Fluorowce, kilka pytań

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
artur_88

Fluorowce, kilka pytań

Post autor: artur_88 »

:!: od czego zalezy moc kwasow z grupy Fluorowcow, chodzi mi okwasy tlenowe hClO,HClO2,HClO3,HClO4 wiem ze moc kwasow z tej grupy rosnei wraz ze stopniem utlenienia ok ale ldaczego np. kw. HClO jest słabszy od HClO4 prosze o jakeis klarowna odpowiedz tak abym skapował dlaczego tak jest. Czekam .
:!: jeszcze jedno takie zadanie ktore mzoe sei pojawic na sprawdziane a poprostu ktore niewiem jak zrobic: Zaprojektoj dow. w ktorym wykarzesz ze kw. HClO4 jest mocniejszy od NaClO. za pomoc bardzo dziekuje )
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Fluorowce, kilka pytań

Post autor: Vinci »

Im wiecej telnu w kwasie tym jest on mocnijszy (chodzi otakie same kwasy", siarkowy IV i VI, chlorowe). Więc najsłabszy hClO,HClO2,HClO3,HClO4 najmocniejszy

Co do tego zadania to jest taka zasada ze mocniejszy kwas wypiera słabszy z jego soli

HClO4 jest mocny NaClO to sól kwasu słabego wiec zajdze reakcja
Marcabru
Posty: 6
Rejestracja: 1 wrz 2006, o 22:09

Moc kwasów

Post autor: Marcabru »

O mocy kwasów decyduje ich stała dysocjacji. Im większa - tym mocniejszy kwas. A wiadomo, że stała dysocjacji jest zdeterminowana przez stężenie produktów owej dysocjacji oraz stężenie niezdysocjowanych cząsteczek (w tym wypadku kwasu).
Przypuśćmy, że kwas jednoprotonowy HR ulega reakcji protolizy:
HR + H2Olt= H3O(+) + R(-)
Jest to faktyczny proces zachodzący w roztworze wodnym, w postaci uproszczonej wygląda to jednak nieco inaczej: HRlt= H(+) + R(-), natomiast w rozważanym układzie pojedynczych protonów nie ma, gdyż są zbyt reaktywne i przyłączane są natychmiast do wolnych par elektronowych cząsteczek wody.
Stała dysocjacji dana jest wówczas wzorem ogólnym: K= [H(+)][R(-)]/[HR]. Jest ona zależna od stosunku iloczynu stężeń jonów i stężenia cząsteczek niezdysocjowanych.
Nawiasy kwadratowe oznaczają stężenie molowe jonów. Widać więc, że im większe stężenie jonów wodorowych (tak naprawdę hydroniowych), tym wieksza stała dysocjacji, a im większa wartość stałej dysocjacji - tym silniejszy kwas. Więc porównując moc kwasów trzeba zwrócić uwagę (najlepiej, gdy oba są jednoprotonowe, tak jak np rozważane HClO i HClO4) na to, który z jednakowej ich próbki odszczepia więcej jonów wodorowych. A o tym decyduje liczba atomów tlenu tlen jako pierwiastek bardzo elektroujemny (jego elektroujemność, a więc zdolność do przyciągania par elektronowych, wynosi 3,5 a tylko fluor ma od niego większą - 4) ściąga z atomu chloru wiążące pary elektronowe typu sigma - jednym słowem polaryzuje wiązania. To samo dzieję się z wiązaniem H-Cl. Zostaje ono spolaryzowane, tym bardziej, im więcej tych silnie elektroujemnych atomów tlenu. A im wieksza polaryzacja wiązania - tym lepiej je rozerwać. Zatem cząsteczki wody nie mają najmniejszego problemu z oderwaniem jonu H(+) od HClO4, a troszke trudniej jest im w wypadku HClO, który posiada tylko jeden atom tlenu. Mam nadzieję, że pomogłem:) Pozdrawiam!
artur_88

Re: Fluorowce, kilka pytań

Post autor: artur_88 »

jeszcze jedno pytanie :!:
Jak wykryc jony I- oraz Cl -
artur_88

Re: Fluorowce, kilka pytań

Post autor: artur_88 »

oraz Br- zapomnialem napisac
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Fluorowce, kilka pytań

Post autor: MiRACiDiUM »

1) Wykrywanie anionów chlorkowych.
Reakcja z azotanem (V) srebra.
Ag(+) + Cl(-) → AgCl↓

Reakcja chromylowa.
K2Cr2O7 + 4KCl + 6H2SO4 → 2CrO2Cl2(↑) + 6KHSO4 + 3H2O
Powstaje czerwono-brunatna ciecz, chlorek chromylu, który w reakcji z amoniakiem (lub alkaliami) tworzy jony chromianowe.
CrO2Cl2 + 4OH- → CrO4(2-) + 2Cl(-) + 2H2O.

2) Wykrywanie anionów jodkowych.

Z kationami ołowiu (II).
Pb(2+) + 2J(-) → PbI2↓ (żółty osad)

Z wodą chlorową.
2I(-) + Cl2(aq.) → I2 + 2Cl(-)
Jod podczas wytrząsania z chloroformem zabarwia go na fiołkowo. Przy czym nadmiar wody chlorowej powoduje powstanie kwasu jodowego!

3) Wykrywanie anionów bromkowych.
Reakcja z wodą chlorową.
2Br(-) + Cl2(aq.) → Br2 + 2Cl(-)
Woda chlorowa dodawana po kropli do roztworu utlenia bromki do wolnego bromu. Podczas wytrząsania z chloroformem brom przechodzi do warstwy organicznej, barwiąc ją na brunatno.

Reakcja z chromianami.
6Br(-) + Cr2O7(2-) + 14H(+) → 3Br2 + 2Cr(3+) + 7H2O

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Fluorowce, kilka pytań

Post autor: DMchemik »

Vinci pisze:Im wiecej telnu w kwasie tym jest on mocnijszy (chodzi otakie same kwasy", siarkowy IV i VI, chlorowe). Więc najsłabszy hClO,HClO2,HClO3,HClO4 najmocniejszy

Co do tego zadania to jest taka zasada ze mocniejszy kwas wypiera słabszy z jego soli

HClO4 jest mocny NaClO to sól kwasu słabego wiec zajdze reakcja
chodzi o to, że tlen jest bardziej elektroujemny niż chlor, eletrony są więc przez tlen ściągane, chlor ściąga e- od grupy OH czyli ułatwia oderwanie protonu, im więcej jest tlenu tym bardziej ściągane eltrony z grupy Oh a tym samym większa moc kwasu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości