Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
SiOStra
Posty: 20
Rejestracja: 26 wrz 2008, o 18:15

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: SiOStra »

Ja odnośnie systematyki i zdjęć dot. pytań z systematyki: jakie książki byście polecili?
Awatar użytkownika
formica
Posty: 784
Rejestracja: 6 lip 2008, o 00:18

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: formica »

Jakikolwiek atlas z dobrymi rysunkami Nie pamiętam już jak się nazywał ten z którego korzystałam. Proponuję wejść do biblioteki i pooglądać i wybrać ten, który najbardziej odpowiada. A i moim zdaniem lepsze są ryciny niż zdjęcia.

Przed okręgowym jednak na Waszym miejscu skupiłabym się na dobrym opanowaniu poszczególnych działów a systematykę potraktowała nawet troszkę po macoszemu. Decyzja jednak należy do Was, żeby potem nie było, że ktoś tam na forum coś powiedział i dlatego zabrakło punktu albo 2. Tak czy siak ja tak zrobiłam rok temu, że atlasy oglądałam dopiero ostatniego dnia, bo nauka już wtedy nie ma sensu a oglądanie obrazków jest w miarę odprężające, no i coś tam się zawsze zapamięta. Tyle ode mnie.
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: dragonka »

formica pisze:Tak czy siak ja tak zrobiłam rok temu, że atlasy oglądałam dopiero ostatniego dnia, bo nauka już wtedy nie ma sensu a oglądanie obrazków jest w miarę odprężające, no i coś tam się zawsze zapamięta.
Dokładnie. Nigdy nie jest tak, że czytając tyle o biologii nie zna się żadnych gatunków. Najważniejsze polskie gady i płazy, trochę ptaków, owady oczywiście też tylko najbardziej charakterystyczne. Kucie atlasu na pamięć mija sie z celem moim zdaniem

Lol, karoko to samiec Się zgadza.
kp1990
Posty: 88
Rejestracja: 4 lip 2008, o 18:10

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: kp1990 »

Mam wątpliwości co do jednego pytań z czerwonej książeczki - rozdział 4 pytanie pytanie 55:

W którym w wymienionych środowisk niedobór fosforu może stanowić czynnik ograniczający produktywność?
a)jeziozoro oligotroficzne
b)jezioro eutroficzne
c)skalista wyspa na Pacyfiku z licznymi koloniami ptaków
d)pogorzelisko
e)żadna z odpowiedzi nie jest poprawna

Wg klucza prawidłową odpowiedzią jest D! Ale dlaczego? Moim zdaniem to A! Nie wydaje Wam się że tu jest jakiś błąd?

I jeszcze jedno bardzo mi zależy na zdobyciu klucza odpowiedzi do etapu centralnego olimpiady 2007/2008!
Posiadam prawie 30 testów z poprzednich olimpiad więc na pewno się odwdzięczę
Awatar użytkownika
karoko
Posty: 154
Rejestracja: 29 gru 2008, o 17:51

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: karoko »

jak dla mnie jak byk odpowiedź A może się pomylili w kluczu,tym bardziej,że podobne pytania już były i zawsze była odpowiedź o jeziorach oligotroficznych
kp1990
Posty: 88
Rejestracja: 4 lip 2008, o 18:10

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: kp1990 »

No właśnie! Tym bardziej, że pogorzelisko jest zasobne w silnie zmineralizowana biomasa (hmmm. może zmineralzowana to złe słowo). W każdym bądź moim zdaniem to coś im się w kluczu jednak machnęło.
kp1990
Posty: 88
Rejestracja: 4 lip 2008, o 18:10

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: kp1990 »

Hmmm. udało mi się dotrzeć do klucza z testu centralnego z 2007/2008. Właśnie w tym teście jest właśnie to pytanie które cytowałam już wcześniej:

Gen x koduje u człowieka białko X o wielkości 84kDa. Jeśli gen ten przemieścimy do komórki E.Coli to:
A. komórka będzie wytwarzało białko X o wielkości 84kDa
B. komórka będzie wytwarzało białko X o wielkości mniejszej niż 84kDa
C. komórka będzie wytwarzało białko X o wielkości większej niż 84kDa
D. komórka nie będzie wytwarzała białka X
E. bakteria będzie wytwarzała białko o wielkość 84kDa w którym serynę zastąpi tryptofan

I w kluczu który otrzymałam odpowiedź na to pytanie to A O_0
Czyli odpowiedź której wgl nie brałam pod uwagę
Czy ktoś ma jeszcze klucz do tego testu i mógłby sprawdzić to pytanie?
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: dragonka »

A którą odpowiedź chciałaś zaznaczyć?
Według mnie odpowiedź A jest poprawna. Teoretycznie w genie eukariotycznym występują introny, które E. coli potraktowałaby jako zwykłą sekwencję genu, ale gdyby występowały w tym przypadku to nie bylibyśmy w stanie stwierdzić czy białko będzie w rezultacie większe czy mniejsze niż pierwotne, ponieważ równie dobrze mogłoby być dłuższe o sekwencje intronowe jak i krótsze- bo nastąpiłaby zmiana ramki odczytu i natrafienie na kodon stop. Dlatego moim zdaniem te dwie odpowiedzi się wykluczają.
W przypadku D nie mamy przesłanek, że ten gen może nie ulegać translacji, co prawda potrzebny jest bakteryjny promotor, ale jeśli już wprowadzamy obcy gen do bakterii to zazwyczaj o to dbamy i cała operacja może skończyć się sukcesem (jak w przypadku ludzkiej insuliny produkowanej w komórkach E. coli).
E- kod genetyczny E. coli jest taki sam jak człowieka, nie ma tu wyjątków, więc ta odpowiedź odpada.

Jedyne co mnie niepokoi to odpowiedź D- że w ogóle nie powstanie. Calość procesu nie wygląda tak prosto, że po prostu wstawia się odpowiedni gen i powstaje białko. Z drugiej strony wiemy, że na pewno może powstać (liczne przykłady) więc mimo wszystko byłabym za odpowiedzią A.
kp1990
Posty: 88
Rejestracja: 4 lip 2008, o 18:10

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: kp1990 »

Yhy. chyba rozumiem - czyli w tym przypadku musimy założyć że akurat w tym genie nie ma intronów, tak?
W ten sposób na to nie spojrzałam. zastawiałam się raczej właśnie nad odwiedzioną D.
Twoja wypowiedź mi bardzo pomogła! Dzięki wielkie i fajnie że tu jeszcze zaglądasz!
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: lith »

Cześć. Mam takie może dziwne pytanie
Na jakim mniej więcej poziomie wypadał próg punktowy do dostania się do centralnego? Wiem, że zawsze ustny był, ale raczej chodzi mi o to, czy to jest tak że wszyscy mają prawie komplet punktów i decydują pojedyncze potknięcia, czy punktacja jest bardziej rozstrzelona i kazdy chce jak najwięcej trafić?
Głównie chodzi mi o podejście do zadań, czy:
-jak najwięcej punktów zdobyć
-uważać, żeby punktów nie potracić.

Bo z różnymi konkursami różnie to bywa, a ciężko mi uchwycić poziom trudności tych zadań.
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: dragonka »

Zawsze lepiej uważać, żeby punktów nie potracić. W sumie ostatecznie o wszystkim decydują pojedyncze punkty, szczególnie jeśli chodzi o przejście wojewódzki - centralny. Normalnie można było jeszcze odbić sobie na ustnym, a teraz. wszystko lezy w waszych długopisach
Awatar użytkownika
karoko
Posty: 154
Rejestracja: 29 gru 2008, o 17:51

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: karoko »

ciekawe pytanie,a odpowiedź na nie nie może być jednoznaczna,bo w sumie czy mieć jak najwięcej czy nie tracić punktów to Ci odpowiem,że najlepiej i jedno i drugie
poza tym co roku próg punktowy jest różny,zależny od poziomu trudności,wiedzy uczestników etc. no i potrzebne jest dużo szczęścia
owca13
Posty: 5
Rejestracja: 14 lut 2009, o 20:58

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: owca13 »

witam moja praca zostala wyrózniona ja teraz przygotowujac sie do rozmowy i czytajac ja wykryłem 2 wielkie bledy ktore zrobiłem przez to ze poprawiałem je w pospiechu by zdążyć przed terminem. np.w dyskusji napisałem ze gatunek A jest większy od gat.B a w wykresie się pomyliłem nie wiem sam jak i podpisałem odwrotnie słupki i wychodzi odwrotnie czyli ze gatunek B jest większy od gatunku A co jest oczywiście bzdura i teraz nie wiem co mam robić czy idąc na rozmowę dać komisji nowe 6 kartek z już dobrze podpisanymi tymi dwoma wykresamii powiedziec ze w tamtych omyłkowo źle podpisałem ( można tak )? lub czy porostu opowiadać swoje a jak zwróci mi komicja uwagę dlaczego sa te dwa wykresy źle podpisane to powiedzieć ze omyłkowo źle podpisałem ? pomóżcie bo jestem tak zły na siebie ze takie głupie 2 błędy popełniłem i ze one mogą mi spaprać cala prace która uważam za bardzo dobra .i jak myślicie przez te dwa błędy moja praca moze zostac odrzucona od tytułu wyróżnienia nawet jesli komisji pokaze swoje wszystkie obliczenia itd. i powiem ze tam tylko pomyliłem sie w wpisywaniu danych do wykresu ?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości