Powiększenie okularu kamery ?

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Powiększenie okularu kamery ?

Post autor: Pickul »

Mam pytanie, czy macie jakieś sposoby na obliczenie powiększenia okularu w kamerze mikroskopowej ?
Zastosowałem szkiełko z podziałką o interwale 0,1 mm, ustawiłem miarkę pod kątem około 45 st. (taki kąt ponieważ pod mikroskopem mamy okrągłe pole widzenia, a kamera pokazuje prostokąt. Założyłem - kwadrat wpisany w koło, czyli przekątna równa się średnicy okręgu) korzystając z okularu 10X określiłem że w polu widzenia mam ok. 18 mm. Kamera pokazuje zbliżoną wartość, więc zakładam że okular kamerki to właśnie 10X.
Są jakieś inne metody ?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Powiększenie okularu kamery ?

Post autor: _Marcin_ »

Pickul a w instrukcji obsługi nic o tym nie pisze?Ewentualnie można się było zapytać handlowca w czasie zakupu.
A tak szczerze to powiększenie kamery w dokumentacji zdjęciowej jest nieistotne, byle ze zdjęciem była podana jakaś skala( w um) za pomocą której można określić rzeczywiste wymiary obiektu.Do tego potrzebne jest szkiełko mikrometryczne 1/100, kamera/aparat i nic więcej
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Powiększenie okularu kamery ?

Post autor: Pickul »

Sprzedawca nie wie, a od producenta (Chiny) dostałem taka odpowiedź:

For the digital camera DCM130, the magnification is meaningless.
Usually, the microscope offers a field of view 18mm which depends on the eyepiece WF10X-18mm.
DCM130 delivers the image from microscope objective to CMOS chip which is built in DCM130.
The size of the image from microscope objective is 18mm. The size of the CMOS in DCM130 is 1/3 inch. So the magnification is around 0.45X.
If you intend to do measuring, you need a calibration kit (i.e. micrometer). Then you can do measuring. Please refer to the operation for DCM130!
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

Re: Powiększenie okularu kamery ?

Post autor: yezhee »

Witam,
Przedmiotowe szkiełko mikrometryczne
szkielko-przedmiotowe-mikrometryczne-001-mm

sluży do kalibracji powiększenia mikroskopu. Do tego celu potrzebny jest rownież okular mikrometryczny np.:
okular-mikrometryczny-wf10x18

Określa się rozmiar jednej i drugiej skali dla danego powiększenia obiektywu. To jest tradycyjne metoda pomiaru.
Natomiast przy zastosowaniu mikroskopowych kamer cyfrowych istotne jest całkowite powiększenie układu: preparat - obiektyw - ewentualny lącznik/adapter fotograficzny - mikroskopowa kamera cyfrowa/lustrzanka fotograficzna - ekran komputera ( przy danej rozdzielczości i wielkości ekranu.
Nalezy pamietać, że sercem mikroskopu jest obiektyw i to on jest odpowiedzialny za rozdzielczość i jakość obrazu, oczywiście zakładając że masz dobrą kamerę.
Tak więc nie jest istotne, co masz w kamerze - jakie jest powiększenie układu optycznego kamery, jeśli jest.
Najlepiej w związku z tym obraz podziałki mikrometrycznej (szkiełko przedmiotowe mikrometryczne) jaki widzisz na ekranie swojego komputera zmierzyć linijką i podzielic jeden wynik przez drugi (nalezy pamiętać o tych samych jednostkach miary np. mm).
Kalibrację i wstawianie skali do obrazu wykonuje się bardzo wygodnie na komputerze z wbudowaną kamerą i dodatkowym oprogramowaniem do prostych pomiarów np. w mikroskopie Delta Optical Genetic Pro Bino USB:
mikroskop-delta-optical-genetic-pro-bino-usb-z-kamera

Można również kupić oddzielnie kamery mikroskopowe np. o rozdzielczości 5Mpikseli z dodatkowym oprogramowaniem do przetwarzania obrazu i pomiarami

Dla wszystkich zainteresowanych mikroskopią polecam szczególnie ksiażkę wydaną przez PWN:
Mikroskopia świetlna w badaniach komórki roślinnej (również są tam ćwiczenia)
1.jpg
Pozdrawiam
Jerzy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości