bioluminescencyjny owad/skorupiak

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

bioluminescencyjny owad/skorupiak

Post autor: DMchemik »

witam!

mam takie pytanie. Otów w sobotę wybrałem się w nocy do lasu obejrzeć luminescencję opieniek. przy okazji zauważyliśmy, że pod wpływem światła latarki w runie pojawiły się świecące na jasnozielono punkty, które okazały się organizmami podobnymi do tzw.stonóg, lecz mniejszymi. Na wierzchu pancerza miały 4 świecące punkty, po 2 na dwóch segmentach, tworząc rysunek kwadratu. Czy ktoś ma pojecie co to za stworzenie? będę wdzięczny za sugestie

PS zaznaczam że nie chodzi o fluorescencję, ale o bioluminescencję
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: bioluminescencyjny owad/skorupiak

Post autor: tin »

Wydaje mi sie że była to larwa któregoś gatunku świetlikowatych(Lampyridae) popularnie zwanych robaczkami swietojańskimi. Z opisu wynika, że mogła mieć pokrywy skrzydłowe wiec to mogła być też samica.
Zdolnością świecenia obdarzone są zarówno samce, jak i samice. U niektórych gatunków (zwłaszcza tropikalnych) świecą również larwy, a nawet jaja. Reakcja chemiczna, dzięki której zachodzi bioluminescencja, polega na utlenianiu związku chemicznego zwanego lucyferyną w komórkach narządów świecących. U świetlików europejskich narządy świecące znajdują się po stronie brzusznej, w rejonie kilku ostatnich segmentów odwłokowych. Narząd świecący jest anatomiczną pochodną ciała tłuszczowego (rola, jaką pełni u owadów ciało tłuszczowe przypomina funkcje wątroby u kręgowców). Składa się z kilku warstw komórek produkujących światło, zwanych fotocytami. Leżą one w bezpośrednim sąsiedztwie przezroczystych, pozbawionych pigmentu płytek pancerza. Fotocyty owadów dorosłych sąsiadują z bardzo dobrze rozwiniętym układem tchawek, które zaopatrują je w tlen. Światło produkowane przez fotocyty jest odbijane przez swoisty reflektor - warstwę komórek zawierających kryształki kwasumoczowego.

Kod: Zaznacz cały

archiwum.wiz.pl/1996/96031300.asp
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: bioluminescencyjny owad/skorupiak

Post autor: DMchemik »

nie, nie miały pokryw skrzydłowych, przypominaływyglądem stonogi, które w piwnicach czy pod kamieniami można spotkać. Na larwę też to nie wyglądało, ale postaram się może nawet jutro znowu iść do lasu i bliżej przyjrzeć się tym organizmom. A czy zna ktoś dobrą stronę o owadach byćmoże znajdę gdzieś foto lub chociaż rysunek tego cowidziałem, na polskich stronach to rewelacji się nie spodziewam, ale na zagranicznych może się coś znajdzie

PS znalazłem foto larwy świetlika, ale to też nie to
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: bioluminescencyjny owad/skorupiak

Post autor: DMchemik »

nie, niestety też, tamte były czarne, takwłasnie przeglądam galerie na zagranicznych serwisach dochodzę do wniosku, że może to faktycznie larwa świeciucha, bo tylko jej fotki nie mogę nigdzie znaleźć a wszystkie inne wyglądają inaczej, jęsli się uda to przy najblizszej wyprawie obejrzę sobie dokładniej i podam więcej szczegółów, przede wszystkim tamte miały na wierzchu na dwóch sąsiadujących środkowych segmentach po dwa fotofory tworzące kwadratpozatym były smuklejsze
Jynx

Re: bioluminescencyjny owad/skorupiak

Post autor: Jynx »

DMchemik w Polsce są trzy gatunki świecących chrząszczy wg. artykułu (link poniŻej):

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awietlik_%28owad%29
świetlik świętojański Lampyris noctiluca

Iskrzyk Phausis splendidula

świeciuch Phosphaenus hemipterus

Kod: Zaznacz cały

ftp.funet.fi/index/Tree_of_life/insecta/coleoptera/cantharoidea/lampyridae/phosphaenus/index.html
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: bioluminescencyjny owad/skorupiak

Post autor: DMchemik »

przejrzałem wczoraj kilkadziesiąt zagranicznych serwisów, wszystkie fotografie z powyższych linków też widziałem, najbardziej podobny jest świeciuch, byćmoże to jego larwa była, a dzisiaj znowu idę do lasu nocą, jeśli będzie możliwość to postsram się o fotkę

[ Dodano: Pią Wrz 29, 2006 20:47 ]
właśnie wróciłem z lasu, niestety już nic nie widzieliśmy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości