Nikt nie wie co to za robak

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
jekatierina
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2009, o 15:12

Nikt nie wie co to za robak

Post autor: jekatierina »

Witam, od kilku tygodni mam pewien problem. Zagnieździły mi się w domu dziwne robaczki i jak na razie nikt kogo pytałam nie potrafił ich zidentyfikować, szukałam już na wielu stronach i cały czas nie mam pewności co to jest i jak z tym walczyć. Ale do rzeczy. Robaczki są malutkie, latające i na początku zagnieździły się w okolicy drewnianych schodów, obok których znajduje się też okno (teraz rozprzestrzeniły się trochę bardziej i zajęły dwa kolejne pokoje). Zaznaczam, że potrafią latać i zdaje się, że lgną do światła. Łatwo jest je złapać, siadają na ścianach. Nie ma ich w kuchni. Gryzą, ale nie jest to szczególnie bolesne, całe szczęście, że jeszcze nie ma ich w sypialni. Na razie walczę z nimi codziennym sprzątaniem, odkurzaniem itd. ale to nie pomaga. Do wiadomości załączam zdjęcia. Może ktoś z Was będzie wiedział co to jest
Załączniki
robal2.jpg
robal1.jpg
robal.jpg
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Nikt nie wie co to za robak

Post autor: WojtekB »

Czy to przypomina to
1.jpg
Nie sądzę (jeżeli chrząszcz ten pojawia się w dużej liczebności), żeby to był kołatek domowy (Anobium punctatum). Możesz jeszcze podać jakieś szczegóły
jekatierina
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2009, o 15:12

Re: Nikt nie wie co to za robak

Post autor: jekatierina »

Przypominają zdecydowanie owada ze zdjęcia 1. Jeżeli chodzi o szczegóły, to jest ich dużo, w dzień garną się do okna, siadają na firance i szybkie, w nocy z kolei gromadzą się przy lampie na suficie, przy monitorze komputera, czasem spadają z sufitu i wpadają za ubrania (ugryzienia są dosyć bolesne, choć nie częste), dodam jeszcze, że mam w domu psa i kota, ale to chyba nie ma związku
jekatierina
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2009, o 15:12

Re: Nikt nie wie co to za robak

Post autor: jekatierina »

i przy okazji przepraszam za wprowadzenie w błąd, omyłkowo w pierwszej wiadomości napisałam że ugryzienia nie są dosyć bolesne - niestety są
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Nikt nie wie co to za robak

Post autor: WojtekB »

jekatierina pisze:Przypominają zdecydowanie owada ze zdjęcia 1.
Jeżeli Tobie przypominają owada ze zdjęcia 1. to chyba będzie cygarowiec (Lasioderma serricorne)
Osobniki dorosłe nie pobierają pokarmu i żyją około 6 tygodni, największą aktywność wykazując wieczorami i nocą. Samice składają ok. 100 jaj - bezpośrednio na produktach, którymi żywią się larwy. Są to tytonie surowe i wyroby tytoniowe, także orzechy, ryż, susz owocowy, ziarno kakaowe, kawa niepalona, zioła lecznicze i przyprawowe, drożdże, a nawet suszone ryby i tekstylia z włókien naturalnych. Dla pełnego rozwoju niezbędna jest temperatura co namniej 21°C. W optymalnych warunkach pełny rozwój jednego pokolenia wynosi ok. 10 tygodni

Księga gatunków obcych inwazyjnych w faunie polskiej - Lasioderma serricorne cygarowiec
xyzyx93
Posty: 3
Rejestracja: 18 gru 2009, o 21:10

Re: Nikt nie wie co to za robak

Post autor: xyzyx93 »

Chyba mam ten sam problem
jekatierina udało Ci się jakoś go pozbyc
xyzyx93
Posty: 3
Rejestracja: 18 gru 2009, o 21:10

Re: Nikt nie wie co to za robak

Post autor: xyzyx93 »

Wie ktoś jak się ich pozbyc? Wyniosłam z domu wszyskie orzechy, zioła, a robaki nadal są .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Nikt nie wie co to za robak

Post autor: WojtekB »

Czy na pewno to jest ten chrząszcz

Kod: Zaznacz cały

ozanimals.com/Insect/Cigarette-Beetle/Lasioderma/serricorne.html
Cygarowiec [Cigarette Beetle] (Lasioderma serricorne)
1.jpg
Pamiętaj xyzyx93, że dorosłe osobniki cygarowca mogą żyć przez 6 tygodni bez pokarmu, a więc wyniesienie wszystkiego od razu nie rozwiąże problemu.
xyzyx93
Posty: 3
Rejestracja: 18 gru 2009, o 21:10

Re: Nikt nie wie co to za robak

Post autor: xyzyx93 »

rzeczywiscie robakow jest juz o wiele mniej. dziekuje bardzo za pomoc

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości