Ciekawe preparaty

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
matlis
Posty: 4
Rejestracja: 9 gru 2008, o 19:30

Ciekawe preparaty

Post autor: matlis »

Cześć
Właśnie kupiłem mikroskop xsp-200xt. Chciałbym się dowiedzieć czy znacie jakieś ciekawe preparaty, jeśli tak to powiedzcie od razu jak je zrobić i co do nich potrzeba.
czekam na wasze pomysły
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: michicho »

Witam
Zdecydowanie ciekawe są wszelkiego rodzaju pierwotniaki, które znajdziesz np w wodzie z jeziora, stawku, kałuży. Znajdziesz również obleńce np wrotki itp żyjątka. Są one o tyle ciekawe, że w większości przypadków aktywnie się poruszają.
Jak zrobić ? W słoiczku możesz przynieść trochę wody z jeziora, stawku a następnie jej kropelkę umieścić na szkiełku podstawowym, przykryć nakrywkowym i do dzieła

Można kupić preparaty stałe, fragmentów poszczególnych tkanek itp, lecz moim zdaniem nie są one tak atrakcyjne a poza tym kosztują.

Możesz także spróbować z krwią aby zobaczyć krwinki.
Grzyby również są ciekawe. Możesz zacząć od zwykłych drożdży kuchennych (kosztują około 50gr w sklepie spożywczym).

Jeśli chodzi o roślinki to trudno będzie Ci zrobić lepsze preparaty tkanek niż te, które są do kupna, gdyż trzeba bardzo malutkie fragmenty pociąć w odpowiedni sposób.

Możesz natomiast z cebulą spróbować. Z cebulą jest bardzo łatwo, warstwy same odchodzą, wystarczy taki fragmencik umieścić pod mikroskopem, ew. zabarwić.

Osobiście jednak sądzę, iż nie dysponując specjalistycznym sprzętem i warunkami to największe zróżnicowanie żyjątek można zaobserwować w wodzie z różnych miejsc.
Czasami trzeba trochę poczekać aby organizmów trochę w słoiczku przybyło.

Największa frajda jest kiedy łączy się wiedzę teoretyczną z tym co widać pod mikroskopem, co czasami jest nie lada sztuką
Miłej zabawy !
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: olaś »

michicho pisze: z cebulą spróbować
No, cebula jest fajna . Jak ją przekroisz to można oderwać taką skórke i zobaczyć pod mikroskopem nie koniecznie z barwieniem.Ja dziś obserwowałam taką skórke i jest super. zobacz sobie.

Jeszcze proponuje Ci jakąś mało zakurzoną pajęczynę. Też ciekawe. Lub przekroj liścia i patrz.Albo wogóle nie kroj.Piasek też jest ciekawy.Są to piękne kryształki pod mikroskopem.Jeszcze właśnie z jakiejś kałuży można wziąść wody. Ale nie po deszczu.Jakiś stały zbiornik.Dużo zobaczysz.
matlis
Posty: 4
Rejestracja: 9 gru 2008, o 19:30

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: matlis »

Dzięki za pomysły Niestety w pobliżu nie ma zbiornika wodnego ale jak tylko pojade nad wode to wezme prubkę i zobaczymy Z pajęczyną fajny pomysł ,a cebule dostalem gotową razem z mikroskopem (fajna ) Moglibyście mi jeszcze powiedzieć jak wychodować bakterie, jak je zabić, jakiego barwnika użyć i jak go użyć Raem z mikroskopem dostalem dwa pojemniczki z napisami: crystallized red (drugi blue) dye to chyba barwniki
Ostatnio zmieniony 12 gru 2008, o 12:51 przez matlis, łącznie zmieniany 1 raz.
matlis
Posty: 4
Rejestracja: 9 gru 2008, o 19:30

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: matlis »

Wielkie dzięki za odpowiedź
Zobacze ile kosztują gotowe preparaty ale chodzilo mi o taki hodowle na kropli piwa
na innym forum pisalo ze trzeba je ukatrupić i potraktowac barwnikiem.
Jeszcze raz dzięki
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: olaś »

Weź garść siana i wlej trochę wody.Postaw w ciepłym i jasnym miejscu.Ja swoje miałam na grzejnikach.Będziesz mógł obserwować różne żyjątka np. orzęski.
maciejjo
Posty: 8
Rejestracja: 6 gru 2009, o 09:06

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: maciejjo »

Ja proponuje tez ziemie z kwiatka rozcieczona z woda jak bedziesz mial szczescie to zobaczysz wiele ciekawych zyjatek D widac organizmy jak sie odzywaja D
biolog1234
Posty: 24
Rejestracja: 24 lis 2009, o 20:03

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: biolog1234 »

nawet w ludzkim kale można wiele ciekawego zobaczyć
mihu
Posty: 29
Rejestracja: 13 kwie 2010, o 20:46

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: mihu »

proponuje porónać cebulkę włosa zwykłego i łonowca.
kozi800
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2010, o 09:03

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: kozi800 »

mihu pisze:proponuje porónać cebulkę włosa zwykłego i łonowca.
Ciekawe preparaty można zrobić z pyłku kwiatów , tylko z różnych bo oglądanie tego samego ciągle jest nudne.
Hagha
Posty: 15
Rejestracja: 22 lis 2010, o 20:14

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: Hagha »

Wymaz z własnego ciała. Krew.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: karteczka88 »

a widzieliście kiedyś świerzbowca pod mikroskopem? Polecam, wystarczy, że nasz zwierzak kot ma świerzba (często się drapie po uchu lub lek.wet. nam powiedział), czyścimy patyczkiem ucho kota, jak jest taka brązowa wydzielina to rozdrabniamy ją na szkiełku podstawowym, dodajemy kroplę parafiny i możemy oglądac.
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Awatar użytkownika
Gajek
Posty: 380
Rejestracja: 7 paź 2010, o 19:35

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: Gajek »

Okej misja rozpoczęta, teraz tylko znaleźć świerzbowca dla kota
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości