Orzesznica

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Detektyw Monk

Orzesznica

Post autor: Detektyw Monk »

Orzesznica Muscardinus avellanarius to piękny leśny gryzoń z rodziny pilchowatych .Spotykany także w Polsce , głównie we wschodniej części kraju.Jest jednak nieliczny .Jego wymiary to :długość ciała 7-9 cm,ogon 7-8 cm , masa 15-40 g.Jest aktywna w nocy ,po mistrzowsku wręcz wspina się po zaroślach i gałęziach drzew .Jest typowym samotnikiem z wyjątkiem osobników młodocianych .Ogonek orzesznicy pomaga jej w utrzymaniu równowagi podczas jej wręcz karkołomnych ,akrobatycznych popisów wśród gałęzi.Noc jest też czasem żerowania tych gryzoni . Jedzą pokarm bardzo urozmaicony , są to pączki,jagody , owoce,nasiona,owady.Jedzenie dużych owoców zaczyna od strony ogonka.Buduję gniazdo kuliste w ciernistych zaroślach , niezbyt wysoko , bo 1-2 metrów nad ziemią .Każda orzesznica buduję kilka takich gniazd , zaskoczona w dzień ,np . przez lisa,opuszcza gniazdo , lecz zostaję w pobliżu.Gniazda gdzie wychowuję młode są 2 razy większe od sypialnianych.Zimuje w ziemnej norce wówczas temperatura ciała wynosi 1stopien.Ciąża trwa 23 dni,okres godowy kwiecień-sierpień,1-2 mioty,młode w ilości 2-9 nagie, ślepe , oczy otwierają po 18 dniach, samodzielne 5-6 tygodni.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Orzesznica

Post autor: badger »

Detektyw Monk pisze:Spotykany także w Polsce , głównie we wschodniej części kraju.Jest jednak nieliczny
Jeśli chodzi o same pilchy to jest z nich chyba najliczniejszy, póki co na szczęście niezagrożony w Polsce.
pochwalę się że miałem parę razy orzesznicę w ręku
Detektyw Monk

Re: Orzesznica

Post autor: Detektyw Monk »

Gratuluję , ja nie widziałem orzesznicy w naturze.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Orzesznica

Post autor: badger »

przypadkowe zobaczenie w naturze jest raczej niemożliwe bo nie dość że jest aktywna tylko w nocy to jeszcze buszuje po krzakach
ja miałem przyjemność brać udział w badaniach ekologii orzesznic i kontrolować budki w których w dzień śpią i się rozmnażają
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości