc, jakieś wskazówki gdzie szukać, cokolwiek
esox1000
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2009, o 12:10

Re: dziedziczenie cytoplazmatyczne

Post autor: esox1000 »

Witam
Dziedziczenie plazmatyczne jak sama nazwa wskazuje dotyczy nosników genów znajdujących się w cytoplazmie poza jądrem komórkowym. Dlatego inna nazwa tego mechanizmu dziedziczenia to dziedziczenie pozajadrowe. Przykładem może być dziedziczenie pstrolistności u fikusa. Zapylenie rośliny pstrolistnej pyłkiem rośliny zielonolistnej da w potonstwie tylko i wyłącznie rośliny o liściach pstrokatych. Natomiast zapylenie rośliny o liściach zielonych pyłkiem rośliny pstrolistnej da wyłącznie potomstwo o liściach zielonych.
Jest to tzw. dziedziczenie w linii matki ponieważ o barwie liści decyduje ta roślina z której pochodzi komórka jajowa. U roslin o barwie liści decyduje przede wszystkim obecność chloroplastów. Jeśli pojawią się zmutowane, to obszary liści w których się pojawią będą białe. Chloroplasty mają własny DNA, który także morze ewoluować.
Mechanizm zapłodnienia u roślin okrytonasiennych polega na połączeniu dużej komórki jajowej i jądra plemnikowego pozbawionego praktycznie cytoplazmy. Tak, że cała cytoplazma zygoty pochodzi z komórki jajowej. Dziedziczenie pozajądrowe odbiega od praw Mendla ponieważ wynik krzyżówki zależy od jej kierunku. Potomstwo ma zawsze taką barwę liści jak roślina rodzicielska, z której pochodziła komórka jajowa.
Podobnie ma się sprawa jeżeli chodzi o mitochondria (też mają własny DNA niezależny od jądrowego). Przykładem są mutanty oddechowe drożdży.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości